Menu

Menu

Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii. Może być też źródłem dodatkowego zysku przy sprzedaży nadwyżki energii do sieci zewnętrznej. Takie instalacje są również przyjazne dla środowiska naturalnego, a także nie generują hałasu i zanieczyszczeń. Jakie jeszcze płyną z tego korzyści? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Fotowoltaika dla domu

Czym są panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim, nie można mylić ich z panelami słonecznymi, które służą do podgrzewania wody użytkowej w domu za pomocą energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne oferują znacznie szersze możliwości – ich zadaniem jest przemiana energii słonecznej w prąd elektryczny. Dzięki temu możemy w prosty i wygodny sposób obniżyć koszty wykorzystywania wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu.

Fotowoltaika = oszczędność

Posiadając instalację fotowoltaiczną mamy możliwość obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej. Fotowoltaika dla domu jest więc skutecznym sposobem walki z wzrastającymi cenami energii elektrycznej. Zainstalowanie systemu o mocy 4 kW pozwala na produkcję 4000 kWh rocznie, co jest w stanie zaspokoić domowe potrzeby. Ponadto, nadwyżki wyprodukowanego prądu można oddawać do sieci i odebrać je w późniejszym czasie.

Panele fotowoltaiczne to również gwarancja szybkiego zwrotu inwestycji. Z reguły taka instalacja posiada gwarancję na 25 lat, a czas jej efektywnego użytkowania to około 30 lat. Należy przy tym pamiętać, że zwrot z inwestycji następuje już po kilku latach.

Główne zalety elektrowni fotowoltaicznej

  • Jest to całkowicie ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Korzystając z odnawialnych źródeł dbamy o nasze środowisko i zmniejszamy emisję dwutlenku węgla.
  • Nawet w mało słoneczne, zimowe dni nie zostaniemy odcięci od prądu. Instalacja w pierwszej kolejności wykorzystuje prąd z paneli fotowoltaicznych, jednak gdy zabraknie tej energii prąd pobierany jest z publicznej sieci.
  • Konstrukcja instalacji pozwala rozbudowywać ja o kolejne ogniwa, gdy będzie taka potrzeba.
  • Promieniowanie słoneczne to zawsze dostępne, niewyczerpalne źródło energii. Promienie docierają do nas nawet, gdy tego nie czujemy. Również w chłodne, pochmurne dni możemy czerpać z niego korzyści.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na temat instalacji fotowoltaicznych można spotkać rozmaite opinie – jedni zachwalają ich walory środowiskowe i możliwość stworzenia własnej domowej mini-elektrowni, przez co uniezależniamy się od zewnętrznych dostawców. Inni zwracają uwagę przede wszystkim na niedogodności związane z montażem paneli fotowoltaicznych w polskim klimacie. Rozważając taką inwestycję, trzeba zatem dokonać możliwie jak najdokładniejszych obliczeń uwzględniając dotychczasowe zużycie i zapotrzebowanie na prąd. Warto również sprawdzić, czy położenie naszego domu pozwala na zamontowanie paneli w tak sposób, by były skierowane na południe – wtedy ich efektywność jest największa. Jeśli więc dysponujemy odpowiednią kwotą na ten cel zdecydowanie warto się zdecydować. Szczególnie dlatego, że fotowoltaika dla domu to spora oszczędność oraz dbałość o środowisko naturalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.