Menu
Menu

Światowa branża biotechnologiczna dyskutowała w Warszawie

Najważniejsze wyzwania dla rozwoju rynku biotechnologicznego były tematem międzynarodowej konferencji Central European BioForum 2024. W tym największym wydarzeniu branży w Polsce wzięło udział kilkuset uczestników. Reprezentowali oni firmy i instytucje sektora biotechnologicznego z Europy i Ameryki Północnej.

Central European BioForum 2024

Organizując konferencję, chcemy pokazać wzrost znaczenia sektora biotechnologicznego i to, jak coraz bardziej wpływa na gospodarkę w różnych obszarach − mówiła dr Magdalena Kulczycka, dyrektor zarządzająca Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, otwierając CEBioForum 2024.

W wydarzeniu uczestniczył wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak, który wskazywał na rosnący wpływ biotechnologii na modernizację europejskiego przemysłu w takich obszarach, jak żywność, materiały, leki. − Także Komisja Europejska widzi potencjał sektora i uważa go za kluczowy, czemu daje wyraz w swoich strategicznych celach rozwoju branży − zaznaczał. Jak poinformował, polski sektor biotechnologiczny jest wart ok. 2 mld zł.

Polski rynek biotechnologiczny skupia ponad 200 firm i zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników. Biotechnologia odgrywa coraz większą rolę w rozwoju medycyny, rolnictwa, utylizacji nieczystości i realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Terapie genowe i komercjalizacja

Głównymi tematami dyskusji były m.in. kwestie wykorzystania terapii komórkowych i genetycznych w leczeniu chorób oraz rozwoju innowacji biotechnologicznych. Omawiano też pozyskiwanie funduszy na działalność, wyzwania związane z bioprodukcją i komercjalizacją badań. Tematem były też przygotowania firm do badań klinicznych. Rozmawiano także o specyfice wejścia na rynek brytyjski i amerykański, kluczowych dla branży BioTech.

Dr Claire Skentelbery, dyrektor generalna EuropaBio − Europejskiego Stowarzyszenia Bioprzemysłu, podkreślała rolę biotechnologii w obecnym czasie geopolitycznych napięć. Obok sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowej i chipowej zalicza się ona do technologii krytycznych europejskiej gospodarki. Wskazywała na ważną rolę Polski w czasie planowanej prezydencji naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. Jest to szczególnie istotne w kontekście regulacji dotyczących rynku farmaceutycznego (General Pharmaceutical Legislation), produkcji biotechnologicznej (Bio&Biomanufacturing Initiative), a także New Genomic Techniques (NGT) w rolnictwie.

Central European BioForum 2024

Poruszano również kwestie dotyczące tworzenia innowacji biotechnologicznych, które mogą wspierać pacjentów z rzadkimi chorobami lub takimi, które są obecnie nieuleczalne. Udział w tym panelu tematycznym wzięli przedstawiciele Novartis Gene Therapy & Rare Diseases, Agencji Badań Medycznych, PolTREG, kancelarii Wardyński & Partners oraz firmy ExecMind.

W dyskusji o przygotowaniu firm do badań klinicznych uczestniczyli reprezentanci firm: Pfizer, Polpharma Biologics, Bioton oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. Debata przybliżała rozwój innowacji ukierunkowany tak, aby próg wejścia z nimi na rynek był jak najmniejszy i jak najkorzystniejszy ekonomicznie.

Finansowanie sektora biotech

Na konferencji omawiano także finansowanie firm biotechnologicznych. Tu szczególnie istotne są uwarunkowania związane z poszczególnymi formami finansowania. To m.in. inwestycje funduszy kapitałowych, wejście na giełdę lub finansowanie działalności z pomocy publicznej, czyli grantów z agencji rządowych. Ponadto omawiano wady i zalety różnych opcji finansowania.

W dyskusji poruszono też globalne trendy w biotechnologii. Mówiono o możliwościach i sposobach ekspansji polskich firm na rynki amerykański i brytyjski. Te są bowiem rynkami pierwszego wyboru dla polskich firm sektora biotech w ekspansji zagranicznej. Panel na temat wejścia na rynek brytyjski zapoczątkował program, który BioForum realizuje z brytyjskim ministerstwem biznesu i handlu i lokalnymi partnerami.

Nagrody CEBioForum

Jak co roku podczas gali wydarzenia wręczono nagrody CEBioForum Awards. Przyznano je w 4 kategoriach: największy wpływ na rzecz rozwoju sektora biotechnologicznego w Polsce (nagroda personalna), współpraca R&D, Innowacyjny Startup i Specjalna Nagroda Jury.

Nagrodę w kategorii Innowacyjny Startup otrzymała firma Biotreat Vascular sp. z o.o. Doceniono ją za wdrożenie innowacyjnego biomateriału poprawiającego efekty leczenia dolegliwości układu krwionośnego. Z kolei osobą o największym wpływie w branży został prof. dr hab. Jacek Jemielity. To wyraz uznania za jego wieloletni wkład w rozwój skomercjalizowanej technologii, którą zastosowano w szczepionkach opartych na mRNA w wiodącej firmie farmaceutycznej.

W kategorii R&D Collaboration doceniono firmę Acellmed sp. z o.o. za stworzenie, wydrukowanej w technologii 3D, personalizowanej opaski na oko, służącej do rekonstrukcji rogówki. Natomiast ngrodą jury wyróżniono firmę SDS Optic S.A. Doceniono ją za wkład w rozwój i komercjalizację na rynkach światowych polskiego wynalazku. Umożliwia on szybką i precyzyjną diagnostykę nowotworu piersi wraz z nowoczesną terapią.

BioForum 2024 - gala

Organizator konferencji − Związek Firm Biotechnologicznych BioForum − reprezentuje ponad 30 największych podmiotów sektora biotechnologicznego w Polsce. Celem działalności Związku jest integracja sektora i reprezentowanie interesów branży. − Realizujemy to m.in. poprzez organizację międzynarodowych spotkań, podczas których ludzie, którzy tworzą lub zamierzają tworzyć firmy związane z biotechnologią, mają okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń − mówi Robert Mikulski, prezes zarządu BioForum.

Tegoroczne CEBioForum było XXII edycją konferencji. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Rozwoju i Technologii, Prezydent m.st. Warszawy, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Badań Medycznych.

Źródło informacji:PAP Media Room

Zdjęcia: BioForum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM