Menu

Menu

Wydajność paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Coraz częściej rozmawiamy o potrzebie usamodzielnienia się od standardowych źródeł energii, nie tylko ze względu na kwestie gospodarcze, ale przede wszystkim ze względów dot. ekologii. Jednym z rozwiązań zyskujących coraz większą popularność jest fotowoltaika, która produkuje energię elektryczną ze światła słonecznego. Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

  • Fotowoltaika – nowoczesne rozwiązanie
  • Sprawność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

W trakcie wybierania paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak odporność na uszkodzenia i wydajność.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika – nowoczesne rozwiązanie

Słońce to odnawialne źródło energii, a to sprawia, że można czerpać z jego korzyści w trakcie używania instalacji fotowoltaicznych bez martwienia się o jego wyczerpanie się. Promieniowanie słoneczne jest dostępne za darmo, a jedynymi poniesionymi kosztami są wydatki na fotowoltaiczną instalację. Jest to inwestycja w lepszą przyszłość, ponieważ na przestrzeni wielu lat, fotowoltaika będzie czerpać dla nas z darmowego źródła energii, co zapewni nam zwrot poniesionych kosztów.

Fotowoltaika jest również rozwiązaniem chętnie stosowanym w budynkach i obiektach przemysłowych ze względu na swój ekologiczny charakter, na który zresztą w ostatnich latach kładziemy znacznie większy nacisk.

Sprawność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Sprawność fotowoltaiki i wydajność paneli fotowoltaicznych zależą od kilku różnych czynników, takich jak warunki atmosferyczne, sposób montażu, producent, czy nawet pora roku. Dużo osób myli sprawność i efektywność z wydajnością, a to duży błąd. Sprawność ogniw fotowoltaicznych dot. głównie rozmaitych parametrów technicznych, które charakteryzują poszczególne moduły. O wydajności możemy mówić, jeśli będziemy brać pod uwagę całą instalację. Na efektywność paneli słonecznych wpływać będzie głównie materiał, z którego są zrobione. Obecnie stosowane są trzy najbardziej znane typy, czyli panele polikrystaliczne, monokrystaliczne i zbudowane z krzemu amorficznego. Znaczenie ma również sama struktura modułu i zastosowana technologia. Na sprawność wpływa też rodzaj powłoki antyrefleksyjnej, jak również jakość i rodzaj połączeń pomiędzy poszczególnymi ogniwami.

Instalacja paneli fotowoltaicznych wyróżniających się dobrą sprawnością zapewni lepszą wydajność. Moduły, które wyróżniają się lepszą efektywnością zazwyczaj zajmują też mniej miejsca na dachu. Powinniśmy też pamiętać o tym, jaki wpływ mają warunki pogodowe na wydajność instalacji. Zalegający śnieg i zachmurzenie spowodują niższą wydajność paneli fotowoltaicznych.

Według szacunków, w okresie maj – wrzesień fotowoltaiczna instalacja będzie w stanie pokryć do 120% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. W miesiącach listopad – luty wartość ta spada do 30%. Nie można też zapominać, że z upływem kolejnych lat panele fotowoltaiczne nieco utracą na swojej wydajności. Jednak obniżona sprawność fotowoltaiki jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.