Menu

Menu

Kanalizacja w domu – co trzeba o niej wiedzieć?

Planowanie pomieszczeń takich jak łazienka wymaga odpowiednio zaprojektowanej kanalizacji. W tym celu niezbędne są rury oraz elementy łączeniowe, które powinny zostać zainstalowane we właściwych miejscach i w prawidłowy sposób. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do realizacji instalacji kanalizacyjnej w stawianym budynku.

Kanalizacja

Kanalizacja – podstawowe zasady montażu

Jeśli chcemy, aby kanalizacja została wykonana w sposób bezawaryjny, konieczne jest zastosowanie się do pewnych standardów. Ogromne znaczenie ma to, jakie rury kanalizacyjne wybierzemy. Ważne, by były one możliwie jak najkrótsze i nie były mocowane na płasko. Zaleca się zachowanie choćby kilkuprocentowego spadku, który umożliwi drożność i zmniejszy szansę na zaklinowanie się nieczystości.

Znaczenie ma również rozmieszczenie względem siebie kolejnych elementów. Planując pion, trzeba pamiętać o zachowaniu właściwych odległości oraz kolejności przyborów sanitarnych względem siebie. Zaleca się, by toalety znajdowały się maksymalnie metr od pionu i były podpięte najniżej, w stosunku do innych wymagających odpływu urządzeń, czy armatury. Wszystkie rury kanalizacyjne (https://www.bricomarche.pl/hydraulika/odplyw-sciekow-syfony/rury-kanalizacyjne) nie powinny też być montowane nad instalacją elektryczną, gdyż w przypadku awarii mogłoby się to zakończyć tragedią.

Rodzaje rur – jakie i dlaczego wybrać?

Rury kanalizacyjne występują w kilku wariantach zarówno pod względem długości, jak i też średnicy. Obok charakteryzującą się wysoką odpornością na uszkodzenia i skoki temperatur propozycji żeliwnych, coraz większą popularność zyskują te wykonane z tworzyw sztucznych. Można je używać zarówno w budynkach, jak i poza nimi, gdyż są proste w montażu, a przy tym solidne i trwałe. Możliwość zgrzewania ze sobą kolejnych elementów jest sporym atutem, gdyż gwarantuje szczelność instalacji na długie lata.

Rury najlepiej jest dobierać pod konkretne urządzenie lub miejsce. Ważne, by trzymać się jak najkrótszej trasy i starać się o możliwie najmniejszą ilość zmian kierunków i skrętów. Nie można również pominąć zachowania spadków, dzięki którym zadziała grawitacja. Do odpływów łazienkowych lepiej postawić na te o większej średnicy, dzięki czemu uchronimy się przed zatkaniem instalacji wskutek nagromadzonych mydlin, kłębów włosów, czy innych nieczystości. Warto raz na jakiś czas zadbać o pielęgnację rur, sięgając po środki udrażniające adekwatne do materiału, z jakiego wykonana została instalacja. W przypadku odpływów wannowych i prysznicowych niezbędne mogą okazać się także specjalne akcesoria, takie jak spirale, które pomogą w uzyskaniu drożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.