Menu
Menu

Transformacja energetyczna w centrum uwagi Polskiego Kongresu Klimatycznego 2023

Polski Kongres Klimatyczny, który odbył się w dn. 16−17 marca w Warszawie, był poświęcony osiąganiu celów klimatycznych poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, nawiązywanie partnerstw, lepsze zagospodarowanie miejskiej infrastruktury błękitno-zielonej, elektromobilność i zrównoważony transport oraz zaangażowanie lokalnych społeczności.

Polski Kongres Klimatyczny - debata

Polski Kongres Klimatyczny to międzynarodowe spotkanie ekspertów z zakresu zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli administracji centralnej i agend międzynarodowych oraz miast, ambasad, przedsiębiorców, a także organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Przez 2 dni ponad 100 ekspertów wzięło udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach i okrągłych stołach. Poruszane kwestie dotyczyły m.in. rozwiązań instytucjonalnych, propozycji w zakresie zagospodarowania terenów zielonych, elektromobilności, budownictwa ekologicznego, możliwości finansowania inwestycji ekologicznych, standardów ESG w zarządzaniu organizacją. Wiele uwagi poświęcono trendom w rozwoju energetyki.

Trendy transformacji klimatyczno-energetycznej

Tematem międzynarodowej sesji plenarnej były wiodące trendy transformacji klimatyczno-energetycznej oraz konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne z uwzględnieniem kontekstu gospodarczego i społecznego pakietu Fit for 55. Za merytorykę debaty odpowiadała największa europejska organizacja powołana przez Komisję Europejską − Climate-KIC. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez innowacje. Reprezentowały ją Aleksandra Gołdys i Anna Brussa. W panelu inauguracyjnym wzięli udział: Beatrice Coda z CINEA, James Hughes, Minister-Counsellor for Economic Affairs, British Embassy Warsaw, Rafał Gawin Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii, Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Gasiński z Deloitte i Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.

Pozostałe sesje dyskusyjne odbywały się w ścieżkach tematycznych. Ich zakres obejmował szerokie spectrum zagadnień związanych z energetyką, interesujących zarówno z punktu widzenia biznesu, jak i instytucji publicznych. Eksperci pochylili się m.in. nad programem REPowerEU, aspektami bezpieczeństwa energetycznego i związanego z nim miksu energetycznego dla Europy Środkowo-Północnej oraz rolą partnerstw w tworzeniu nowoczesnego systemu rozproszonego, w tym klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Omawiano też zagadnienia związane z potencjałem biznesowym i inwestycyjnym w świetle OZE, atomu, wodoru oraz przyszłość energetyki w Polsce.

W dyskusji podjęto też zagadnienia związane z ciepłownictwem. Tu szczególne miejsce zajęła rola samorządów terytorialnych oraz realizacja PGN i projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Ważne miejsce w dyskusji w tej ścieżce tematycznej zajęła dekarbonizacja, zwłaszcza w kontekście innowacji i technologii. Opiekunami merytorycznymi tej ścieżki tematycznej byli: Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego, Andrzej Maciejewski z Instytutu Sobieskiego, Dominika Adamska reprezentująca Teraz Środowisko i Piotr Wróblewski z Polska Press.

debata, Polski Kongres Klimatyczny

Zielone inwestycje publiczne

Z dużym zainteresowaniem spotkała się ścieżka tematyczna dotycząca zielonych inwestycji publicznych. Dyskusje skupiły się na najlepszych praktykach w zakresie projektowania nowoczesnej przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury miejskiej. Omówiono m.in. unijny program Fala renowacji i nowe podejście do budownictwa zielonego. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się: efektywność energetyczna i neutralność klimatyczna budynków w odniesieniu do polskich miast, lokalna gospodarka o obiegu zamkniętym, standardy utrzymania terenów zieleni w miastach, znaczenie dialogu międzysektorowego dla wypracowania skutecznych narzędzi dla wydziałów zieleni i zarządów zieleni miejskiej.

Dyskutowano na temat polityki klimatycznej miast i regionów oraz Nature Based Solutions jako podstawie adaptacji miast do zmian klimatu. Przedmiotem debaty były także zagadnienia zielonego transportu publicznego i budowy infrastruktury dla elektromobilności oraz OZE w transporcie. W ramach okrągłego stołu prezydentów i burmistrzów rozmawiano o potencjale małych gmin w kontekście rozwiązywania problemów środowiskowych. Ta ścieżka tematyczna objęła również edukację klimatyczną i krytyczną analizę zielonego ładu w świetle społecznego wymiaru transformacji energetycznej oraz wpływu zielonych inwestycji na rozwój gospodarczy regionu.

Partnerem merytorycznym tej ścieżki była Fundacja Sendzimir, a opiekunami poszczególnych paneli: dr inż. Agnieszka Sznyk, prezes zarządu Innowo, Magdalena Bartecka, menedżerka Programu Sprawiedliwej Transformacji, Zielona Sieć, prof. Janusz Jaglarz z Politechniki Krakowskiej, Monika Bielska, niezależny ekspert programu Zielony Rating, Aleksander Rajch, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, członek zarządu PSPA, Marcin Kowalczyk, starszy specjalista ds. polityki klimatycznej WWF, i Judyta Łuczyńska z Fundacji Sendzimira.

Finansowe aspekty zielonej transformacji

Ścieżki tematyczne biznes i finansowanie skupiały się na raportowaniu ESG i taksonomii zrównoważonego finansowania w kontekście dekarbonizacji przemysłu energochłonnego w Polsce. Dyskutowano też o roli technologii CCUS w dążeniu do neutralności klimatycznej; źródłach finansowania prywatnych zielonych inwestycji i publicznych źródłach finansowania inwestycji klimatycznych. Opiekunami merytorycznymi i moderatorami paneli byli: dr hab. Marcin Kawiński, prof. SGH, Agata Kozłowska, prawnik z Instytut Sobieskiego, Krzysztof Kobyłka z WiseEuropa i Kamil Laskowski, analityk w WiseEuropa.

Liderzy Transformacji Energetycznej 2023

Podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego miała miejsce Gala Liderów Transformacji Energetycznej. Wydarzenie to corocznie gromadzi szefów największych firm energetycznych i polskie przedsiębiorstwa wyróżniające się innowacyjnością. Dzięki swoim działaniom ubiegają się o tytuł Lidera Transformacji Energetycznej.

Liderzy Transformacji Energetycznej - laureaci konkursu

Konkurs odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej. W jego organizacji uczestniczą instytucje publiczne: Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. Ich przedstawiciele zasiadają w kapitule. W tegorocznej edycji tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023 uzyskały m.in. Lasy Państwowe, Polenergia Fotowoltaika, Amazon, Ghelamco, Veolia Term, Tauron, AMS, Euros Energy, Goldbeck Solar, ABB, Schneider Electric, Lafarge.

Zdjęcia: Polski Kongres Klimatyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM