Menu
Menu

Nowoczesne rozwiązania w systemie gospodarki odpadami

Problem związany z gospodarką odpadami jest jednym z poważniejszych zagadnień, z jakimi przyszło zmierzyć się współczesnemu społeczeństwu. Ludzi jest coraz więcej. Produkujemy, spożywamy, konsumujemy, kupujemy. Każdego roku coraz więcej. Rośnie nasza stopa życiowa, a wraz z nią ilość odpadów. Zastanawiamy się, co z nimi zrobić. Czy można je jeszcze wykorzystać?

Oczywistym jest, że nikt nie lubi śmieci, ale ktoś musi się nimi zająć w trosce o komfort naszego życia i życia przyszłych pokoleń, pamiętając o ochronie środowiska naturalnego. Chemeko-System, stosując nowoczesne rozwiązania w gospodarowaniu odpadami, realizuje te wytyczne w swojej działalności biznesowej. Wykorzystuje wiedzę technologiczną i organizacyjną, by minimalizować negatywny wpływ odpadów na lokalne społeczności i środowisko naturalne.

Chemeko-System stawia na nowe technologie

Początki działalności Chemeko-System to budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Rudnej Wielkiej w gminie Wąsosz. Spółka od pierwszego dnia stawia na rozwój i wdraża nowe technologie z zakresu gospodarki odpadami. Aktualnie nowoczesne instalacje eksploatowane na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów pozwalają na zagospodarowanie w ciągu roku ok. 700 000 ton odpadów. Zastosowana w zakładzie technologia łączy procesy mechanicznego rozdrabniania i sortowania odpadów z procesami biologicznego suszenia, biologicznego przetwarzania w warunkach tlenowych oraz kompostowania odpadów.

zakład Chemeko-System

Produkcja alternatywnego paliwa RDF

Jedną z pierwszych znaczących dla spółki inwestycji była budowa instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. To określenie stosowane w odniesieniu do materiałów o dużej kaloryczności i wartości opałowej, produkowanych z odpadów. Ich spalanie dostarcza dużą ilość energii dla wszelkiego rodzaju instalacji energetycznych lub grzewczych. Odpady wykorzystywane do tego procesu pochodzą z naszych gospodarstw domowych czy z też z działalności przemysłowej.

Mówiąc najprościej, to mieszanka rozdrobnionych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, papier, opady pochodzące z odzieży czy odpady drewnopochodne. To, co jeszcze niedawno było nieznajdującym zastosowania odpadem, stało się surowcem energetycznym o wartości nie mniejszej niż węgiel. Spalanie RDF to także szereg korzyści ekologicznych, wśród których warto wymienić zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach, ochronę kurczących się zasobów tradycyjnych paliw kopalnych czy ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Pozyskiwanie kompostu i izolacja składowiska

Kolejną technologią, w którą zainwestowało Chemeko-System, była rozbudowa instalacji do przetwarzania odpadów o część do zamiennego lub równoległego prowadzenia procesów biologicznego suszenia, biologicznego przetwarzania w warunkach tlenowych oraz kompostowania odpadów. Tego rodzaju przetwarzanie odpadów polega na wykorzystaniu mikrobiologicznych procesów przemiany materii w celu przekształcenia zawartych w odpadach substancji organicznych, które mogą zamienić się w pełnowartościowe produkty, najczęściej kompost.

Chemeko-System eksploatuje także składowiska odpadów. Nowoczesne składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, oddane do użytku w 2020 r.,  zaprojektowano i wybudowano zgodnie z zasadą „sytemu wielu barier”. Kilka elementów zabezpieczenia działa niezależnie od siebie, czyniąc składowisko bezpiecznym dla środowiska. Na nowoczesnym składowisku prowadzonym przez Chemeko-System zastosowano pionierskie rozwiązanie polegające na zabezpieczeniu kwatery składowiska odpadów w technologii ścianek szczelnych pracujących w schemacie wspornikowym (larseny). Pozwoliło ono na całkowite odizolowanie składowiska od środowiska. Ponadto zapewnia zabezpieczenie pionowych skarp kwatery. Na składowisku odpadów prowadzony jest cykliczny monitoring, dzięki czemu na bieżąco można obserwować zmiany zachodzące na składowisku.

Biogaz cennym źródłem energii odnawialnej

W związku z zachodzącymi na składowisku odpadów naturalnymi procesami fermentacji beztlenowej wytwarzany jest biogaz składowiskowy zawierający metan. Innowacyjne systemy produkcji i wykorzystania gazu składowiskowego to kolejne rozwiązanie pozwalające na ponowne wykorzystanie odpadów jako źródła energii odnawialnej. Rozwiązanie to wpisuje się w zakres gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Pozwala wykorzystać biogaz w rozmaitych dziedzinach gospodarki, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wydobycia kurczących się surowców naturalnych, jak również samowystarczalności energetycznej Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

 

Przyszłościowa fotowoltaika

Jednym z problemów współczesnego świata jest zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ta może być wytwarzana w tradycyjny sposób − w elektrowni, ale może też czerpać z odnawialnej i nieograniczonej energii słonecznej. Dzięki temu na dachach hal technologicznych lub zrekultywowanej części składowiska odpadów powstają instalacje fotowoltaiczne. Wykorzystują one nachylenie terenu zrekultywowanego składowiska, a jednocześnie same go stabilizują. To nowatorska, zeroemisyjna technologia, dzięki której nie traci się ani jednego fotonu światła w dobie nadchodzących zmian klimatycznych.

Hermetyczna hala sortowania

W 2022 r. Chemeko-System oddało do użytkowania nowoczesną halę do sortowania odpadów, spełniającą najwyższe standardy środowiskowe i najlepsze dostępne techniki nałożone przez Unię Europejską. Hermetyczną halę technologiczną wyposażono w system filtrów i urządzeń do oczyszczania powietrza procesowego, dzięki którym przetwarzanie odpadów nie generuje nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń, a odzysk surowców wtórnych jest jeszcze bardziej efektywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM