Menu

Menu

Edukacja ekologiczna MPWiK we Wrocławiu

Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest ściśle związana ze środowiskiem naturalnym i jego kondycją. Misją Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu jest nie tylko produkcja wody, ale także dbanie o świadomość ekologiczną społeczeństwa.

Hydropolis, Strefa Planety Wody opowiada o powstaniu wody na Ziemi

Jedyne takie miejsce w Polsce

Woda to życie i właśnie o tym opowiada wystawa w Hydropolis.  To jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w XIX-wiecznym  podziemnym zbiorniku wody czystej, który pełnił pierwotną funkcję do 2011 roku. W grudniu 2015 roku MPWiK przekształciło budynek w centrum wiedzy o wodzie.

Multimedialne technologie, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele powalają na ukazanie wody z różnych perspektyw. Wystawa podzielona jest na 9 stref tematycznych. W Hydropolis można zobaczyć, jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, stanąć  w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, zanurkować na rafie koralowej czy też wejść do legendarnego batyskafu Trieste. Goście mogą też podziwiać akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryć Wrocław z lotu ptaka dzięki najnowocześniejszej makiecie w Polsce oraz samodzielnie sprawdzić zasady działania starożytnych wynalazków wodnych. Centrum wiedzy o wodzie można zwiedzać w dogodny dla siebie sposób – korzystając z pomocy przewodnika lub wykorzystując bezpłatną aplikację.

Hydropolis to więcej niż wystawa. Wrocławskie wodociągi przeprowadzają również warsztaty. Zajęcia przygotowane są dla dzieci w każdym wieku. W sposób nieszablonowany edukatorzy poruszają tematykę wody nie tylko pod kątem ekologii, ale także historii, chemii, fizyki i geografii.  Warsztatom towarzyszą efektowne pokazy doświadczeń.

Edukacja nie tylko w Hydropolis

Oferta edukacyjna wrocławskich wodociągów realizowana jest również poza centrum. Tak jest w przypadku Akademii Przyjaciół Wody, czyli inicjatywy skierowanej do wrocławskich przedszkoli. W projekcie uczestniczy 850 dzieci. W sposób atrakcyjny dla najmłodszych, MPWiK kształtuje pozytywne nawyki i zwraca uwagę na problemy zmniejszających się zasobów wody na świecie. Głównym celem działań jest tworzenie świadomości proekologicznej młodego pokolenia. Wykładowcami zostali nauczyciele przedszkoli. Wyposażeni w autorskie materiały dydaktyczne oraz przy merytorycznym wsparciu MPWiK, prowadzą wykłady, warsztaty i laboratoria.

Przez wodę do serca rodziny

MPWiK aktywizuje całe rodziny wokół tematu wody. W ciągu roku wrocławskie wodociągi uczestniczyły w ponad 150 miejskich wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Wszędzie tam pojawiały się beczkowóz i bary wodne, a także solidna dawka wiedzy na temat kranówki. Dzięki rezygnacji z wody w plastikowych butelkach nie zanieczyszczamy planety. W akcję informacyjną zaangażowali się młodzi piłkarze Akademii Śląska Wrocław i koszykarze ekstraligi WKS Śląsk Wrocław, którzy stali się ambasadorami picia wody z kranu.

By skutecznie edukować wrocławian o wodzie, MPWiK zorganizowało Festiwal Wody, którego ideą jest promowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia. Bez marnotrawstwa gotował Pascal Brodnicki, a o byciu w zgodzie z naturą opowiadała Reni Jusis.

Każdy złapany litr wody zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy, dlatego wrocławskie wodociągi zorganizowały również akcję „Złap deszcz”. W konkursie fotograficznym mieszkańcy chwalili się swoimi ekologicznymi działaniami. Nagrodami były pojemniki na deszcz, które trafiły do stu autorów najlepszych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.