Menu
Menu

Uber jest firmą transportową, a nie platformą IT – orzekł TS

UberTrybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że oferowanie przez firmę Uber internetowych kontaktów kierowców z pasażerami jest usługą transportową. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, decyzja taka może mieć duży wpływ na klientów popularnej platformy. Uber od lat wywołuje duże emocje w różnych krajach. Dla jednych stanowi ofertę tanich przewozów lub możliwość dodatkowego zarobku, dla innych – na przykład taksówkarzy – jest zaś zagrożeniem.

W krajach Europiu Zachodniej – pisze PAP – została już zakazana najtańsza usługa UberPop. W jej ramach kierowca nie musi posiadać żadnej licencji na przewóz osób. W Polsce i krajach bałtyckich jest ona jednak ciągle dostępna.

Uber twierdzi, że nie jest firmą transportową ani taksówkarską. Jego usługa polega jedynie na dostarczeniu aplikacji, która umożliwia kontaktowanie się pasażerów z kierowcami. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednak innego zdania. Według jego opinii – w świetle prawa europejskiego – działalność firmy Uber należy zaklasyfikować do świadczenia usług w dziedzinie transportu.

Oznacza to, że usługodawca podlega takim samym regulacjom, jak inne firmy transportowe. Uber wyłączony został więc spod obowiązywania zasady swobodnego świadczenia usług. Nie będzie go również obowiązywać dyrektywa dotycząca usług na rynku wewnętrznym i o handlu elektronicznym, co umożliwi rządom krajów UE nakładanie na firmę dodatkowych wymogów.

Co orzeczenie oznacza dla klientów firmy Uber?

Jak twierdzi sam Uber, jeśli chodzi o niektóre kraje Unii Europejskiej, niewiele się zmieni. Wiele rządów już wcześniej wprowadziło zakaz przewożenia osób przez kierowców bez licencji. Chociaż w Polsce trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, kierowcy mogą ciągle korzystać z usługi UberPop. Jest to możliwe, ponieważ polskie prawo nie wymaga od nich posiadania licencji – pisze PAP.

Sprawa pozwoleń dla przewoźników korzystających z aplikacji Uber trafiła do Trybunału Sprawiedliwości na skutek protestów hiszpańskich taksówkarzy. W 2014 roku zażądali oni, by tamtejszy sąd gospodarczy uznał, że firma stosuje oszukańcze praktyki. Głównym powodem wysuwania takich żądań był brak licencji u kierowców korzystających z aplikacji.

Sąd hiszpański musiał jednak najpierw ustalić, jaki rodzaj usług świadczy firma? Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął tę kwestię i uznał, że działalność przedsiębiorstwa trzeba zakwalifikować do kategorii usług transportowych. Oznacza to, że w całej Unii Eropejskiej wymagane mogą być odpowiednie licencje dla kierowców korzystających z aplikacji.

Orzeczenie uzasadnione zostało między innymi stwierdzeniem, że Uber wywiera wpływ na warunki świadczenia usług przez kierowców. Ponadto usługa pośrednictwa i dostarczanie aplikacji stanowią integralną część działalności, której głównym elementem jest transport pasażerów – stwierdził Trybunał w Luksemburgu. Od tej pory zakaz prowadzenia działalności UberPop w jakimkolwiek kraju nie będzie wymagał akceptacji Komii Europejskiej.

Źródło – PAP

3 odpowiedzi na “Uber jest firmą transportową, a nie platformą IT – orzekł TS”

  1. Mis pisze:

    To dobrze, teraz wszyscy będą na równych zasadach

  2. Podpis pisze:

    Co to znaczy dla zwykłego Kowalskiego? Taksówki na słupkach już płaczą, teraz nie będą mieć argumentów…

  3. xyz pisze:

    co za bzdury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM