Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Proces rozwodowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych i stresujących doświadczeń życiowych dla osób zaangażowanych. Dlatego też często pojawia się pytanie dotyczące czasu trwania samej procedury rozwodowej. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna, bo wszystko zależy od wielu czynników, które w większym lub mniejszym stopniu mogą mieć wpływ na długość procesu.

Ile trwa sprawa rozwodowa

Co wpływa na długość procesu rozwodowego? 

W prostych przypadkach, gdzie strony są zgodne i nie ma potrzeby orzekania o winie, rozprawa może zakończyć się nawet w ciągu kilkudziesięciu minut. W sytuacjach bardziej skomplikowanych, gdy małżonkowie spierają się o kwestie takie jak opieka nad dziećmi czy podział majątku, proces może potrwać znacznie dłużej. W takich przypadkach konieczne może być wielokrotne stawanie przed sądem, co dodatkowo wydłuża czas trwania rozprawy.

Dodatkowo, gdy sąd musi orzekać o winie w rozwodzie, procedura może być jeszcze bardziej skomplikowana i w konsekwencji finalizacja procesu też się opóźni. Czas trwania rozprawy rozwodowej może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników — warto wówczas skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika, np. adwokat rodzinny Gdańsk

Istnieje kilka istotnych czynników, które mogą przyspieszyć proces rozwodowy:

  • Strony zgłaszają pozwy o rozwód bez orzekania o winie.
  • Nie ma dzieci wspólnych lub nie ma potrzeby ustalenia opieki nad nimi.
  • Strony są zgodne co do podziału majątku wspólnego, jeśli sprawa dotyczy także tego aspektu.

Czynniki wydłużające proces rozwodowy to:

  • Konieczność orzekania o winie jednej ze stron (lub obu stron) przez sąd.
  • Spory między małżonkami co do opieki nad dziećmi i podziału majątku.
  • Występowanie przez strony kolejnych dowodów i wniosków.
  • Konieczność przeprowadzenia mediacji.
  • Wniosek o opinię biegłych w sprawie każdej ze stron.
  • Potrzeba przesłuchania ponownego wszystkich lub niektórych świadków.

Ile to trwa w praktyce?

Od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy upłynąć może nawet kilka miesięcy. Jeśli strony nie zgadzają się co do przyczyn rozpadu małżeństwa i pragną wykazać swoje racje przed sądem, to może on zaplanować kilka terminów rozpraw.

Okres pomiędzy kolejnymi posiedzeniami sądowymi również może wynosić do nawet kilku miesięcy, a jeśli mowa tutaj także o konieczności zasięgnięcia opinii biegłych specjalistów sądowych, to czas ten wydłuży się jeszcze bardziej. W przypadku złożenia apelacji wyrok staje się prawomocny dopiero po rozpatrzeniu jej przez sąd apelacyjny, co zajmuje ponad rok. Niektóre procesy rozwodowe mogą więc trwać przez wiele lat.

Czy pomoc adwokata skraca czas trwania rozwodu?

Rozwód nie musi trwać długo, jeśli skorzysta się z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże zrozumieć sytuację i wskaże najlepsze kroki do podjęcia, aby proces przebiegał szybko i sprawnie. Adwokat może wesprzeć zarówno w przypadku rozwodu za porozumieniem stron, jak i z orzekaniem o winie, skracając czas trwania procesu nawet o kilka miesięcy. Wsparcie adwokata pozwala zaoszczędzić wiele stresu i czasu.

materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.