Menu

Menu

Prąd ze słońca – koszty, zyski i oszczędności

Instalacja paneli fotowoltaicznych stała się już niemalże trendem i wiele wskazuje na to, że z roku na rok będzie on przybierał na sile. Inwestycja w odnawialne źródła energii to przede wszystkim oszczędność finansowa, ale także ochrona środowiska naturalnego. Jakie są jego koszty i dlaczego opłaca się je ponieść? Wyjaśniamy.

instalacja fotowoltaiczna

Jakie są korzyści czerpania prądu ze słońca?

Koszty ponoszone za użytkowanie energii elektrycznej z roku na rok rosną i wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Nic dziwnego, że wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań, które tak mocno nie nadszarpną kondycji domowego budżetu. W założenia te idealnie wpisuje się montaż paneli fotowoltaicznych, które pojawiają się na dachach domów już nie tylko w dużych miastach, ale także mniejszych miejscowościach i wsiach. Przestają już być synonimem luksusu, na który mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni – w dużej mierze dlatego, że koszty instalacji się zmniejszyły, a ponadto można ubiegać się o dofinansowanie.

Na tego typu inwestycję warto patrzeć z dłuższej perspektywy – o ile początkowy koszt może wydawać się dość spory, o tyle generowane z miesiąca na miesiąc oszczędności sprawią, że zacznie się zwracać z nawiązką. Jej plusem jest także pełna niezależność od dostawców energii i podwyżek cen. Kolejny ważny aspekt to łatwy montaż paneli, a przy odpowiednim ustawieniu będziemy mogli w pełni korzystać z ich potencjału energetycznego. Instalacja fotowoltaiczna to też rozwiązanie ekologiczne, które przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Domowa instalacja fotowoltaiczna – jakie są koszty?

Na koszty instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników. Jej cena, to średnio koszt od 4 do 6 tysięcy zł za kWp. To, ile finalnie będziemy musieli za nią zapłacić, uzależnione jest zarówno od jakości komponentów, które się na nią składają, jak i warunków na miejscu instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje także jej wielkość. Planując tego rodzaju inwestycję należy więc dokładnie określić, ile kWp będzie nam potrzebne. Przyjmuje się, że na każde wydawane na energię elektryczną 45 zł przypada 1 kWp.

Kolejny aspekt w ogólnym rozrachunku to cena inwertera – pamiętajmy o tym, że jego żywotność będzie krótsza niż paneli. Koszty tego elementu wahają się w granicach od ok. 2,5 tys. do 10 tys. zł. Nie bez znaczenia pozostaje także koszt konstrukcji mocujących, oprzyrządowania oraz montażu. Ten uzależniony jest od instalatora, jakości komponentów, rodzaju ogniw, doświadczenia firmy, miejsca montażu oraz potrzeb danego domu. Czynniki te w ogólnym rozrachunku stanowią ok. 25 procent kosztów całej inwestycji.

Jak zaoszczędzić, inwestując w fotowoltaikę?

Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata, stąd też nie powinno się oszczędzać na jakości żadnego z elementów, który składa się na instalację. Takie działanie przełoży się na realne oszczędności, które pojawią się wraz z jej użytkowaniem. Za inwestycję w jakość przemawia także fakt, że redukcja środków przeznaczonych na montaż może nastąpić już na samym początku np. poprzez możliwość otrzymania dotacji z programu Mój Prąd. Nie bez znaczenia pozostaje to, że obecnie możemy kupić panele z większą wydajnością ogniw w niższej cenie niż jeszcze kilka lat temu.

Domowa instalacja fotowoltaiczna – jakie są zyski?

Wydajność paneli fotowoltaicznych szacowana jest średnio na 25 lat, co oznacza, że z powodzeniem można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że inwestycja ta wymaga czasu, aby jej koszt się zwrócił. W praktyce mowa o przedziale od 7 do 9 lat. Kolejne lata użytkowania to już generowanie coraz większych oszczędności.

Aby bardziej przybliżyć, o jakich zyskach mowa, weźmy jako przykład dom jednorodzinny o dużym zużyciu prądu w skali roku ze sporym dachem skierowanym na południe i zamontowanie na nim paneli o mocy 5.67 kWp. Załóżmy, że cena instalacji wynosi 25 tys. zł (po uzyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd i uldze termomodernizacyjnej jej rzeczywisty koszt to 15,5 tys. zł), a roczny koszt użytkowania inwertera to 770 zł. W takim przypadku możemy spodziewać się zwrotu kosztów inwestycyjnych już po 7 latach. W perspektywie 25 lat, nasze oszczędności z instalacji mogą poszybować do kwoty nawet 50 tys. zł.

Kalkulator fotowoltaiczny

Opłacalność takiej inwestycji zależy od wielu czynników, m.in. rzeczywistych cen materiałów, kosztu montażu, rocznego kosztu inwerterów, wzrostu cen prądu, skorzystania z dotacji czy też ulgi termomodernizacyjnej. W obliczeniu zarówno kosztów, jak i zysków może nam pomóc specjalista od fotowoltaiki lub bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze kalkulator fotowoltaiki. Wystarczy wypełnić poszczególne pola, aby otrzymać spersonalizowany raport z konkretnymi liczbami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.