Menu
 • Menu

  Inwestycja w platynę – ciekawa alternatywa dla złota i srebra?

  Inwestycja w platynęInwestowanie w metale szlachetne od wielu już lat kojarzone jest przede wszystkim z bardzo popularnym złotem lub ze srebrem, a tymczasem do tej kategorii zalicza się również platyna, która należy do najrzadziej występujących pierwiastków na kuli ziemskiej.

  Współczesnym konsumentom dość trudno wyobrazić sobie zakup biżuterii platynowej po cenie niższej niż analogicznych wyrobów ze srebra lub ze złota. Wynika to z faktu że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny platyny kształtowały się na znacznie wyższym poziomie niż złotego czy srebrnego kruszca. Wielokrotnie cena za uncję czystej platyny była ponad dwukrotnie wyższa niż uncji złota i czterokrotnie wyższa niż uncji srebra.

  Istnieje mnóstwo fundamentalnych przesłanek, które uzasadniają wyższą cenę platyny w porównaniu ze srebrem czy złotem. Szacowane zasoby tego metalu są znacznie niższe niż pokłady srebra i złota. Również samo wydobycie platyny jest znacznie bardziej kosztowne niż w przypadku dwóch pozostałych surowców. Właśnie dlatego sprzedaż platyny w przyszłości wydaje się być bardziej opłacalna niż sprzedaż złota czy srebra.

  Dlaczego warto zwrócić uwagę na platynę?

  Platyna jest metalem piętnastokrotnie rzadszym niż złoto, przy czym już teraz produkuje się jej około 5% mniej niż wynosi rzeczywiste zużycie. Co więcej wraz z zamykaniem kolejnych kopalni w RPA czy Zimbabwe deficyt ten będzie się stale powiększał. Ze względu na rosnące wymagania dotyczące emisji spalin systematycznie wzrasta również zużycie platyny w nowoczesnych katalizatorach. Warto zatem przyjrzeć się zagadnieniu inwestowania w platynę nieco dokładniej i omówić je nieco szerzej.

  Produkcja platyny

  Złoża platyny skoncentrowane są przede wszystkim w Republice Południowej Afryki, która odpowiada za produkcję ponad 70% tego surowca na świecie. Około 15% zasobów tego metalu przypada na Rosję, a niewiele ponad 7% na Zimbabwe. Ponad 80% całkowitej produkcji tego cennego surowca znajduje się zatem w krajach wyjątkowo niestabilnych zarówno gospodarczo, jak i politycznie. Produkcja platyny z odzysku z katalizatorów każdego roku pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie czyli ok. 2 milionów uncji.

  Popyt na platynę

  Zapotrzebowanie na platynę skupia się przede wszystkim w czterech sektorach. Największy popyt na ten metal przypada głównie na produkcję katalizatorów do samochodów z silnikami diesla. Tam gdzie rośnie sprzedaż samochodów, tam też zwiększa się zapotrzebowanie na platynę czyli przede wszystkim na rozwijających się rykach azjatyckich. Z kolei w efekcie nagłego zainteresowania biżuterią z platyny do jej produkcji zużywa się prawie 30% całej produkcji. Popyt przemysłowy oraz inwestycyjny od kilka lat notują nieznaczny wzrost na rynku inwestycyjnym.

  Alternatywa dla złota, czy złota metoda na inwestycję?

  Platyna pomimo tego, że jest najszlachetniejszym ze wszystkich metali to jej głównym źródłem popytu pozostaje przemysł samochodowy. Nie ulega wątpliwości, że liczba sprzedawanych pojazdów nieustannie rośnie dzięki szybkiemu rozwojowi rynków w Indiach, Chinach czy w Indonezji. Za sprawą kupców w Azji Południowo-wschodniej rośnie również popyt jubilerski.

  Z drugiej jednak strony ceny platyny są stosunkowo niższe niż aktualny koszt jej wydobycia, ale cały czas wzrastają. Poza tym sytuacja społeczna w RPA zwiastuje spadek produkcji tego metalu, a co za tym idzie znaczny wzrost ceny platyny w stosunkowo krótkim okresie. Poza tym dość pozytywne perspektywy niesione przez złoto inwestycyjne mogą znacząco podciągnąć również wyceny dla platyny.

  Inwestycja w platynę nie niesie ze sobą oczywistych odpowiedzi na najbardziej nurtujące finansistów pytania, ale z pewnością jest to jedna z ciekawszych możliwości dywersyfikacji swoich oszczędności w porównaniu do złota czy srebra.

  Jedna odpowiedź do “Inwestycja w platynę – ciekawa alternatywa dla złota i srebra?”

  1. temat pisze:

   platyna to do oczu i stawów tak nie nie wolno wypinać tego to się zamienia z złotówek na inną walutę mogą być sztabki albo dukaty tak nie [][][][]]]]\]

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.