Menu

Menu

Wszystko o przełącznikach kontaktronowych

Przełączniki kontaktronowe można znaleźć obecnie w bardzo wielu urządzeniach i układach – od testowania i pomiarów, poprzez systemy alarmowe, motoryzację i telekomunikację, aż po sprzęt medyczny i urządzenia AGD.

Technologia rozwija się bardzo szybko i dotyczy to również przełączników kontaktronowych. Zapotrzebowanie na tego rodzaju elementy jest ogromne, a do tego przełączniki kontaktronowe są w stanie pracować prawie w każdym środowisku dzięki hermetycznej obudowie. Jednocześnie konstrukcja kontaktronów jest bardzo prosta, co z kolei ogranicza możliwość występowania uszkodzeń. Skoro to tak popularne elementy, warto poznać je nieco bliżej.

Przełączniki kontaktronowe

Przełączniki kontaktronowe – charakterystyka

Przełączniki kontaktronowe zmieniały się na przestrzeni lat, podobnie jak wiele innych elementów elektronicznych. Największa rewolucja kontaktronów dotyczyła ich wielkości. O ile na początku (lata 40. XX wieku) ich wielkość wynosił 50 mm, obecnie to jedynie około 6 mm. Współczesne przełączniki kontaktronowe mogą także przełączać napięcia do 10 kV, a maksymalne natężenie prądu to 5 A. Do tego niektóre kontaktrony potrafią pracować z bardzo niskimi napięciami (np. 10 nV), natomiast pasmo przenoszenia współczesnych przełączników kontaktronowych to 7 GHz. Czas przełączania takich kontaktronów zawiera się w przedziale 100-300 ms. Istotne jest także to, że takie przełączniki mogą bez problemu pracować w nawet ekstremalnych temperaturach (bardzo niskich i bardzo wysokich), a ponadto niestraszne im wstrząsy.

Gdzie stosowane są przełączniki kontaktronowe?

Kontaktron może być używany niemal wszędzie, ma bardzo szerokie zastosowanie i ciągle znajduje nowe, chociaż dużą konkurencją dla takich przełączników są półprzewodnikowe lub elektromechaniczne urządzenia przełączające. Przewagą kontaktronów jest jednak to, że mogą przełączać bardzo małe prądy oraz napięcia. Do tego przełączniki kontaktronowe są trwalsze niż inne podzespoły. Doskonale nadają się także wszędzie tam, gdzie potrzebny jest niski opór styków i wysoka oporność izolacyjna. Kontaktrony sprawdzą się świetnie, gdy wymagana jest niska reaktancja pojemnościowa oraz małe rozmiary czujnika. Takie przełączniki znajdują zastosowanie zatem w wielu obszarach, jak na przykład detekcja, przełączanie niskich napięć czy wysokich częstotliwości radiowych.

Montowanie przełączników kontaktronowych

Przełączniki kontaktronowe mają jeszcze tę zaletę, że mogą być montowane w bardzo różny sposób. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach. Taki czujnik nie może znaleźć się w pobliżu ferromagnetyków (zaburzają pole magnetyczne) ani cewek indukcyjnych, transformatorów czy toroidów. Innych ograniczeń w zasadzie nie ma. Przełącznik kontaktronowy może być montowany na przykład w formie gniazda za pomocą śrub, może być przylepiany taśmą dwustronną do powierzchni lub bezpośrednio na PCB.

Przełączniki kontaktronowe jeszcze długo nie wyjdą z użycia. Ich zastosowanie jest bowiem coraz szersze i doskonale sprawdzają się w wielu ekstremalnych warunkach. Do tego są małe i trwałe, co również nie jest bez znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.