Menu
Menu

Małe Kroki. Duża Zmiana – nowa interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung prezentująca zrównoważone działania marki. To kolejny projekt będący rezultatem długoletniej współpracy między firmą a instytucją.

otwarcie Strefy Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Samsung od początku jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik. W ramach współpracy wspiera instytucję przy tworzeniu programów edukacyjnych i wydarzeń, a także dostarcza rozwiązania technologiczne na potrzeby ekspozycji.

Centrum Kopernik inspiruje do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. Nowa strefa Samsung idealnie wpisuje się w tę misję. – Dbałość o środowisko oraz współpraca to jedne z najważniejszych wartości Kopernika. W naszej codziennej pracy promujemy rozsądne gospodarowanie zasobami i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla. Cenimy współpracę opartą na zaufaniu pozwalającą na realizację wspólnych celów. Takie właśnie jest nasze wieloletnie partnerstwo z firmą Samsung. Strefa „Małe Kroki. Duża Zmiana” to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju – podkreśla Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Odpowiedzialność zaczyna się w domu

Interaktywna Strefa Samsung zabiera odwiedzających w podroż po rozwiązaniach marki na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu. Od produkcji i dystrybucji, przez użytkowanie, aż do utylizacji. Małe kroki w stronę dużej zmiany – to motto przewodnie wystawy edukacyjnej. Pokazuje ona, jak innowacyjne rozwiązania mogą ograniczać negatywny wpływ na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu.

W strefie Samsung znajdziemy informacje m.in. o wprowadzonym w tym roku filtrze Less Microfiber™, który można podłączyć do pralki, stworzonym z połączenia inspiracji producenta odzieży Patagonia oraz ekspertyzy światowej organizacji zajmującej się ochroną oceanów Ocean Wise. Zapobiega on przedostawaniu się do oceanu nawet do 98 proc. mikroplastiku uwalnianego podczas prania, co odpowiada ok. 8 plastikowym butelkom o pojemności 500 ml rocznie  przy stosowaniu go 4 razy w tygodniu.

Producent zwraca również uwagę odwiedzających na aspekt energooszczędności. Chodzi o wybór urządzeń o wysokich klasach energetycznych, lecz także takich, które wykorzystują nowoczesne, inteligentne technologie pozwalające na efektywne zarządzanie zużyciem energii.

Mowa tutaj o aplikacji SmartThings do inteligentnego zarządzania domem. SmartThings pozwala użytkownikowi na bieżące monitorowanie i zarządzenie zużyciem energii w domu. Co więcej, aktywacja trybu AI Energy Mode w aplikacji SmartThings sprawia, że wszystkie podłączone urządzenia przełączą się automatycznie w tryb oszczędzania energii elektrycznej.

W strefie można też obejrzeć pilot solarny SolarCell, który pozwala zapomnieć o konieczności wymiany baterii. Będzie także okazja, aby poznać kreatywne pomysły na ponowne wykorzystanie ekoopakowań po telewizorach Samsung. Na młodsze dzieci czekają m.in. gry edukacyjne, ciekawostki, układanka, magnetyczny sorter. A to tylko kilka atrakcji, które Samsung przygotował dla odwiedzających strefę.

W swojej interaktywnej przestrzeni firma zachęca odwiedzających do dyskusji o tym, jakie małe kroki może wykonać każdy z nas, żeby przyczynić się do większej zmiany. To chociażby możliwy zwrot starego, zużytego sprzętu elektronicznego oraz wybór odpowiedniego programu piorącego w pralce. Do budowania odpowiedzialnych nawyków w trosce o planetę Samsung zachęca wraz z partnerami strefy – UNEP/Grid- Warszawa oraz ElektroEko. W efekcie współpracy powstały edukacyjne treści interaktywnej wystawy.

współpraca Samsung i Centrum Nauki Kopernik

Wieloletnie partnerstwo na rzecz społeczności

Podczas trwającego ponad 12 lat partnerstwa Samsung wspólnie z Centrum Nauki Kopernik popularyzuje naukę przy wykorzystaniu nowych technologii. Tworzy programy edukacyjne i wystawy oraz zapewnia dodatkowe atrakcje zwiedzającym w czasie organizowanych wydarzeń. Rozwiązania technologiczne Samsung są obecne na wystawach oraz miniwarsztatach.

Firma jest również inicjatorem tematycznych stref i wydarzeń, m.in. wystawy „Samsung i kropka” na temat technologii kropek kwantowych (2017), a także wystawy dotyczącej czystego powietrza „Samsung aż chce się oddychać” (2020). Wspiera również cykliczne Wieczory dla dorosłych, w czasie których Centrum Kopernik jest dostępne tylko dla osób pełnoletnich. Od 2017 r. Samsung wraz z Centrum Nauki Kopernik organizują pod koniec wakacji święto nauki i technologii, czyli Dzień Odkrywców. Wszyscy chętni mogą tego dnia zwiedzać obiekt bezpłatnie i korzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji.

Firma została także Partnerem Głównym Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, czyli pierwszego centrum badawczo-rozwojowego na rzecz edukacji. Z kolei Centrum Nauki Kopernik to partner Samsung Solve for Tomorrow – globalnego programu firmy skierowanego do młodzieży, którego celem jest wzmacnianie kompetencji przyszłości i rozwiązywanie lokalnych problemów.

otwarcie Strefy Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Strefa Samsung dostępna jest nieodpłatnie dla wszystkich odwiedzających w holu głównym Centrum Nauki Kopernik od 26 października 2023 r.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.