Menu
 • Menu

  Transport z Chin – polski czy chiński spedytor?

  Chiny to największy eksporter na świecie, a produkty z tego kraju trafiają do niemal każdego zakątka naszej planety. Niegdyś importowanie towarów z Państwa Środka było łatwym sposobem na zarobek, jednak dzisiaj sytuacja uległa zmianie, w dużej mierze przez rosnącą konkurencję i coraz bardziej wymagających konsumentów. Czy to się nadal opłaca? Na co zwracać uwagę, by odnieść sukces na tym polu?

  Transport z Chin

  Polska czy chińska spedycja?

  Bardzo często towary oferowane przez chińskich oferentów powiązane są z predefiniowaną spedycją, wykonywaną przez pochodzące z tego kraju podmioty. Choć może się to wydawać najlepszym rozwiązaniem, to nie zawsze tak jest. Dlaczego? W dużej mierze różnica wynika z dodatkowych opłat, o których istnieniu często nie ma się wcześniej świadomości, jak również z kwestii ubezpieczeniowych, podatkowych i samego bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę całokształt, a nie tylko kierując się nominalnymi kosztami, można podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą wyboru optymalnego spedytora.

  Chiński spedytor – zalety i wady

  Główną i niepodważalną zaletą chińskiego spedytora będzie bez wątpienia cena. Szczególnie jeśli skupimy się na cenie pierwotnej, przed naliczeniem związanych z późniejszą odprawą opłat. Największa różnica leży po stronie kosztów lokalnych, związanych z przygotowaniem i ekspedycją towaru na terenie Chin. Pozostałe koszty, np. dotyczące transportu kontenerowego, będą praktycznie jednakowe – obowiązują tu bowiem standardowe stawki, których poziom ustalany jest na rynkach międzynarodowych.

  Niestety, decydując się na spedytora z Państwa Środka, a szczególnie na warunkach FOB, można napotkać na niemało kłopotów natury organizacyjnej. Nierzadko odbiorcy musieli na własną rękę organizować krajowy transport, co okazywało się dodatkowym, niespodziewanym wydatkiem. Oznacza to ponadto podwojenie nakładu pracy – spedytora trzeba bowiem szukać nie tylko w Chinach, ale również w Polsce. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest większe narażenie na oszustwo – właśnie na tym etapie często ujawniają się oszuści, korzystający z faktu, że w ich ręce oddano organizację transportu. Chiński spedytor nierzadko może również oznaczać problemy z uzyskaniem odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub niedostarczenia transportu, zdarza się również, że w ramach cięcia kosztów decyduje się on na jego wysyłkę zupełnie bez ochrony ubezpieczeniowej.

  Polski spedytor – czy to lepsze rozwiązanie?

  Na pierwszy rzut oka polski spedytor wydaje się mniej atrakcyjnym rozwiązaniem, m.in. z uwagi na wycenę. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że cena oferowana przez rodzimą firmą transportową w zdecydowanej większości przypadków jest ceną końcową, odnoszącą się do dostarczenia towaru pod wskazane miejsce, w bezpieczny i zgodny z prawem sposób. Na jakie jeszcze korzyści można liczyć?

  Polska firma to możliwość pełnej weryfikacji wybranego przewoźnika. W przypadku polskich podmiotów możesz skorzystać z dostępnych rejestrów i baz danych, sprawdzić opinie w internecie, a nawet dotrzeć do dotychczasowych klientów. Kolejną zaletą jest łatwiejsze rozliczanie – wszystko rozliczone jest na jednej fakturze, w polskiej walucie, którą opłacasz po otrzymaniu towaru (nierzadko do 14 dni). Ten ostatni punkt jest sporą różnicą w stosunku do zagranicznych dostawców, u których musisz zapłacić z góry, co oznacza zamrożenie środków na kilkadziesiąt dni, lub dłużej – jeśli doszło np. do zaginięcia/uszkodzenia przesyłki. Jeszcze przed zdecydowaniem się na dostawę znasz końcowy jej koszt, co jest ogromną różnicą w porównaniu do oferty chińskich spedytorów, gdzie nigdy nie masz pewności, ile ostatecznie zapłacisz.

  Spedycja międzynarodowa wykonana w całości (od nadania, aż do rozładunku na miejscu) przez jeden podmiot jest znacznie łatwiejsza w zarządzaniu, śledzeniu i zdecydowanie mniej wymagająca dla zamawiającego. Masz bowiem pewność, że odprawa celna i dostarczenie towaru wprost do Twojego magazynu odbędzie się zgodnie z planem i bezobsługowo. Podobnie wygląda sprawa w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości – uzyskanie ubezpieczenia za niedostarczoną bądź uszkodzoną przesyłkę jest znacznie ułatwione, a niezbędną dokumentację z łatwością można uzyskać, kontaktując się wyłącznie z jednym podmiotem.

  Ostatecznie nawet ostateczna cena może być o wiele bardziej atrakcyjna niż pierwotna oferta. Znajdując się w tym samym kraju i władając tym samym językiem, można łatwiej negocjować warunki kontraktu i, szczególnie przy stałej współpracy, liczyć na korzystniejsze warunki. Każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję co do współpracy z polskim lub chińskim spedytorem, ale wiele argumentów wskazuje, że krajowa opcja pozwala na sprawniejsze i wydajniejsze działanie.

  Aron Stachecki

  Jedna odpowiedź do “Transport z Chin – polski czy chiński spedytor?”

  1. Jan pisze:

   Ciekawe jak to będzie po pandemii…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.