Pompa ciepła – gruntowa czy powietrzna?
Pompy ciepła to ekologiczny sposób na ogrzanie pomieszczenia lub wody użytkowej. Urządzenia te wydajnie pracują zarówno w upale, jak i w mrozie sięgającym nawet -25 stopni.
W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną będzie zasilana tanim prądem ze słońca, zatem koszty jej eksploatacji nie będą wysokie. Więcej o kosztach, warunkach zakupu i finansowaniu na stronie pomp ciepła od Tauron.
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Ten tekst pozwoli Ci na poznanie zalet pompy gruntowej i powietrznej.
Zalety gruntowej pompy ciepła
To urządzenie wykorzystuje energię cieplną zmagazynowaną w gruncie. W odróżnieniu od pompy powietrznej, gruntowa pompa ciepła jest bardziej efektywna przez cały rok, ponieważ temperatura gruntu jest stabilniejsza niż temperatura powietrza. Dlatego często jest preferowana w regionach o surowych zimach.
To również atrakcyjna opcja dla posiadaczy dużych działek lub dostępu do wody gruntowej. W takich przypadkach instalacja kolektorów grzewczych dla gruntowej pompy ciepła będzie ułatwiona.
Zalety powietrznej pompy ciepła
Alternatywą gruntowej pompy ciepła jest pompa powietrzna. To urządzenie proste w montażu, które bez problemu zamontujesz zarówno w budynku istniejącym, jak i w nowym. Urządzenie wykorzystuje powietrze jako źródło energii cieplnej. Jest ona zazwyczaj tańsza w instalacji niż gruntowa pompa ciepła, ze względu na mniejszą ilość wymaganych prac ziemnych i infrastrukturalnych.
Warto mieć na uwadze, że wykorzystanie energii z powietrza to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie pomieszczeń i wody użytkowej. Jeśli urządzenie zostanie precyzyjnie dobrane, wówczas jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło w 100%.
Przed ostatecznym wyborem rodzaju pompy warto porozmawiać z ekspertami – firmą z wieloletnim doświadczeniem, współpracującą z dostawcami sprzętu najwyższej jakości. Pozwoli to dopasować rodzaj pompy do potrzeb, a także właściwie dobrać jej parametry. Dzięki temu sprzęt przez lata będzie działał bezawaryjne, a koszty eksploatacji pozostaną na optymalnym poziomie.
Dodaj komentarz