Menu

Menu

Polska awansowała w rankingu e-partycypacji ONZ

W ciągu 2 lat Polska awansowała z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na tak szybki i spektakularny skok wpłynęło m.in. wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Korzysta z niego już blisko 5 milionów Polaków. W pierwszym miesiącu od wprowadzenia e-skierowań lekarze wystawili ich przez IKP blisko 2,5 mln.

Wskaźnik e-partycypacji, stosowany przez ONZ, określa poziom dostępu obywateli do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. Na przestrzeni ostatnich 2 lat Polska odnotowała w globalnym rankingu znaczący awans na 9. pozycję. − Skok Polski w rankingu wynika m.in. z zaawansowanego ucyfrowienia relacji pacjent–służba zdrowia. Pandemia w ogóle przyspieszyła cyfryzację w administracji publicznej, wymagając od instytucji reorganizacji i podniesienia sprawności funkcjonowania na drodze cyfryzacji. Gdyby obecna sytuacja zastała nas bez e-recepty i e-skierowania, system podstawowej opieki medycznej prawdopodobnie by się załamał – mówi Tomasz Kupfer z firmy S&T, która współtworzyła i utrzymuje Internetowe Konto Pacjenta dla Centrum e-Zdrowie.

Cyfryzacja w ochronie zdrowia ugruntowuje się

W 2020 r. Internetowe Konto Pacjenta odnotowało rekordowy wzrost liczby użytkowników. Obecnie jest ich ponad 4,7 mln, podczas gdy na początku ub.r. korzystało z niego zaledwie 850 tys. osób. Sam okres od października do listopada 2020 r. przyniósł przyrost liczby nowych kont o 1 mln.

Od 8 stycznia 2021 r. placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. W pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań lekarze wystawili ich blisko 2,5 mln. Dziennie do systemu e-zdrowie wpływa średnio niemal 150 tys. tego rodzaju elektronicznych dokumentów. Od początku ub.r. lekarze wystawiają tylko zdalne e-recepty. W formule elektronicznej korzystamy także ze zwolnień lekarskich. − Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić centralną e-rejestrację i e-recepty zamawiane przez IKP dla osób przewlekle chorych  – komentuje w podsumowaniu pierwszego miesiąca funkcjonowania e-skierowania Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-administracja też ma się lepiej

Awans w rankingu e-partycypacji ONZ to nie jedyny sukces, jaki odniosła Polska. W 2020 r. wzrosła także wartość indeksu EGDI (indeks rozwoju e-administracji, E-Government Development Index, prowadzony przez ONZ) dla Polski. O ile w 2018 r. wynosił on 0,79, to aktualnie mamy wynik 0,85. Tym samym w światowym zestawieniu cyfrowych administracji Polska zajmuje 24. miejsce.

Obok służby zdrowia cyfryzacji usług poddają się inne instytucje. Przykładem może być choćby Urząd Patentowy, gdzie od lutego ub.r. przez Internet złożymy wniosek o ochronę własności intelektualnej. Z kolei wiosną, gdy obowiązywały najcięższe obostrzenia związane z pandemią, w Urzędzie Dozoru Technicznego można było składać wnioski online o inspekcje urządzeń lub certyfikacje.

Cyfryzacja administracji w Polsce postępuje w kolejnych obszarach, co widać w światowych rankingach. Tego typu wdrożenia wymagają od partnerów technologicznych zdolności wytwarzania oprogramowania i rozwiązań informatycznych działających w skali całego kraju, zwinnego podejścia i świetnej organizacji pracy, często zdalnej. Cieszymy się, że jako S&T możemy uczestniczyć w takich projektach – mówi Tomasz Kupfer z S&T.

Źródło informacji: materiały prasowe

Jedna odpowiedź do “Polska awansowała w rankingu e-partycypacji ONZ”

  1. Marian pisze:

    Wreszcie jakiś pozytywny news. 9 miejsce to moze nie szczyt, ale skok robi wrażenie. A z IKP sam korzystam, bo duże ułatwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.