Menu
Menu

Nowy Jedwabny Szlak – w maju największe wydarzenie dyplomatyczne 2017 roku

Nowy Jedwabny SzlakNowy Jedwabny Szlak, lub inaczej jeden pas jedna droga (po angielsku “One Belt, One Road” lub OBOR, po chińsku Yídai yílu) to szeroko zakrojony plan budowy nowoczesnej infrastruktury ułatwiającej wymianę handlową i kulturalną między krajami Europy, Afryki i Azji. Po raz pierwszy idea ta została zaprezentowana przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w 2013 rok. Stało się to podczas jego podróży po Azji Centralnej i Południowowschodniej.

W maju Chiny mają gościć większość przywódców azjatyckich i kilku europejskich na największym szczycie 2017 roku. Poświęcony on będzie realizacji idei jednego pasa i jednej drogi. Na szczycie jednak obecny będzie przedstawiciel tylko jednego kraju grupy G7 – premier Włoch Paolo Gentiloni.

Nowy Jedwabny Szlak ma ułatwiać wymianę handlową miedzy krajami Azji, Europy i Afryki. Chiny przeznaczyły 40 miliardów USD na fundusz inwestycyjny Silk Road Fund, który wraz z Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych ma wspierać projekty inwestycyjne w krajach wspierających inicjatywę jednego pasa jednej drogi.

Chiński Minister Spraw Zagranicznych Wang Yi ogłosił we wtorek listę uczestników szczytu. Znajdzie się wśród nich Prezydent Rosji Władimir Putin, oraz premierzy: Pakistanu Nawaz Sharif, Kambodży Hun Sen, Birmy Aung San Suu Kyi, Malezji Najib Razak, oraz prezydenci: Kazachstanu Nursułtan Nazarbajev i Indonezji Joko Widodo.

Z Europy na szczyt przyjadą premierzy: Serbii Aleksandar Vučić, Włoch Paolo Gentiloni, Hiszpanii Mariano Rajoy, Grecji Aleksis Cipras, Węgier Viktor Orban, Polski Beata Szydło oraz prezydenci Szwajcarii i Czech. W sumie do Pekinu ma zjechać 28 przywódców państw.

Jak powiedział Wang Yi: Jeden pas jedna droga jest największą wartością, jaką dotychczas Chiny ofiarowały światu. Została ona stworzona przez Chiny, ale mogą z niej korzystać wszystkie kraje. Kulturalne i historyczne korzenie jednego pasa i jednej drogi tkwią w dawnym Jedwabnym Szlaku. Dlatego idea ta obejmuje głównie Euroazję.

Nowy Jedwabny Szlak – polityczne uwarunkowania

Chociaż Chińczycy twierdzą, że Nowy Jedwabny Szlak nie jest inicjatywą polityczną, ma ona daleko idące skutki polityczne. Indie sprzeciwiają się koncepcji. Sporna kwestia dotyczy pakistańskiego odcinka szlaku znanego jako Chińsko-Pakistański Korytarz Gospodarczy. Niektóre projekty związane z tą inicjatywą dotyczą spornego regionu Kaszmir.

Chociaż chiński Minister Spraw Zagranicznych powiedział, że plany nie mają ingerować w politykę obu krajów i chciałby, by Indie włączyły się do Nowego Jedwabnego Szlaku, Premier Indii nie pojawi się na szczycie. Na szczycie nie pojawią się też przedstawiciele Japonii, Korei Południowej i Północnej, ani Australii, mimo że kraje te łączą silne więzi gospodarcze z Chinami.

Również bogate kraje Zachodu nie wykazują dużego zainteresowania uczestnictwem w chińskim projekcie. Podejrzenia zachodnich przywódców budzą: brak przejrzystości i stojące za projektem intencje polityczne Chin. Niechęć budzi też uczestnictwo w Nowym Jedwabnym Szlaku państw, które łamią prawa człowieka.

Źródło – Reuters

Jedna odpowiedź do “Nowy Jedwabny Szlak – w maju największe wydarzenie dyplomatyczne 2017 roku”

  1. Pajak pisze:

    Miał prowadzić do Łodzi . Jednakże wybitni polscy politycy (Macierewicze) stwierdzili , że zagraża bezpieczeństw i istotnym interesom państwa (imigranci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM