Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Elektroniczna ewidencja czasu pracy – jakie posiada zalety w porównaniu do tradycyjnej ewidencji?

Wraz z rozwojem technologii informatycznych, elektroniczna ewidencja czasu pracy jest coraz częściej wdrażana w wielu przedsiębiorstwach. Pomaga to również zarządzać jeszcze efektywniej zasobami ludzkimi. Nosi to ze sobą wiele zalet w porównaniu do tradycyjnej ewidencji. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

elektroniczna ewidencja czasu pracy

Czym jest elektroniczna ewidencja czasu pracy?

Elektroniczna ewidencja czasu pracy jest zbiorem danych o czasie pracy pracowników, który jest połączony w jeden przejrzysty oraz intuicyjny system informatyczny. Pozwala to na rejestrację rozpoczęcia pracy, spóźnień, nieobecności, zakończenia pracy oraz nadgodzin. Jest to korzystne jednakowo dla osoby pracującej oraz przedsiębiorstwa. Wszystko zostaje dokładnie rejestrowane, więc systemu nie da się oszukać. Ponadto spełnione zostają wymagania RODO, ponieważ wszystkie dane zawarte w systemie informatycznym są zabezpieczone odpowiednim kluczem bezpieczeństwa. Tradycyjna ewidencja wydaje się bardziej czasochłonna oraz mniej dokładna. Należy wtedy dokładnie zapisywać godzinę oraz minutę spoglądając na zegarek. W przypadku elektronicznego rozwiązania, tego wymogu nie ma. Rejestracja następuje automatycznie. Zasada jest prosta — każdy pracownik posiada wygenerowany kod, który skanuje przy czytniku.

Zalety elektronicznej ewidencji czasu pracy w porównaniu z konwencjonalną metodą

Elektroniczna ewidencja czasu pracy pomaga zarządzać godzinowymi dziennikami pracowników w trybie dziennym, tygodniowym lub miesięcznym, a następnie zapisywać je w postaci cyfrowej. Elektroniczna ewidencja czasu pracy w inewi.pl nie tylko oszczędza czas, ale także upraszcza planowanie pracy i ewidencję czasu pracy bez uszczerbku dla wydajności.

Dokładnie

Pozwala to upewniać się, że twoi pracownicy są opłacani na czas. Dokładne śledzenie czasu pozwala na szybsze przetwarzanie płatności i zapewnia wszystkim dostęp do tych danych. Automatyczna rejestracja umożliwia nawet z dokładnością do sekundy rejestrować czas pracy.

Ekonomicznie

Elektroniczne karty czasu pracy oszczędzają Twojej firmie dużo pieniędzy, ponieważ dane z dzienników godzinowych są automatycznie aktualizowane i zapisywane. Dzięki temu otrzymujesz precyzyjne faktury z jasnymi informacjami o tym, kiedy i gdzie Twoi pracownicy są oddelegowani, jakie mają przerwy i kiedy są wolni.

Bezpiecznie

Poleganie na arkuszach kalkulacyjnych lub ręcznym wprowadzaniu danych może prowadzić do błędów i oszukańczych działań, np. do rozpiętych godzin pracy. Elektroniczne karty czasu pracy są bezpieczniejsze i ograniczają oszustwa związane z kartami czasu pracy. Gwarantuje to uczciwość obu stron.

Oszczędność czasu

W przypadku elektronicznych kart czasu pracy wszystkie dane są rejestrowane cyfrowo. Rutynowe zadania śledzenia czasu są zautomatyzowane, oszczędzając czas i wysiłek pracowników.

Elektroniczne wnioski urlopowe

Istnieje możliwość aktywacji elektronicznych wniosków urlopowych. Zaoszczędzają na tym pracownicy oraz pracodawca. Wtedy program potrafi automatycznie przygotować propozycje urlopowe. Nie będzie potrzeby tradycyjnie rozpisywać dat urlopów w arkuszu kalkulacyjnym.

Funkcje elektronicznej ewidencji czasu pracy

Elektroniczna ewidencja czasu pracy składa się z całego systemu informatycznego, w którego skład wchodzi kilka modułów:

  • Rejestracja czasu pracy,
  • Grafik pracy,
  • Elektroniczny obieg dokumentów,
  • Elektroniczne wnioski urlopowe,
  • Delegacje online,
  • Aplikacja mobilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.