Menu

Menu

Pompa ciepła – gruntowa czy powietrzna?

Pompy ciepła to ekologiczny sposób na ogrzanie pomieszczenia lub wody użytkowej. Urządzenia te wydajnie pracują zarówno w upale, jak i w mrozie sięgającym nawet -25 stopni.

W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną będzie zasilana tanim prądem ze słońca, zatem koszty jej eksploatacji nie będą wysokie. Więcej o kosztach, warunkach zakupu i finansowaniu na stronie pomp ciepła od Tauron.

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Ten tekst pozwoli Ci na poznanie zalet pompy gruntowej i powietrznej.

Pompa ciepła

Zalety gruntowej pompy ciepła

To urządzenie wykorzystuje energię cieplną zmagazynowaną w gruncie. W odróżnieniu od pompy powietrznej, gruntowa pompa ciepła jest bardziej efektywna przez cały rok, ponieważ temperatura gruntu jest stabilniejsza niż temperatura powietrza. Dlatego często jest preferowana w regionach o surowych zimach.

To również atrakcyjna opcja dla posiadaczy dużych działek lub dostępu do wody gruntowej. W takich przypadkach instalacja kolektorów grzewczych dla gruntowej pompy ciepła będzie ułatwiona.

Zalety powietrznej pompy ciepła

Alternatywą gruntowej pompy ciepła jest pompa powietrzna. To urządzenie proste w montażu, które bez problemu zamontujesz zarówno w budynku istniejącym, jak i w nowym. Urządzenie wykorzystuje powietrze jako źródło energii cieplnej. Jest ona zazwyczaj tańsza w instalacji niż gruntowa pompa ciepła, ze względu na mniejszą ilość wymaganych prac ziemnych i infrastrukturalnych.

Warto mieć na uwadze, że wykorzystanie energii z powietrza to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie pomieszczeń i wody użytkowej. Jeśli urządzenie zostanie precyzyjnie dobrane, wówczas jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło w 100%.

Przed ostatecznym wyborem rodzaju pompy warto porozmawiać z ekspertami – firmą z wieloletnim doświadczeniem, współpracującą z dostawcami sprzętu najwyższej jakości. Pozwoli to dopasować rodzaj pompy do potrzeb, a także właściwie dobrać jej parametry. Dzięki temu sprzęt przez lata będzie działał bezawaryjne, a koszty eksploatacji pozostaną na optymalnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.