Menu
 • Menu

  Polskie biopaliwo podbija świat – Polska go nie chce

  Wrocławska firma Wratislavia Biodiesel S.A. zwiększyła produkcję unikalnego paliwa UCOME do 10 tysięcy ton miesięcznie. Ten praktycznie bezemisyjny, bardzo przyjazny środowisku olej napędzający silniki diesla jest produkowany z odpadów z rzeźni i przepracowanych olejów.

  Wratislavia Biodiesel

  Polska firma jako jedyna w kraju wyprodukowała już 75 tysięcy ton UCOME i sprzedaje je do 7 gigantów energetycznych w Europie. Polskie rafinerie nie są jednak zainteresowane.

  – Polska nie ma tak surowych wymogów w redukowaniu dwutlenku węgla w atmosferze jak państwa Europy Zachodniej. Dlatego nie ma tak dużej determinacji by wprowadzać UCOME w naszym kraju – twierdzi prezes Wratislavia Biodiesel – Grzegorz Ślak.

  Prezes nie liczy nawet na polski rynek bo i tak wszystko co jest w stanie na razie wyprodukować od razu kupują europejscy sąsiedzi.

  – Co miesiąc z Polski wyjeżdża osiem pociągów z UCOME, które zagraniczne koncerny naftowe w swoich rafineriach dodają do normalnego, kopalnianego paliwa by znacznie ograniczyć emisję CO2. Można śmiało powiedzieć, że na polskim UCOME jeździ w tej chwili w Europie kilkaset tysięcy pojazdów – przyznaje prezes Wratislavii.

  Dlaczego polskie rafinerie nie są zainteresowane kupnem UCOME? Adam Kasprzyk, rzecznik Grupy LOTOS odpowiada – Nasi eksperci na bieżąco analizują wszystkie opcje jakie pojawiają się na rynku biopaliw. Stale monitorują również otoczenie prawne regulujące kwestie biokomponentowe nie tylko w kraju, ale i na świecie. Grupa LOTOS twierdzi także, że UCOME nie jest biokomponentem drugiej generacji, a jedynie może po spełnieniu wymagań jakościowych, być liczone podwójnie energetycznie, z czego bezpośrednio wynika wysoka redukcja gazów cieplarnianych.

  Oprócz wysokiej redukcji gazów cieplarnianych produkowany we Wrocławiu biodiesel ma jeszcze jeden bardzo ważny dla środowiska atut. – Aby wyprodukować UCOME potrzebujemy odpadów czyli czegoś co i tak trzeba by zutylizować – mówi Ślak. Gdy pierwszy raz przywiozłem odpady kupione w mięsnych zakładach produkcyjnych wszyscy pukali się w głowę, że chcę z tego zrobić coś dobrego dla środowiska. Jednak udało się – dodaje.

  W przypadku biopaliw pierwszej generacji powstających z rzepaku potrzebujemy surowca, który może posłużyć do spożycia. Nic się więc nie marnuje a wręcz przeciwnie – usuwamy ze środowiska zanieczyszczenia, które degradują otoczenie. Podobnego zdania jest profesor Krzysztof Biernat, Koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Biopaliw i Biokomponentów.

  – Zaletą UCOME jest to, że pochodzi z surowców odpadowych – mówi Biernat. Według certyfikatu REDCERT 2018-2019 UCOME redukuje aż 90,3 procent emisji dwutlenku do atmosfery czyli prawie całkowicie. Profesor uważa jednak, że obniżenie emisji jest względne. Bo to zależy ile CO2 emitowane jest podczas samego procesu produkcji biopaliwa.

  Diesel bardziej przyjazny środowisku niż elektryk?

  Według badań przeprowadzonych przez Christopha Buchala z Uniwersytetu w Kolonii, opublikowanych przez Instytut Ifo w Monachium w drugiej połowie kwietnia – pojazdy elektryczne mają znacznie wyższą emisję CO2 niż samochody z silnikami diesla! Wynika to z ogromnej ilości energii wykorzystywanej do wydobywania i przetwarzania litu, kobaltu i manganu, kluczowych surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

  – Gdy do tego dołożymy kolejny problem, który pojawi się za kilka lat a mianowicie utylizacja tych baterii no to mamy duży kłopot z zastosowaniem silników elektrycznych – dodaje Grzegorz Ślak.

  Wratislavia Biodiesel zamierza w tym roku wytworzyć ok. 70 tys. ton UCOME, a po zakończeniu trwającego projektu inwestycyjnego – zdolności produkcyjne Wratislavii osiągną 150 tys. ton.

  źródło: materiały prasowe

   

  4 odpowiedzi na “Polskie biopaliwo podbija świat – Polska go nie chce”

  1. Boleslaw pisze:

   Wlasnie sprzedalem firme zajmujaca sie UCO Czechom.To co NIBY POLSKI rzad wyprawia to kpiny w bialy dzien.Az dziwne ze im to uchodzi na sucho.

  2. Youzia pisze:

   Dlaczego przy artykułach na tym portalu nie ma dat?

  3. Youzia pisze:

   Bo jest „niby polski”. Kasta prawo pisząca to element napływowy, albo przewerbowany.

  4. Bo Ski pisze:

   Jakie odpady z rzeźni są przetwarzane ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *