Menu

Menu

„Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą” – VI edycja Forum Innowacji

Szósta edycja Forum Innowacji, ponownie odbyła się w Rzeszowie – Stolicy Innowacji. W tym roku – Forum, realizowane było pod hasłem „Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą”. Organizatorami tego, ważnego dla naszego regionu wydarzenia, byli: Fundacja INNOPOLIS, Miasto Rzeszów, oraz firma Marma Polskie Folie.

img_0017,k4p0paqxrmibrr2GapI

Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim Partnerom, Sponsorom, Patronom medialnym, Prelegentom i pozostałym podmiotom, którzy przyczyniły się do powstania tegorocznego Forum. Przede wszystkim dziękujemy wszystkim zgromadzonym gościom – specjalistom, Prezesom, Dyrektorom, przedstawicielom branży bez których nasze Forum nie miałoby sensu.

Za nami blisko 15 godzin rozmów wypełnionych interesującymi i inspirującymi wystąpieniami na temat sukcesywnego dialogu pomiędzy płaszczyznami: nauki, biznesu i natury. „Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą”… Jednym słowem – środowisko i technologia. Te dwa z pozoru całkowicie odrębne elementy – codziennie przenikają się nawzajem, ponieważ połączone są bardzo silną więzią, która buduje przestrzeń naszego życia. Zaprezentowane prelekcje, dyskusje panelowe oraz rozmowy w kuluarach –były tak bardzo potrzebnymi rozważaniami dla branży tworzyw sztucznych. Dwa ostatnie dni były również momentem zastanowienia nad przyszłością i kierunkami rozwoju naszego segmentu rynku.

Jak słusznie podkreślił dr Krzysztof Łokaj branża chemiczna daje zatrudnienie blisko 250 tysiącom osób. A każde stanowisko powiązane z wspomnianym sektorem to setki tysięcy kolejnych miejsc pracy. Przemysł tworzyw sztucznych niezmiennie jest połączony nie tylko z kapitałem ludzkim, ale i technologiczną myślą innowacyjną.

Jednak cytując innego z naszych Prelegentów –„innowacja to bardzo złożona rzeczywistość”. Dlatego też, musimy nauczyć się w niej współistnieć i świadomie ją tworzyć – dla sukcesu naszych przedsiębiorstw, dla przemysłu, dla środowiska – a przede wszystkim dla innych ludzi oraz naszych dzieci i wnuków. Aby zapewnić odpowiedni wskaźnik postępu przy zachowaniu zasad racjonalnego rozwoju musimy pamiętać o kooperacji nauki i biznesu, która nawiązując do dysputy dr hab. inż. Ciechańskiej z dr Zielińskim i Prezesem Leszkiewiczem nie jest łatwym dyskursem. Ponieważ pole starć i nieporozumienia biznesu i nauki wynikają z różnego podejścia ekonomicznego w stosunku do nowych przedsięwzięć oraz uwarunkowań rynkowych.

Szansą może być właściwe wykorzystanie nowego finansowania z Unii Europejskiej, które wesprze nowo powstające projekty i innowacyjne zastosowania dla rozwoju biznesu. Jednak nawet największe fundusze nie zastąpią świadomej gospodarki i odpowiedzialnego zarządzania biokompozytami, o których możliwościach opowiadał w pierwszym dniu prof. Błędzki oraz recyklingu polimerów omówionych przez Pana Kazimierza Borkowskiego, Macieja Twardzika, i prof. Kozłowskiego. Wspólnie z prof. Florjańczykiem podczas aktywnej dyskusji poruszyliśmy temat niezwykle ważnych dla sektora tworzyw i wyznaczania nowych trendów w tym aspekcie -polimerów biodegradowalnych.

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne jest bardzo wysokie, a ponadto z roku na rok rośnie coraz szybciej. Bywa -że materiały te są utożsamiane jedynie z negatywnym wpływem na naszą planetę. Jako przedstawiciele branży wiemy jednak, że jest to nieprawda. Nasze produkty z sukcesem i z korzyścią dla zasobów naturalnych są budulcem m.in.: wszelakich opakowań, narzędzi, samochodów oraz wielkich maszyn podbijających przestrzeń kosmiczną. Właściwie zaplanowany i zracjonalizowany proces ich produkcji, świadome i skuteczne poddawanie ich procesowi recyklingu mogą pomagać oszczędzić m.in.: drzewa, wodę i energię.

Jak wielokrotnie podkreślano od narodzin przez całe nasze życie jesteśmy otoczeni tworzywami sztucznymi. Dlatego też, nasza branża musi sprawić, by otoczenie to było bezpieczne i przyjazne zarówno dla nas jak i dla naszej planety. Przez ostatnich kilkanaście godzin wiele mówiliśmy o naturze – w sensie – przyrodzie. Nie zapominajmy jednak, że człowiek, jako gatunek – ma także w sobie inną naturę -a dokładnie NATURĘ ODKRYWCY. To właśnie przez nią – niezmiennie, jak to czynimy od stuleci jesteśmy wynalazcami i eksploratorami najdalszych zakątków ziemi, oceanów i kosmosu. Z całą stanowczością powinniśmy jednak dbać o to by nasza żądza wiedzy połączona z poszukiwaniem coraz lepszej jakości życia – koegzystowały w zgodzie z własnym sumieniem i poszanowaniem środowiska. Pierwszym krokiem do podjęcia jakiegokolwiek działania jest dyskusja, dlatego bardzo dziękujemy wszystkim Państwu za obecność i poruszenie wielu tematów – i u należy podkreślić – wyjątkowo trudnych tematów, szans, ryzyka i nowych ścieżek – dla branży tworzyw sztucznych. Dziękujemy wszystkim za możliwość spotkania i zapraszamy na kolejne Forum Innowacji!

Obraz 221

Źródło: Fundacja Innopolis

Więcej na stonie: http://www.forum-innowacji.eu/aktualnosci/vi-forum-innowacji,57.html

Jedna odpowiedź do “„Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą” – VI edycja Forum Innowacji”

  1. Bardzo fajna impreza. Polecam też relację wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.