Menu

Menu

Na czym polega inwestycyjna wartość złota?

Chociaż zabrzmi to jak slogan reklamowy złoto to pieniądz. Złoto jest miernikiem zamożności i lokatą kapitału od około 5 tysięcy lat. Niektórzy twierdzą, że jest to przeżytek w porównaniu do akcji i  obligacji i pieniądza wirtualnego. Jednak niezależnie od rozwoju instrumentów finansowych centralne banki wszystkich państw, również Polski utrzymują tak zwaną rezerwę złota. Na pewno ma typu znaczenie pewna tradycja, jednak posiadanie złota potęguję zaufanie i zabezpieczenie na wypadek nadzwyczajnych wydarzeń typu naturalne katastrofy czy wojny. Złoto inwestycyjne nie jest domeną wyłącznie banków, milionerów czy wielkich konsorcjów. Każdy z nas może stać się posiadaczem złota inwestycyjnego i niekoniecznie musi w to angażować wielkie środki.

złoto inwestycyjne

Złoto inwestycyjne to stabilna i bezpieczna ochrona kapitału. Nie gwarantuje szybkiego zysku, ale na dłuższej przestrzeni czasu ryzyko praktycznie nie istnieje. Inwestycja w złota nie wymaga również specjalistycznej wiedzy jak to jest na przykład w wypadku akcji bądź obligacji.

Jak zaopatrzyć się w złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne powinno pochodzić z pewnego źródła. Wszelkie ogłoszenia prywatne czy tak zwane „nadzwyczajne okazje” należy traktować z dużą rezerwą. Nikt nie sprzedaje złota za połowę jego wartości skoro istnieją instytucje, które kupią je praktycznie przez całą dobę. Artar.eu to firma, która posiada zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na obrót złotymi monetami i sztabami. Wszystkie transakcje zawierane za pośrednictwem artar.eu są w pełnie legalne i udokumentowane zgodnymi z polskimi przepisami prawnymi umowami. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej przy transakcjach poniżej 15 000 EUR nie ma potrzeby rejestracji danych osobowych klienta.

W przeciwieństwie do srebra złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT, a oszczędności gromadzone w postaci złota nie podlegają tak zwanemu „podatkowi Belki” Jedyny koszt przy zakupie i sprzedaży złota inwestycyjne to podatek 2% od czynności prawnych – w skrócie PCC doskonale znany tym, którzy kupowali lub sprzedawali używany samochód.

Co to właściwie znaczy złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne dawniej nazywano złotem dewizowym. Są to sztabki bądź monety wykonane z próby nie mniejszej niż 900 wyprodukowane po 1850 roku. Sztabki złota występują w różnych rozmiarach i niekoniecznie muszą być to potężne sztaby, które znamy z filmów o wielkich skokach na bank. Najmniejsza sztabka złota ma zaledwie 1 gram i można ją kupić za cenę poniżej 300 złotych. Najwyższą wartość osiągają sztabki i monety w stanie menniczym, to znaczy odpowiednio zabezpieczone i nie noszące śladów mechanicznych uszkodzeń. Złoto inwestycyjne to najprostszy i bezpieczny sposób na dywersyfikację swojego portfela oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.