Menu
 • Menu

  Podkładki – rodzaje i zastosowanie

  Podkładki i ich rodzaje możemy rozróżnić na podstawie wielu parametrów. Zalicza się do nich między innymi. Kształt, twardość czy materiał użyty do ich produkcji.

  podkładki

  Chcąc wykorzystać podkładkę w jakimś konkretnym celu należy zwrócić uwagę na materiał elementu, który będziemy skręcać. Ten powinien być taki sam co podkładki. Do najpopularniejszych należą metalowe oraz te z tworzyw sztucznych. Podkładka DIN 125, czyli klasyczna podkładka płaska wykonana może być z wielu materiałów, m.in. stal nierdzewna A2, stal węglowa, kwasoodporna, czy aluminium. Warto zwrócić uwagę na te, do produkcji których użyta została stal węglowa – zwykle pokrywa się je ocynkiem galwanicznym, ogniowym lub płatkowym. To z kolei chroni podkładki przed korozją.

  Kolejnym czynnikiem definiującym rodzaj podkładki, jest twardość. Przykładowo podkładka DIN 125 występuje w różnych twardościach, jak 140 HV, 200 HV i 300HV.

  Rozróżnikiem jest również rodzaj gwintu. W zależności od rodzaju może to być M2 (o średnicy rdzenia śruby 2.2 mm) czy np. M 105.

  Niektórzy dzielą podkładki ze względu na ich przeznaczenie:

  • Ochronne – zabezpieczają przed zniszczeniem.
  • Zabezpieczające – ich głównym zadaniem jest zapobieganie luzowania się połączenia. W tym przypadku stosuje się podkładki sprężynowe oraz odginane. W przypadku potrzeby przeciwdziałania zginania się śrub stosuje się podkładki kuliste oraz klinowe.
  • Uszczelniające – stosuje się je do ochrony łączenia przed wpływem niszczących czynników zewnętrznych.
  • Wyrównujące – niwelują pochylenie elementu danego połączenia.

  Podkładki stosujemy głównie w połączeniach śrubowych lub z udziałem nakrętek. Ich zadaniem jest wzmocnienie wykonywanych połączeń – zapobieganie przed odkręcaniem się elementów, jak śruby czy nakrętki.

  Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały one wykonane możemy wymienić podkładki hartowane (do połączeń o dużym obciążeniu) oraz PCV, które wykorzystuje się do uszczelnienia połączenia. Głównym ich celem jest zabezpieczenie przed wilgocią, a więc rdzewienia materiału.

  Wspomniana podkładka DIN 125 to podkładka okrągła stosowana w połączeniach z materiałów miękkich lub kruchych oraz w przypadku, gdy średnica otworu jest większa od średnicy śruby. Rynek bogaty jest w wiele rodzajów podkładek, które nie zostały uwzględnione w tym tekście. Każda z nich ma swoje indywidualne zastosowanie.

  artykuł sponsorowany 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *