Menu
Menu

Po taśmie jak po maśle

Sprawna organizacja firmy produkcyjnej wymaga nie tylko rozwiniętej komunikacji, sieci dystrybucji i bazy transportowej, lecz także zaawansowanych technologii w zakresie logistyki wewnętrznej. Dobrze jest zainwestować w sprzęt, który ułatwi działalność już na wczesnym etapie łańcucha dostaw, zanim gotowy wyrób opuści zakład produkcyjny

Jak wiadomo, od koncepcji do włączenia wyrobu do obrotu prowadzi długa droga, obejmująca wiele etapów pracy nad pożądanym efektem, czyli zadowoleniem klienta.

systemy transportowe

Czas to pieniądz

Oczywiście kluczowy jest dobry projekt, który zadecyduje o jakości produktu, jak również jego właściwe wykonanie. Jednak we wspomnianym łańcuchu, który wiedzie od producenta do klienta, jest wiele ogniw, które składają się na ostateczny wynik i decydują o sukcesie firmy. To stwierdzenie powinno wzmóc czujność i zwrócić uwagę przedsiębiorców na istotę procesów, jakie dokonują się w zakładzie produkcyjnym, zanim towar wyruszy w drogę na półki sklepowe.

W dzisiejszych realiach rynkowych liczy się jakość – najlepiej idąca w parze z korzystną ceną, lecz także niezawodność i terminowość, a do nich w naturalny sposób prowadzi automatyzacja produkcji. Inwestycja w zaawansowany technologicznie sprzęt na pewno zwróci się z nawiązką, zwłaszcza jeśli poświęcimy dość czasu, by pochylić się nad wyborem właściwych urządzeń, dostosowanych do wymogów branży, charakteru produkcji, potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Nie bez przyczyny mówi się, że czas to pieniądz. Na szczęście dostępne na rynku rozwiązania pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i bez trudu wywiązać się z terminów, które jeśli zostaną spełnione, są dla firmy doskonałą rekomendacją na przyszłość.

Rozwiązania na miarę

Znacznym ułatwieniem na etapie produkcji są niezbędne dla logistyki wewnętrznej transportery, podajniki, przenośniki taśmowe i inne urządzenia w obrębie linii i hali produkcyjnej, składające się na optymalny system transportowy – funkcjonalny, wydajny i bezpieczny. Oczywiście każda branża rządzi się swoimi prawami, a produkt produktowi nierówny. Dlatego dobrze skorzystać z oferty usługodawcy, który – niczym krawiec – skroi nam rozwiązanie szyte na miarę potrzeb, by poprzez zindywidualizowaną automatyzację zakład produkcyjny zrobił kolejny krok na drodze do sukcesu.

Co gwarantuje ów sukces? Jako pierwsza przychodzi na myśl dobra sprzedaż, ale tej nie osiągnie się bez dobrego produktu i sprawnej logistyki. Skoro wiele czasu i nakładów poświeciliśmy na przygotowanie projektu, nie zmarnujmy potencjału, lekceważąc usprawnienie produkcji. Wybór dostępnych na rynku maszyn jest duży, ale nie każde rozwiązanie ma zastosowanie w każdym procesie produkcji. Warto zadać sobie pytanie, czy kupując kota w worku, nie zaprzepaścimy tego, co już udało się osiągnąć. Może lepiej ominąć dystrybutorów, by skierować kroki do firmy, która pochyli się nad naszym przypadkiem i przedłoży koncepcję automatyzacji, która akurat w naszym przypadku sprawdzi się idealnie? Takie podejście proponuje np. Teccon – firma, która nie poprzestaje na projekcie, lecz także zapewnia montaż, uruchomienie i sprawdzenie zgodności instalacji z założeniami projektowymi, a następnie serwis opracowanych urządzeń, by dzięki diagnostyce, przeglądom okresowym i ewentualnym naprawom uzyskać optymalny efekt – płynność produkcji i bieżące utrzymanie ruchu z korzyścią dla zleceniodawcy. W końcu nazwa, pochodząca od zwrotu „technology concept” zobowiązuje.

Sukces z automatu

To kreatywność i wiedza zastosowana w myśleniu koncepcyjnym są dziś furtką do sukcesu, który może stać się udziałem innych firm działających w różnych dziedzinach krajowej gospodarki. Warto wziąć sobie do serca statystyki, które niepodważalnie wskazują, że polski przemysł ma wiele do nadrobienia. Pod względem efektywnej automatyzacji produkcji jesteśmy daleko w tyle za rynkami zachodnimi, choćby za Niemcami, gdzie na 10 tys. pracowników przypadają 273 roboty, podczas gdy w Polsce jest ich zaledwie 18. W biznesie wiele mówi się o konkurencyjności gospodarki, potrzebie innowacji i koniecznym wzroście efektywności. Najwyższy czas przejść od słów do czynów, by już na etapie produkcji móc dowieść, że przyszłość zaczyna się dziś, a przy okazji odczuć oszczędności, zarówno w budżecie, jak i w kalendarzu.

Podajniki rozdzielające, urządzenia do sortowania, linie pakujące, linie do cięcia i składania, podajniki transportowe mogą stać się doskonałym narzędziem, by wyprzedzić konkurencję nie tylko produktem, lecz także zadowalającą obsługą klienta, której nierozłączną częścią jest wydajna produkcja i efektywne przygotowanie towaru do sprzedaży. Niezależnie od branży tam, gdzie o pozycję na rynku walczą porównywalne jakościowo wyroby, kluczem do sukcesu często okazuje się sprawna logistyka. W czasach, gdy wiedza pozwala na dynamiczny postęp, warto postawić na automatyzację przemysłu, a człowiekowi zostawić opracowanie właściwej koncepcji i odpowiedzialność za jej optymalne wykorzystanie. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy mają w dorobku sprawdzone w praktyce realizacje. Wtedy mamy gwarancję, że firma nie obiecuje gruszek na wierzbie, a zleceniodawca nie będzie królikiem doświadczalnym.


Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą SAP Polska, oferującą nowoczesne, dedykowane taśmy przenośnikowe dostosowane do potrzeb technologicznych klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM