Menu
 • Menu

  Drewniane domki ogrodowe – piękno natury

  Kwitnące lub owocujące rośliny, zadbany trawnik czy meble ogrodowe to nie wszystko, aby ogród był piękny. O jego atrakcyjności i funkcjonalności świadczy przede wszystkim porządek. Nic tak nie psuje przyjemnego widoku ogrodu, jak porozrzucane po kątach łopaty, grabie czy stojąca w widocznym miejscu kosiarka.

  Domki ogrodowe to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie dla osób posiadających ogród lub działkę. W tym pierwszym wariancie domek może mieć zastosowanie jako magazynek, a w drugim jako pergola. Co warto wziąć pod uwagę decydując się na tego typu rozwiązanie?

  Drewniane domki ogrodowe

  Wykorzystanie domku w zależności od potrzeb

  Domek narzędziowy jest budowlą przeznaczoną głównie do przechowywania sprzętu i narzędzi przydatnych do pielęgnacji zieleni, tj. łopaty, taczki, kosiarki, konewki itd. Może on również posłużyć jako typowy składzik narzędziowy w przypadku, gdy nie posiadamy garażu. Doskonale sprawdzi się także do magazynowania piłek, roweru, grilla czy drabiny. To, w jaki sposób go wykorzystamy w naszym ogrodzie lub na działce, zależy wyłącznie od naszych potrzeb.

  Drewniane domki ogrodowe
  domek drewniany Sycylia

  Domki odporne na warunki atmosferyczne

  Nowatorskie domki ogrodowe, mimo że stworzone z drewna, są bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Można to zawdzięczać wysokiej jakości drewna, z jakiego są wykonane. Dzięki temu budowle te pełnią swoją funkcję przez wiele lat.

  Jaką wielkość domku wybrać?

  Aby domek narzędziowy służył przechowywaniu przedmiotów ogrodowych, jego wymiary powinny mieć co najmniej 200×130 cm. Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, warto zdecydować się na większą konstrukcję o wymiarach 300×200 cm, aby można było przechowywać nie tylko kosiarkę, ale także meble ogrodowe, rowery czy inne urządzenia.

  Drewniane domki ogrodowe
  domek drewniany Zawilec

  Dbanie o domek – impregnacja

  Jeśli chcemy, żeby domek posłużył nam jak najdłużej, musimy o niego systematycznie dbać. Chodzi tutaj głównie o konserwację (m.in. pokrywanie impregnatem lub bejcą). Jednakże dzięki temu, w zależności od naszych zachcianek, możemy co kilka lat zmieniać kolor domku. Impregnacja to szybki i łatwy sposób na ochronę naszego domku. Wystarczy nanieść pędzlem na drewno preparat chroniący przed warunkami atmosferycznymi, grzybem i owadami. Co ważne, musi on wsiąknąć głęboko, dlatego proces ten powinien być powtarzany i wykonywany solidnie.

  Drewniane domki ogrodowe
  domek z drewna Aster

  Wady i zalety drewnianego domku

  Drewno jest bez wątpienia pierwszorzędnym materiałem budowlanym, jeśli chodzi o domki ogrodowe. Powstałe z niego konstrukcje są przyjazne środowisku i  bez względu na styl ogrodu, znakomicie się w niego wpisują i wyglądają estetycznie. Do zalet można zaliczyć także szeroką gamę produktu, jak i jego zróżnicowanie.

  Wadą dla niektórych na pewno będzie obowiązek systematycznej konserwacji. Ponadto drewniane konstrukcje są droższe od tych wykonanych z innych materiałów i trudniej je przetransportować.

  Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu, pamiętajmy, że najlepszy będzie taki, który będzie pasował zarówno kolorem, kształtem i materiałem do pozostałych trwałych elementów naszej posesji, tj. ogrodzenia i domu, a także do typu ogrodu, dzięki czemu zapanuje w nim harmonia.

  Ceny oraz więcej zdjęć dostępne na Ogrodosfera.pl.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.