Menu

Menu

Umowa o wolnym handlu UE z Japonią stworzy największą strefę na świecie

Umowa o wolnym handlu UE

Umowa o wolnym handlu UE (fot. PE)

Umowa o wolnym handlu UE z Japonią doprowadzi do powstania największego obszaru wolnego handlu na świecie. Po umowie z Kanadą przyszedł czas na Azję Wschodnią. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe poinformowali jeszcze w lipcu 2017 roku o osiągnięciu wstępnego porozumienia. Na początku grudnia natomiast zakończyły się negocjacje dotyczące szczegółów. Umowa oznaczać będzie zniesienie większości ceł. Dotychczas firmy europejskie płacą je w wysokości 1 miliarda euro rocznie.

Jak powiedział w lipcu Tusk, Unia Europejska coraz bardziej otwiera się na świat, a wszelkie pogłoski o powrocie izolacjonizmu nie sprawdziły się – pisała PAP. Przypomniał również, że Wspólnota prowadzi negocjację z Mercosurem – największą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. W jego skład wchodzą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela. Ich łączna liczba mieszkańców sięga 300 milionów. Natomiast 7 innych krajów ma status obserwatora lub państwa stowarzyszonego.

Jak podkreślała jeszcze w lipcu Polaka Agencja Prasowa, ogłoszenie wstępnego porozumienia tuż przed szczytem G20 w Hamburgu stanowiło sygnał dla prezydenta Donalda Trumpa, który skłania się do promowania protekcjonizmu w handlu międzynarodowym. Juncker podkreślał wtedy, że zamykanie się nie jest dobra ani dla gospodarki, ani dla biznesu, ani dla pracowników.

Unia Europejska i Japonia wytwarzają jedną trzecią światowego PKB. Wartość eksportu z Unii do Japonii przekracza 80 miliardów euro. Natomiast 600 tysięcy miejsc pracy we Wspólnocie związanych jest z eksportem do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Umowa o wolnym handlu UE z Japonią ma być korzystna dla obu stron

Jak zaznaczył jeszcze w lipcu Juncker, żadna ze stron nie jest naiwna. Umowa o wolnym handlu UE z Japonią została skonstruowana w ten sposób, by przynosić korzyści wszystkim. Firmy europejskie otrzymają dostęp do rynku czwartej największej gospodarki świata i 127 milionów klientów. Może ona doprowadzić do zwiększenia unijnego eksportu na tamten rynek o jedną trzecią.

Jednym ze skutków porozumienia będzie otwarcie japońskiego rynku na europejskie produkty rolne. Zlikwidowane zostaną między innymi cła na wiele rodzajów sera, który obecnie obciążony jest cłem wysokości 29,8%. Handel przetworzonym mięsem wieprzowym zostanie w pełni zliberalizowany. Zmniejszone zostanie również cło na surowe mięso wołowe i wieprzowe.

Efektem umowy będzie też otwarcie rynku: usług, handlu elektronicznego, telekomunikacji i transportu. Umowa o wolnym handlu UE z Japonią otworzy tamtejszy rynek zamówień publicznych. Dotyczy to również sektora kolejowego.

Chronione pozostaną jednak niektóre sektory gospodarki poprzez wprowadzenie okresów przejściowych. Ostateczny tekst umowy został właśnie ustalony. Teraz rozpocznie się tłumaczenie tekstu na wszystkie języki Unii, weryfikacja prawna i przekazanie tekstu państwom członkowskim oraz Parlamentowi Europejskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.