Menu
 • Menu

  Rola i rodzaje przenośników przemysłowych

  Przenośniki to urządzenia transportowe, które odgrywają znaczącą rolę w wielu gałęziach przemysłu. Ułatwiają pracę, zwiększają efektywność w przenoszeniu różnego rodzaju materiałów oraz sprawiają, że prowadzenie działalności jest bezpieczniejsze. Obecnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów przenośników, które znajdują zastosowanie w branżach takich jak energetyka, hutnictwo, górnictwo czy budownictwo. Wykorzystywane są również na magazynach oraz przy produkcji różnego rodzaju artykułów. Czym charakteryzują się przenośniki? Jakie rodzaje przenośników dostępne są na rynku? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

  Przenośniki przemysłowe

  Czym są przenośnik przemysłowe?

  Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę są przenośniki przemysłowe. Mówiąc najprościej, są to urządzenia, które służą do transportowania różnego rodzaju materiałów w trybie ciągłym. Przenośniki mogą transportować materiały i towary w poziomie, w pionie, a także pod kątem. Za ich pomocą przenosić możemy różnego rodzaju materiały, w tym również sypkie, drobnoziarniste, a nawet gorące. Wykorzystywane są również do transportowania pojedynczych przedmiotów oraz ładunków.

  Przenośniki przemysłowe – jakie rodzaje tych urządzeń wyróżniamy?

  Linie transportujące oraz przenośniki przemysłowe wykorzystywane są w bardzo wielu różnorodnych branżach. Nic więc dziwnego, że istnieją różne rodzaje przenośników, które dopasowane są do rodzaju wykonywanej pracy. Poniżej przedstawiamy te najczęściej wykorzystywane.

  • Przenośniki taśmowe – to rodzaj przenośnika cięgnowego, w którym ładunek spoczywa bezpośrednio na cięgnie, czyli na taśmie. Ten rodzaj przenośników podzielić możemy na stałe, przenośne i przewoźne. Taśma, która służy do przenoszenia ładunków, wykonana może być z materiałów takich jak: guma, silikon, teflon czy poliuretan.
  • Przenośniki członowe – to przenośniki cięgnowe, w przypadku których na cięgnie zamocowane są dopasowane do rodzaju przewożonych towarów człony, czyli skrzynie, koryta lub półki. To urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do transportu w trudnych warunkach oraz przewożenia materiałów gorących (np. obrobionych cieplnie stali czy szkła).
  • Przenośniki magazynowe – to przenośniki, które (jak sama nazwa wskazuje) wykorzystywane są w magazynach do przenoszenia gotowych produktów lub opakowań zbiorczych towarów. W zależności od tego, co chcemy przemieszczać, możemy wybrać spośród przenośników taśmowych, łańcuchowych oraz rolkowych, które nadają się do transportu pojemników.

  Istnieją również rodzaje przenośników płytkowych, które nie opierają swojej zasady działania na cięgnie, lecz wykorzystują inne organy robocze. Są to między innymi:

  • przenośniki płytkowe – zajmują niewiele przestrzeni, a przy tym są solidne i posiadają prostą konstrukcję, co ułatwia ich konserwację;
  • przenośniki rolkowe – to rodzaj przenośników wykorzystywanych do transportowania towarów o wyższej masie, składają się z szeregu rolek, które napędzane są za pomocą łańcucha (wprawia je on w ruch obrotowy, który powoduje przesuwanie się towaru po przenośniku);
  • przenośnik wałkowy – w przypadku tych urządzeń transport odbywa się na wałkach osadzonych obrotowo na osiach.

  Zalety przenośników

  Mówiąc o roli tych urządzeń, nie sposób nie wspomnieć o tym, dlaczego tak chętnie są wykorzystywane w przemyśle. Wymieńmy zatem więc podstawowe zalety przenośników. Przede wszystkim będzie to ekonomiczność. Wykorzystanie tych urządzeń pozwala znacząco zmniejszyć koszty pracy. Co więcej, zapewniają one jej ciągłość, dzięki czemu firma może pracować znacznie efektywniej. Wśród zalet przenośników wymienić możemy również niską awaryjność. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, w których przenośnik ulega zepsuciu. Jedynymi pracami, jakie trzeba wykonywać przy tych urządzeniach, dotyczą jedynie wymiany zużywanych elementów eksploatacyjnych, takich jak komponenty linii, taśmy czy łańcuchy. Warto wspomnieć również o tym, że przenośniki mogą pracować niezależnie od warunków atmosferycznych.

  Na co zwrócić uwagę wybierając przenośnik do swojej firmy?

  Decydując się na zakup przenośnika przemysłowego do swojej firmy warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim wybór urządzenia powinien być uzależniony od tego, jakie rodzaje towarów lub materiałów zamierzamy przewozić za jego pomocą. Poza tym pod uwagę warto wziąć również potrzebną wydajność, czy konieczność odprowadzania wody. Jeśli kupujemy przenośnik magazynowy upewnijmy się, jaki jest poziom hałasu w trakcie jego pracy oraz sprawdźmy, czy nie ograniczy on zbytnio przestrzeni magazynowej. Warto stawiać również na znanych i cenionych producentów. Jedną z takich firm jest polska marka Profilex, która działa już od 1999 roku i specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości przenośników różnego rodzaju. W jej szerokiej ofercie z pewnością znajdziemy odpowiednie urządzenia, o czym możemy przekonać się na stronie: http://www.profilex.com. Podsumowując, przenośniki przemysłowe to urządzenia wydajne i niezawodne, które występują w wielu różnych wariantach, dzięki czemu mogą być wykorzystywane niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy. Nic więc dziwnego, że obecnie korzysta z nich wiele firm działających w różnorodnych branżach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.