Menu
Menu

Koniec z tajemnicą wynagrodzeń w UE. Czy nowa dyrektywa położy kres luce płacowej?

30 marca Parlament Europejski przyjął dyrektywę, której celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami i mężczyznami. Kobiety w UE wciąż zarabiają ok. 13 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Dzięki wdrożonym przepisom europejskie firmy będą musiały podawać informacje, które umożliwią pracownikom identyfikację różnic w wysokości wynagrodzeń. Pracodawcom niestosującym się do przepisów dotyczących równości wynagrodzeń grożą sankcje oraz kary finansowe.

luka płacowa

W efekcie pracownicy zyskali prawo do informacji o indywidualnym i średnim wynagrodzeniu w firmie z podziałem na płeć, a tajemnica wynagrodzeń zostanie zniesiona. − Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa dotycząca transparentności wynagrodzeń to ważny krok na drodze do likwidacji luki płacowej, która występuje w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce, według ostatniego raportu GUS, wynosi ona średnio 14,5 proc. Oznacza to, że za pracę o tej samej wartości, na tym samym stanowisku, kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Często nawet o tym nie wiedząmówi Katarzyna Woszczyna, wiceprezeska BCC, inicjatorka wdrożenia Certyfikatu Równości Płac (CRP).

To ogromna zmiana, którą wielu pracodawcom w krajach członkowskich może być trudno zaakceptować. Niektórzy obawiają się dużej ilości sporów sądowyc, spowodowanych ujawnionymi nierównościami i zastanawiają się, czy jesteśmy na takie radykalne rozwiązania gotowi. Z pewnością zmiany te będą wymagały przygotowania, ale warto zwrócić uwagę na Islandię, w której już od 2018 r. obowiązuje Standard Równej Płacy dla kobiet i mężczyzn i pracodawcy nie mają większych problemów z jego przestrzeganiem – dodaje.

Dobra zmiana, ale czy wystarczająca?

Joanna Torbé-Jacko, adwokat, ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, twierdzi, że rozwiązania przyjęte w Dyrektywie realizują dobry cel, ale wątpliwości są nieuniknione. Pojawiają się pytania, czy instrumenty przyjęte w Dyrektywie są adekwatne do oczekiwanych skutków i czy nie nałożą na firmy kolejnych obciążeń administracyjnych. A tych przedsiębiorcy mają obecnie bardzo dużo i nie ze wszystkimi dają sobie radę. Trzeba też mieć świadomość, że o ile przepisy Dyrektywy mogą prowadzić do wyrównania płac w ramach danego przedsiębiorstwa, to nie prowadzą niestety do wyrównywania płac kobiet w branżach czy sektorach zdominowanych przez kobiety, np. w służbie zdrowia, edukacji, w których płace są bardzo niskiekomentuje.

Zauważa, że dla takich niskoopłacanych, typowo „kobiecych” zawodów wciąż nie ma rozwiązania.W mojej ocenie zmiana prawa jest tylko jednym z kroków w kierunku wyrównania płac. Potrzebujemy zmiany mentalności i myślenia o pracy kobiet – twierdzi Torbé-Jacko.

Aktywnie ku niwelowaniu luki płacowej

Business Centre Club dąży do niwelowania różnic poprzez inicjatywę Certyfikatu Równości Płac. W ten sposób jako pierwsza organizacja w Polsce wyróżnia firmy, które przestrzegając zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń.

Świadomość luki płacowej i konieczności jej niwelowania rośnie także w Polsce. Wiceprezeska BCC podkreśla, że dowodem na to jest zainteresowanie polskich firm uzyskaniem Certyfikatu Równości Płac, który Business Centre Club wdrożył w listopadzie ub.r. − Wszelkie kroki zmierzające do przeciwdziałania dyskryminacji są krokami we właściwym kierunku komentuje Katarzyna Woszczyna.

Zasada równości wynagrodzeń za jednakową pracę, bez względu na płeć, już dzisiaj jest zapisana w przepisach Kodeksu pracy. Niestety dużo gorzej jest z egzekucją tych przepisów w praktyce. Według wskaźnika równouprawnienia płci Polska osiągnęła wynik 56.6 na 100 punktów. Średnia w UE wynosi 68, a pełna równość płci oznacza osiągnięcie 100 punktów*. Wciąż jest do wykonania sporo pracy. Dobrze, że ten temat jest przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej ocenia Marcin Frąckowiak, ekspert BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, radca prawny.

Certyfikat Równości Płac

Projekt Certyfikat Równości Płac powstał z inicjatywy BCC Kobiety, będącego integralną częścią Business Centre Club. To pierwsze w Polsce narzędzie, którego nadrzędnym celem jest propagowanie równości w biznesie, niezależnie od płci, oraz zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego i symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn oraz niwelowania luki płacowej.

Wyróżnienie, przyznawane firmom na 3 lata, ma być także narzędziem do budowania świadomości na temat konieczności wyrównywania szans w biznesie niezależnie od płci. To uhonorowanie firm, które aktywnie włączają się w prorównościowe działania i mają w tym obszarze osiągnięcia. W ubiegłorocznej edycji projektu wyróżniono przedsiębiorstwa: Grupa Santander Bank Polska, Engave, Grupa Progres, Wedia Ann, Smay oraz Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J.

* https://eige.europa.eu/gender-equality-index/2021/PL

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM