Menu

Menu

Opolskie – region przyjazny biznesowi

Atrakcyjne tereny inwestycyjne, korzystne dla inwestorów ulgi podatkowe, przyjazny samorząd i bogata oferta instytucji otoczenia biznesu – to atuty województwa opolskiego.

Wszystko to sprawia, że Opolszczyzna to region atrakcyjny dla przedsiębiorców. Ze względu na korzystne warunki w ostatnich latach na Opolszczyźnie swoje biznesy ulokowały takie firmy, jak belgijski Umicore – lider sektora elektromobilności, amerykańska firma Polaris, w której powstają quady, pojazdy typu RZR, a także legendarne motocykle Indian, firma Stefanini, świadcząca usługi IT, oraz dostawcy podzespołów dla motoryzacji IFA Rotorion, Hengst lub firma MM Systemy, współpracująca z BMW.

Opolskie przyciąga branżowych liderów

Od lat funkcjonują w regionie przedsiębiorstwa branży spożywczej, m.in.: Zott, Nutricia, Mondelez, Ustronianka i Browar Namysłów, przedsiębiorstwa z branży budowlanej, np. Braas, Knauf, Velux, znane w kraju i za granicą cementownia Grupy Górażdże czy Cementownia Odra, chemiczny gigant – Grupa Azoty, a także potentat w branży turystycznej – firma Itaka. Siedzibę w województwie opolskim mają ceniona na świecie marka Kler oraz producent butów – firma Nagaba, która stworzyła też buty dla kadry polskich skoczków narciarskich.

W firmie Polaris w Opolu powstają m.in. legendarne motocykle Indian

Cieszy nas, że w ostatnich latach zainteresowanie inwestorów Opolszczyzną nie słabnie. To oznacza, że będzie przybywać nowych firm, a co za tym idzie nowych miejsc pracy. Powodem do zadowolenia jest też fakt, że przedsiębiorstwa, które już prowadzą u ns działalność, inwestują i rozbudowują się. Wiele z nich tworzy z unijnym dofinansowaniem innowacje, które mogą się korzystnie przełożyć na nasze codzienne funkcjonowanie albo podbić serca klientów na całym świecie – podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego odpowiedzialny za kwestie gospodarcze.

Tu rodzą się innowacje

Z wykorzystaniem unijnych dotacji firma MovieBird z Opola, doskonale znana producentom filmowym w Hollywood, skonstruowała wysięgnik do kamer, który umożliwia stabilizację obrazu podczas kręcenia scen pościgów. Centrum Badawczo-Produkcyjne ALCOR stworzyło z kolei innowacyjne maty, za pomocą których z gleby odsysana jest sól używana do odśnieżania ulic. Z kolei Centrum Naukowo-Badawcze LADROB przeprowadziło w ramach unijnego projektu testy dotyczące możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu mieszankami ziołowymi i probiotykami.

Innowacyjny wysięgnik do kamer służący stabilizowaniu obrazu firmy MovieBird z Opola

Unijnymi dotacjami wspieramy nie tylko innowacyjne projekty przedsiębiorców z naszego regionu, ale także wprowadzane przez nich nowinki teleinformatyczne czy promocję ich produktów i usług w kraju i poza nim – zaznacza Tomasz Hanzel, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – Możemy się też pochwalić aktywnymi instytucjami otoczenia biznesu, które wspierają firmy. Z wieloma z nich ściśle współpracujemy − dodaje.

OCRG wspiera przedsiębiorczość

W celu wzmocnienia instytucji otoczenia biznesu i poszerzenia palety świadczonych przez nie usług OCRG realizuje unijne projekty, z których korzystają również przedsiębiorcy. Dzięki wsparciu UE organizowane są spotkania (w czasie pandemii także webinaria), szkolenia, warsztaty, wyjazdy na targi oraz misje gospodarcze. Za pośrednictwem wybranej instytucji otoczenia biznesu przedsiębiorca może też starać się o 50 tys. zł unijnej dotacji lub 150 tys. zł promesy z UE na usługi specjalistyczne.

Środki można wykorzystać np. na doradztwo w zakresie własności intelektualnej i patentów, opracowanie strategii wejścia na rynki zewnętrzne, kooperację z partnerem biznesowym, udział w giełdach kooperacyjnych, targach branżowych, usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego i designu, doradztwo prawne, finansowo-księgowe czy organizacyjne, dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz oraz wynajem urządzeń laboratoryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.