Menu

Menu

W co inwestować pieniądze – inwestowanie w 2020 roku.

Kryzys związany z pandemią COVID-19 sprawił, że sytuacja osób zainteresowanych pomnażaniem swoich oszczędności stała się niezwykle trudna. Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z rosnącą inflacją. Z drugiej zaś strony Narodowy Bank Polski obniża stopy procentowe, co wybitnie negatywnie odbija się na oprocentowaniu standardowych produktów oszczędnościowych. Aktualnie ani lokaty ani też konta oszczędnościowe w przeważającej większości wypadków swoim oprocentowaniem nawet nie równoważą inflacji. Niewiele lepsza jest sytuacja Obligacji Skarbu Państwa, i to nawet tych, które są indeksowane inflacją.

W co więc warto inwestować w roku 2020 i czy zyskowne inwestycje w aktualnych realiach w ogóle są jeszcze możliwe?

inwestowanie

Inwestowanie w 2020: złoto

Jak czytamy we artykule: W co zainwestować w 2020 roku na Pracawsieci.net – Ostatnie miesiące to prawdziwy rajd wyceny Królewskiego Metalu. Eksperci kilka razy przepowiadali już, że kurs złota „dobił do sufitu”, po czym następowała kolejna zwyżka. W tej chwili wiele wskazuje na to, iż wycena złota nadal będzie rosnąć. Przede wszystkim, chwieje się pozycja dolara jako głównej waluty rezerwowej świata, o czym wprost mówi już wielu amerykańskich ekonomistów. Na dodatek nie sposób na razie oszacować, jakie będą długofalowe konsekwencje kryzysu związanego z pandemią. To wszystko powoduje, iż złoto ponownie zaczyna zyskiwać status Jedynego Prawdziwego Pieniądza.

Zanim jednak zdecydujemy się na ulokowanie środków w złocie warto będzie zastanowić się nad modelem inwestycji. Wbrew pozorom, kupowanie złota fizycznego nie jest jedyną dostępną możliwością. Co więcej, akurat ten model wykazuje istotne mankamenty. Przede wszystkim chodzi tutaj o spready, które znacząco zmniejszają zyskowność inwestycji. Kolejna kwestia to fakt, iż wyceny złota dokonuje się w USD. Dla polskiego inwestora oznacza to, że ewentualny wzrost notowań złota może zostać zneutralizowany przez spadek notowań dolara amerykańskiego.

Jaka jest jednak alternatywa? Będzie nią tzw. złoto papierowe, czyli po prostu jednostki uczestnictwa w „złotych” funduszach inwestycyjnych. Co do zasady, notowania takich funduszy odzwierciedlają zmiany kursu samego złota. Nie ponosimy jednak ryzyka związanego z wahaniem kursu USD a samo nabycie oraz zbycie aktywów jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku złota fizycznego

W co zainwestować, a może giełda ?

Inwestowanie na giełdzie w obecnych warunkach jawi się jako rzecz wysoce ryzykowna. Co do zasady jest to wrażenie jak najbardziej słuszne, ponieważ COVID-19 jeszcze dodatkowo zdestabilizował i tak już chwiejną sytuację na rynkach finansowych.

Dlaczego więc w ogóle warto rozważać inwestycję na giełdzie? Chodzi oczywiście o tzw. spółki koronawirusowe. Mowa tutaj rzecz jasna o tych firmach, które na skutek pandemii znacząco poprawiły swoją sytuację. Będą to więc np. producenci maseczek, sprzętu medycznego, niektórych leków, elementów wyposażenia szpitali i tak dalej. Oczywiście, należy pamiętać, że inwestycje na giełdzie zawsze obarczone są ryzykiem, nawet w sytuacji, kiedy inwestycja wydaje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Trzecia możliwość: fundusze inwestycyjne

Ostatnie miesiące były naprawdę korzystne dla niektórych funduszy inwestycyjnych. Dobre wyniki notowały np. subfundusze grające na spadki WIG20, niektóre fundusze akcyjne oraz fundusze surowcowe.

Jeżeli jednak nie chcemy kupować wysoce ryzykownych funduszy akcyjnych, to naszej dyspozycji pozostają jeszcze fundusze obligacji. Oferują one niską stopę ryzyka oraz zyski wyraźnie większe, niż to mają do zaproponowania chociażby lokaty. Warto przy jednak pamiętać, że efektywność danego funduszu to nie tylko kwestia samego modelu inwestowania, ale również sprawności zarządzających. Warto więc sprawdzić kilka podobnych funduszy w ofertach różnych TFI. Często okazuje się, że dwa fundusze o podobnej specyfice osiągają znacznie różniące się od siebie wyniki finansowe.

Czwarta opcja, czyli waluty

Waluty obce to aktualnie przede wszystkim sposób na ochronę kapitału na wypadek ewentualnego wzrostu inflacji. Euro oraz frank szwajcarski wydają się obecnie najlepszą możliwością w tym zakresie. USD jest uznawane za ryzykowne. Warto dokonać wymiany walut i inwestycji w kantorach online jak np. Amronet.

Co natomiast z walutami typowo inwestycyjnymi? Niestety, tutaj znacznie trudniej będzie znaleźć jakąś ciekawą opcję. Rynki wschodzące znajdują się obecnie w odwrocie. Ewentualnie zyski mogą oferować waluty krajów, które świetnie poradziły sobie z pandemią, a więc np. dolar nowozelandzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.