Większe bezpieczeństwo energetyczne Pomorza
Transformacja energetyczna Polski na horyzoncie
Dotychczas Polskie Sieci Energetyczne wydały warunki przyłączenia do sieci dla projektów morskich farm o mocy ponad 8 GW. Plany inwestycyjne uwzględniaja kolejne projekty. Zgodnie z założeniami w polskiej części Bałtyku mogą powstać farmy o łącznej mocy nawet 11 GW, a więc dwukrotnie większej od mocy największej aktualnie polskiej elektrowni konwencjonalnej. Oznacza to, że budowa farm wiatrowych ma morzu będzie miała kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski.
Inwestycje w rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowią istotną szansę na dynamiczny rozwój Pomorza. Dzięki nim region może stać się liderem w produkcji energii z odnawialnych źródeł. Program inwestycyjny PSE znacząco przyczyni się do niezawodności działania systemu elektroenergetycznego, zapewniając bezpieczny przesył wyprodukowanej mocy. Zapewni także niezależność energetyczną północnej części Polski.
Jeden z największyc programów inwestycyjnych w kraju
Temu celowi mają służyć także inne inwestycje, niezwiązane bezpośrednio z morską energetyką wiatrową. Chodzi m.in. o program budowy stałoprądowego podmorskiego połączenia kablowego z Litwą – Harmony Link. Umożliwi ono synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. Na jego budowę UE przyznała 500 mln euro. – Na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na północy Polski PSE przeznaczą w najbliższych latach ponad 4,5 mld zł. To jeden z największych programów, które obecnie realizujemy w kraju – podkreśla Włodzimierz Mucha.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zgodnie z nowym Planem Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 r., zatwierdzonym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na początku czerwca br., PSE przeznaczą na inwestycje ponad 14 mld zł. W ciągu najbliższych 10 lat spółka zrealizuje ponad 170 inwestycji w całym kraju. Efektem będzie ponad 3,5 tys. nowych linii i modernizacja ponad 1,5 tys. istniejących linii.
Źródło informacji oraz zdjęcie: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz