Menu

Menu

Prezydent rzuca koło ratunkowe ludziom kultury

15 grudnia br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną Tarczą Antykryzysową 6.0. Zapewnia ona wsparcie dla osób wykonujących wolne zawody związane z działalnością kulturalną − informuje Prawo.pl.

ręka podpisująca umowęPrzedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego wyjaśniają, że w nowej tarczy znalazły się przepisy uprawniające do wsparcia dla osób ludzi wolnych zawodów, którzy pracują wyłącznie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Chodzi o osoby wykonujące prace twórcze, artystyczne, upowszechnieniowe lub wspierające działalność twórczą i artystyczną, a także przewodników i edukatorów muzealnych oraz osoby pracujące przy tworzeniu utworów audiowizualnych.

Przedstawiciele tych zawodów będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego i możliwości zwolnienia ze składek ZUS. Zwolnienie ze składki ZUS obejmie przychody z umów zawartych między 31 grudnia 2020 r. a 1 kwietnia 2021 r., przy czym przychód z wszystkich umów zlecenia z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku nie może przekroczyć 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Wniosek o niepłacenie składek trzeba złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy.

W Tarczy 6.0 znalazły się też zapisy znacznie rozszerzające dostępność przedsiębiorców z sektora kultury do narzędzi wparcia finansowego. Mowa o takich rozwiązaniach, jak dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł oraz aplikowanie o środki na ochronę miejsc pracy (dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące).

Zgodnie z nowymi przepisami Tarczy 6.0 osoby nieposiadające innego tytułu do ubezpieczeń społecznych mogą skorzystać z prawa do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego. Jest jednak warunek − dochód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek o świadczenie, nie może byća wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

2 odpowiedzi na “Prezydent rzuca koło ratunkowe ludziom kultury”

 1. Patryk pisze:

  Tak się zastanawiam…skąd są pieniądze na to wszystko. I kiedy odbije nam się czkawką sięganie do tego worka bez dna. Bo odbije się na pewno… To nie możliwe, żeby nasi rządzący tak skrzętnie ukrywali swoje bogactwo przed obywatelami…

 2. Claudia Klein pisze:

  Komplementy sezonu !! Złóż wniosek o pożyczkę w Spotlight Global Services z oprocentowaniem 3%

  * Czy szukasz środków na założenie własnej firmy?
  * Poszukujesz kredytów na realizację dużych projektów?
  * Potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny?
  * Potrzebujesz szybkiej pożyczki na różne cele?
  * Czy masz problem z ekonomią?
  * Czy Twój bank lub inna instytucja finansowa odmówił Ci pożyczki?

  Jeśli tak, moja firma może ci pomóc. Oferujemy najlepsze usługi pożyczkowe na całym świecie.

  Oferujemy doskonałą okazję do uzyskania korzystnego finansowania dzięki pożyczce osobistej do 5 mln euro oraz pożyczce biznesowej do 15 mln euro. Warunki umowy są jasne i zorganizowane przez obie strony. Miesięczne płatności i okresy spłaty można dostosować do swoich możliwości finansowych. Dzięki indywidualnemu podejściu do indywidualnych potrzeb prawie wszyscy wnioskodawcy mogą otrzymać pożyczkę.

  Zainteresowane osoby lub firmy prosimy o kontakt na adres:
  E-mail: spotlightglobalservices@gmail.com |
  WhatsApp: +4915758108767

  Jesteśmy pasjonatami liczenia się integracji finansowej. Nasze pożyczki i produkty inwestycyjne mają na celu zapewnienie wygody i wartości.

  Dzięki Spotlight Global Financial Services możesz pożegnać się ze wszystkimi kryzysami finansowymi i trudnościami, ponieważ jesteśmy certyfikowani, godni zaufania, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni

  Gorące pozdrowienia
  Claudia Klein

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.