Razem można więcej
Nie od dziś wiadomo, że wspólnymi siłami i dobrą współpracą można osiągnąć dużo więcej. Na przykładzie gminy Błażowa mogę jedynie potwierdzić prawdziwość tych słów. Nie ma bowiem dobrze funkcjonującego samorządu bez aktywnej lokalnej społeczności – mówi Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej.
W 2021 r. w Błażowej został utworzony Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”. Jaki cel przyświecał tej inicjatywie i jak sprawdzają się jej założenia w praktyce?
Jerzy Kocój: Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni” z siedzibą w Błażowej został utworzony z mojej inicjatywy przez 5 sąsiadujących ze sobą gmin: Błażową, Dynów, Lubenię, Hyżne i miasto Dynów. To pierwszy na Podkarpaciu związek międzygminny realizujący zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi oraz pierwszy w Polsce związek, który utworzono po zaledwie 8 latach funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami.
Do podjęcia decyzji o jego utworzeniu skłoniły mnie przede wszystkim rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska. Nie pomagały też często zmieniające się i trudne do realizacji przepisy prawa, a co za tym idzie wciąż rosnące koszty, które mieszkańcy gminy zmuszeni byli ponosić za odbiór odpadów komunalnych. Najważniejszym założeniem CZG „Eko-Logiczni” była maksymalna redukcja cen dla mieszkańca. Gminy członkowskie tworzące Związek ustaliły jednakowy dla wszystkich gmin regulamin, a po rozstrzygnięciu przetargu ustalono wspólną stawkę opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, która obecnie jest jedną z najniższych w województwie.
Jestem pewien, że decyzja o utworzeniu Związku była słuszna, ponieważ − jak to się mówi potocznie − w grupie siła, a my, gminy członkowskie, zamierzamy tę szansę i możliwości wspólnoty wykorzystać jak najlepiej dla dobra naszych mieszkańców.
Oprócz gospodarki odpadami mocną stroną gminy są inwestycje infrastrukturalne, w tym kanalizacja i drogi. Jakie postępy dokonują się w Błażowej w tym obszarze?
Jerzy Kocój: Ostatni czas to realizacja wielu inwestycji głównie w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i drogową. Udało się przebudować i zmodernizować błażowską Stację Uzdatniania Wody wraz z budową dodatkowego zbiornika na wodę pitną. Inwestycja ta pozwoli na dalszą rozbudowę sieci wodociągowej i przyłączenie do niej kolejnych miejscowości jeszcze w tym roku. Cały czas rozbudowujemy sieć kanalizacji sanitarnej i burzowej. Obecnie kontynuujemy prace w 4 miejscowościach, gdzie docelowo powstanie 16 km sieci kanalizacji sanitarnej. W 2023 r. na terenie naszej gminy powstanie ponad 15 km dróg gminnych z nawierzchnią bitumiczną i ponad 10 km dróg gminnych o nawierzchni kamiennej, a przy drogach powiatowych prawie 1 km chodnika. Wszystkie te działania wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowników dróg.
Jakie kierunki działań są kluczowe dla samorządu w bliższej i dalszej przyszłości?
Jerzy Kocój: W najbliższej przyszłości chcielibyśmy rozpocząć budowę nowej oczyszczalni ścieków, ponieważ obecny zakład pracuje już na maksymalnej wydajności. Przed nami wiele inwestycji drogowo-chodnikowych. Gmina Błażowa znajduje się w niedalekiej odległości od Rzeszowa. Stąd dużym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane i tereny pod rozwój mieszkalnictwa, głównie jednorodzinnego. Dlatego podejmujemy szereg działań, aby zachęcić nowych mieszkańców do osiedlania się w naszej gminie.
Bardzo dbamy o politykę prorodzinną, dlatego rozbudowujemy żłobek, termomodernizujemy przedszkole, duże środki inwestujemy w oświatę. W przyszłym roku duże zmiany czekają przestrzeń lokalną w Błażowej. Już wkrótce oddamy do użytku nowy budynek wielofunkcyjny przy stadionie LKS Błażowianka, który będzie zapleczem socjalnym dla młodzieży i klubu.
Co najbardziej napawa pana dumą, gdy myśli pan o aktywności i zaangażowaniu mieszkańców gminy?
Jerzy Kocój: Nie ma dobrze funkcjonującego samorządu bez aktywnej lokalnej społeczności. Z dużą satysfakcją stwierdzam, że aktywność błażowskiego społeczeństwa jest bardzo duża i cały czas wzrasta. Często różne grupy społeczne, począwszy od najmłodszych, a skończywszy na seniorach, zaskakują mnie ciekawymi pomysłami i inicjatywami na poprawę lub uzupełnienie działań instytucji samorządowych. Nie od dziś wiadomo, że wspólnymi siłami i dobrą współpracą można osiągnąć dużo więcej. Na przykładzie gminy Błażowa mogę jedynie potwierdzić prawdziwość tych słów.
Rozmawiał Mariusz Gryżewski
Dodaj komentarz