Menu
 • Menu

  Narzynki w obróbce gwintów zewnętrznych

  Narzynki są narzędziami wieloostrzowymi służącymi do nacinania gwintu zewnętrznego na detalach takich jak np: walec lub stożek. Wyprodukowane są one z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE. Sama stal HSS swej twardości posiada 62 HRC co pozwala na pracę w stalach o twardości 35 HRC, a stal HSSE posiada 5% kobaltu, dzięki twardość tych narzędzi wzrasta do 64 HRC a pracę można wykonywać w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC.

  Dzięki obecności kobaltu możemy wykonywać pracę w trudnych warunkach jak i wysokich temperaturach. Dodatkowo narzędzia te odporne są na ścieranie, wykruszanie się oraz łamanie. Ilość kobaltu nie jest przypadkowa, gdyż zbyt wielka jego ilość może powodować wykruszanie i ścieranie się narzędzia, dlatego jest go tylko 5%.

  Narzynki

  Jak wygląda stosowanie narzynek w pracy

  Obecnie produkowane są narzynki o kształcie okrągłym, zdecydowanie rzadziej kwadratowe lub sześciokątne, których zastosowanie znajdziemy w warsztatach samochodowych lub w branży budowlanej gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na oprawkę.

  Narzynki dzielimy na: narzynki drobnozwojne, narzynki metryczne, narzynki calowe rurowe, narzynki Whitwortha i narzynki zunifikowanie. Narzynki metryczne otrzymujemy w dwóch rodzajach: narzynki metryczne zwykłe oznaczone literą M i narzynki metryczne drobnozwojne z oznaczeniem MF, obie posiadają kąt wierzchołkowy 60 stopni. Wymiary tego rodzaju narzynek są określone norma DIN 22 568.

  Narzynki

  Rodzaje narzynek jakie występują

  Narzynki metryczne produkowane są z wysokiej jakości stali HSS i mogą one mieć od trzech do sześciu otworów, za pomocą których odprowadzane są wióry powstałe podczas skrawania, lecz to zależy od wielkości narzędzia. Najczęściej stosowanymi narzynkami są: narzynka M10, narzynka M12, narzynka M8, narzynka M20 i narzynka M16, wykonują one gwint za pierwszym przejściem. Narzynki metryczne produkowane są przez polską firmę Fanar.
  Narzynki calowe rurowe zwane też narzynkami do rur. Wyprodukowane są one z wysokie jakości stali HSS oraz HSSE, dzięki czemu są one odporne na wykruszenia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Możemy nimi wykonywać pracę w materiałach takich jak: stal zwykła, aluminium, miedź, mosiądz.Narzynki te stosowane są do nacinania gwintów o różnej średnicy przeważnie od 1/8 do 2 cali. Wykonane są one w normie DIN EN 24231.

  Narzynki drobnozwojne są o narzędzia skrawające wieloostrzowe mające oznaczenie MF, stosowane do nacinania gwintów metrycznych drobnozwojnych zewnętrznych za pierwszym przejściem. W odróżnieniu od narzynek metrycznych w nazwie narzynek metrycznych drobnozwojnych podane są wielkości takie jak skok. Narzynki do gwintowania posiadają dwa bardzo ważne wymiary: szerokość oraz grubość, należy je znać gdyż to właśnie do tych wymiarów dobieramy oprawkę.
  Aby poprawnie dobrać narzynkę do pręta należy znać średnicę. Aby ją zmierzyć najlepiej posłużyć się suwmiarką noniuszową, która posiada dokładność odczytu 0,05 mm, co nam zdecydowane wystarczy. Znając już średnicę sprawdzany w katalogu firmy Fanar, która narzynka będzie odpowiednia.

  Aby pracować narzynką potrzebujemy również oprawki do narzynek, których budowa składa się z: dwóch rąk, śruby mocującej, śruby mocującej/ściskającej, śruby mocującej/ regulującej oraz samej oprawki.

  Stosowane są do mocowania narzynek o różnych wielkościach, stanowią one również pewnego rodzaju dla nich ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu narzynki dają nam długotrwałą eksploatację. Śruby w oprawce umieszczone są co 45 stopni z wyjątkiem dwóch, które są umieszczone bliżej osi oprawki, po to by skręcając je wywierać siłę na narzynkę, dzięki temu ostrza narzynki zbliżone są do środka.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.