Menu
Menu

Informatyk – zawód przyszłości

Niektóre decyzje podejmowane w młodym wieku wpływają na całe nasze życie. Jedną z nich jest wybór zawodu. Nie ulega wątpliwości, że w tym wyborze młodzi ludzie powinni kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami oraz predyspozycjami. Jednak warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. – Jakich specjalistów poszukuje się na rynku i jakie możliwości otworzą się przed nami po ukończeniu studiów o określonym kierunku?

Informatyk - zawód przyszłości

Informatycy to zazwyczaj osoby, które ukończyły studia na kierunku informatyki. Nie brakuje jednak wśród nich również samouków albo osób po różnych kursach. Już samo to dowodzi, jak bardzo chłonny jest rynek, na którym nieustannie poszukuje się specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach. Aby uzmysłowić sobie, jak duże jest na nich zapotrzebowanie, warto wspomnieć, że informatyka jest dziś obecna w wielu dziedzinach naszego życia: w nauce, medycynie, komunikacji, przemyśle itd. Przyzwyczajeni do wielu wygód i szybkiego postępu technologicznego prawdopodobnie nie umielibyśmy się już bez niej obejść.

Informatyk – poszukiwany specjalista

Informatyka to dziedzina niezwykle rozległa i bardzo ciekawa. Oznacza to, że zainteresowani mogą po ukończeniu studiów podjąć pracę w różnych sektorach gospodarki i rozpocząć różne ścieżki kariery. Wiele zależy od konkretnej firmy, a tych – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na polskim rynku nie brakuje. Przed absolwentami Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej Horyzont.eu otworem stoją też rynki zagraniczne. Szacuje się, że w Europie brakuje około 900 000 programistów, a w samej Polsce 50 000. Czy takie dane nie brzmią zachęcająco? Zwłaszcza w kontekście możliwości, zarówno rozwoju, jak i warunków finansowych, jakie oferowane są informatykom?

Informatyk informatykowi nierówny

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy wkraczający na rynek młody człowiek będzie się mógł pochwalić podobnymi umiejętnościami. Wiele zależy od ukończonej szkoły oraz zainteresowań absolwenta. Wyspecjalizowanie się w niektórych językach programowania może zwiększyć szanse na rynku pracy i pozwolić już u progu kariery podjąć świetnie płatną pracę. Ostatecznie nawet ci, którzy nie będą mieć tyle szczęścia, będą mogli liczyć na szybki wzrost pensji w miarę wydłużania się stażu pracy i nabywania nowych umiejętności. Należy przy tym pamiętać, że zawód informatyka to kierunek dla osób, które nastawione są na ciągły rozwój i nie boją się nowych technologii, a wręcz przeciwnie – są nimi zafascynowane i w tej dziedzinie czują się jak ryba w wodzie.

Z czym można połączyć informatykę?

Jeśli jednak informatyka nie wydaje się aż tak fascynująca i młody człowiek chciałby połączyć ją z inną dyscypliną, może wybierać spośród różnych kierunków, które wskazują na praktyczne zastosowanie informatyki. Wśród nich można wymienić między innymi bioinformatykę, automatykę i robotykę albo informatykę w medycynie. Zamiłowanie do tych dziedzin powoli wykształcić się na specjalistę w poszukiwanym i dobrze płatnym zawodzie.

Zarobki programistów

Jednym z najczęstszych pytań młodych osób, które zastanawiają się nad podjęciem studiów na kierunku informatyki jest pytanie o zarobki. Nie trudno znaleźć na ten temat informacje w sieci, które – warto to zaznaczyć – wcale nie są przesadzone. Choć na początku kariery pensje nie są może tak imponujące, to po kilku – kilkunastu latach pracy w zawodzie dobry specjalista może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Polscy specjaliści cenieni są również zagranicą. Wiele firm chcąc zachęcić ich do podjęcia pracy kusi nie tylko przyzwoitą pensją, ale również pakietem relokacyjnym i dodatkowymi benefitami, takimi jak prywatna opieka medyczna, możliwość pracy zdalnej oraz budżet na szkolenia i rozwój pracownika. Czy taka wizja nie wydaje się obiecująca?

Jedna odpowiedź do “Informatyk – zawód przyszłości”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM