Menu

Menu

Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

Płyn do chłodnicy ma bardzo ważną funkcję do spełnienia. Jest odpowiedzialny za odbieranie i przenoszenie ciepła generowanego przez silnik do chłodnicy, co zapobiega przegrzewaniu się układu napędowego w pojeździe. Jeśli układ chłodzenia ma funkcjonować jak należy, płyn powinniśmy regularnie wymieniać. Dobierzmy też odpowiedni produkt do naszego modelu samochodu.

Jaki płyn do chłodnicy

Uszkodzenia układów chłodzenia

Uszkodzenia układów chłodzenia stanowią jedną z najczęściej występujących przyczyn awarii pojazdów. Niezależne badanie potwierdziło obecność rdzy oraz kamienia w układach chłodniczych 7 na 10 pojazdów. 40% zmniejszenie odprowadzania ciepła może nastąpić już przy 0,6 mm warstwie osadów na ściankach kanalików chłodnicy. Brak wymiany płynu po wymaganym okresie a także wlewanie niskiej jakości lub niewłaściwie dobranego płynu to jedne z najczęstszych przyczyn uszkodzeń układu chłodzenia. Zastosowanie nierozcieńczonego koncentratu jest kolejnym błędem, którego nie powinniśmy popełniać.

Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

W kwestii doboru właściwego płynu najbardziej wiarygodnym źródłem informacji będzie dokumentacja pojazdu. Gdy już ustalimy jaki rodzaj płynu będzie odpowiedni dla naszego auta należy zastanowić się jakiej marki produkt zakupić. Sprawdźmy czy dany płyn posiada atesty i aprobaty uznanych producentów pojazdów. Jeśli tak, będziemy wtedy mieć pewność, że płyny zalewane są fabrycznie w montowniach samochodów. Płyny do chłodnicy Kemetyl mają liczne atesty i certyfikaty marek takich jak Volkswagen, Mercedes-Benz czy DEUTZ. Odznaczają się one wysoką ochroną antykorozyjną i najwyższym poziomem zabezpieczenia układu chłodniczego. Zawartość wysokiej jakości inhibitorów sprawia, że płyny Kemetyl zapewniają ochronę przed korozją, kawitacją a także formowaniem się osadów. Na rynku znajdziemy wiele płynów o tych samych oznaczeniach, ale ze znacznie uproszczonym pakietem inhibitorów korozji. Wysoka zawartość gliceryny przekłada się z kolei na pogorszenie parametrów chłodniczych. Płyn może się spieniać, a jego skuteczność w przeciwdziałaniu korozji jest znacznie ograniczona.

Kiedy uzasadnione jest stosowanie płynów uniwersalnych?

Płyny uniwersalne powinniśmy wybierać w sytuacji awaryjnej, gdy zauważymy znaczny ubytek płynu. Jeśli jednak zdecydujemy się stosować je w ramach kompleksowej wymiany płynu, koniecznie sprawdźmy ich dokładne parametry i ustalmy czy odpowiadają one zaleceniom zawartym w dokumentacji naszego pojazdu. Płyn przeznaczony do danego układu chłodniczego będzie jednak najlepszym wyborem. W ofercie Kemetyl znajdziemy szeroką gamę płynów do chłodnic dedykowanym różnym pojazdom – samochodom osobowym, ciężarowym, maszynom rolniczym czy budowlanym, jak również różnym układom przemysłowym oraz systemom grzewczym. Bez problemu znajdziemy najwłaściwszy produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.