Menu

Menu

OPEC i inne kraje produkujące ropę przedłużą ograniczenia w wydobyciu

OPECKraje OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) i kilka innych państw niezrzeszonych w organizacji planuje utrzymanie ograniczeń w wydobyciu ropy w celu podniesienia jej ceny. Poprzednio w grudniu 2016 roku OPEC i 11 innych państw w tym Rosja podjęło decyzję o redukcji wydobycia, a ograniczenia zaczęły się w styczniu tego roku.

Ograniczenie wydobycia początkowo spowodowało wzrost ceny ropy naftowej, ale w ostatnich tygodniach zaczęła ona ponownie spadać. Przedstawiciele największych eksporterów tego surowca rozważają więc przedłużenie ograniczeń wydobycia do końca 2017 roku.

Ceny ropy wzrosły w styczniu 2017 roku do poziomu przekraczającego 57 USD za baryłkę. Jak się jednak okazało, w lutym ciągle rosły zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednocześnie Stany Zjednoczone, które nie były stroną porozumienia o redukcji wydobycia, zaczęły je zwiększać. Podobnie postąpiła Arabia Saudyjska.

Doprowadziło to do spadku ceny do poziomu 51 USD za baryłkę. To jednak wciąż więcej niż w lutym 2016 roku, kiedy cena za baryłkę kształtowała się na poziomie 40 USD i dużo więcej, niż w okresie największych spadków cen do poziomu nawet 28 USD za baryłkę.

Jaka decyzja OPEC?

Analitycy twierdzą, że w najbliższych miesiącach wszystkie kraje produkujące ropę naftową będą musiały wykazać dyscyplinę w przestrzeganiu ograniczeń wydobycia, ponieważ zapasy surowca na świecie są zbyt duże.

Dzieje się tak mimo zmniejszenia wydobycia przez OPEC i innych największych eksporterów oraz rosnącego zapotrzebowania na paliwa. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo utrzymania ograniczenia w wydobyciu na kolejne półrocze 2017 roku, jeśli zapasy ropy nie zaczną maleć.

Źródło – BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.