Podwójne standardy jakości – Grupa Wyszehradzka chce ukrócić te praktyki
Wiele osób kupuje środki czystości sprowadzane z Niemiec, ponieważ są lepsze od krajowych, mimo że używają tej samej marki. Podwójne standardy jakości są tematem, którym zajęli się na Szczycie Konsumenckim w Bratysławie premierzy Grupy Wyszehradzkiej (V4). Jak podkreśliła premier Beata Szydło, problem ten najbardziej widoczny jest w Europie Środkowej. Według niej podobne praktyki stanowią przykład łamania fundamentalnych dla naszych obywateli zasad.
Państwa Grupy wspólnie pracują nad rozwiązaniem problemu. Wspólnie wystąpiły też do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie badań na terenie Wspólnoty pod kontem ustalenia, na jaką skalę stosowane są podwójne standardy jakości? Na szczycie podkreślono, że KE zobowiązała się do rozpoczęcia takich badań.
Według polskiej premier stosowanie podwójnych standardów stanowi „świadome dyskryminowanie konsumentów” z części państw Unii Europejskiej. Kraje Europy Środkowej będą dążyć do wyeliminowania zjawiska oferowania produktów o obniżonej jakości i wprowadzania w błąd klientów na terenie UE. Działania mające na celu eliminację takich praktyk powinny być podejmowane na szczeblu unijnym, co zapewni ich spójność w różnych krajach Wspólnoty. Stworzone standardy powinny obowiązywać w jednakowym stopniu we wszystkich krajach UE.
Węgierski premier Viktor Orban dodał, że kupujący w dowolnym kraju Wspólnoty powinni mieć pewność, że nabywają produkty takiej samej jakości. Okazuje się jednak, że 70% produktów spożywczych przeznaczanych na rynki Wschodniej i Zachodnie Europy różni się pod względem jakości. Orban dodał, że podwójna jakość to wstęp do Europy dwóch prędkości.
Podwójne standardy jakości stosowane są od lat 90-tych XX wieku
Według premiera Słowacji Roberta Fico podwójne standardy jakości nie są zjawiskiem nowym. Można było je obserwować już od lat 90-tych XX wieku. Zaczęto je więc stosować zaraz po upadku komunizmu w Europie. Dlatego kraje Grupy Wyszehradzkiej powinny podjąć skoordynowane działania, których celem jest wywarcie presji na koncerny ponadnarodowe, by stosowały jednakowe standardy w całej Unii Europejskiej. Rynki wspólnotowe nie powinny przyjmować produktów o obniżonej jakości.
Słowacki premier zauważył, że niektóre koncerny już zareagowały na presję ze strony rządów Europy Środkowej. Jednak wspólna polityka tych rządów powinna dążyć do całkowitej likwidacji stosowania podwójnych standardów jakości.
Premier Czech Bohuslav Sobotka powiedział z kolei, że problem, jakim są podwójne standardy jakości, był przez lata marginalizowany przez instytucje unijne. Badania pokazują natomiast, że powinien on być rozwiązany na gruncie odpowiednich uregulowań prawnych. Podczas szczytu w Budapeszcie premierzy V4 upoważnili premiera Słowacji do prowadzenia rozmów w tej sprawie z Komisją Europejską.
Na ostatnim zaś szczycie w Bratysławie obecni byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ministrowie rolnictwa i gospodarki państw Wspólnoty, oraz przedstawiciele stowarzyszeń konsumenckich i producenckich.
Źródło – PAP
Dodaj komentarz