Menu

Menu

Dlaczego warto zainwestować w dobre części samochodowe?

Decydując się na naprawę samochodu, wiele osób wybiera możliwie jak najtańszą usługę. To bardzo duży błąd. Zwykle wiąże się to z niską jakością robocizny i z zastosowaniem słabych części zamiennych. To przekłada się na częstsze wizyty w serwisie oraz więcej wprawiających w zdenerwowanie usterek. W konsekwencji rosną koszty eksploatacji.

części samochodowe

Mechanik samochodowy – w jaki sposób ten wybór wpływa na stan auta?

Mechanika pojazdowa to nie tylko wiedza w zakresie budowy pojazdów. To także znajomość rynku części zamiennych. Bo aby naprawa aut przebiegła sprawnie, warsztat powinien stawiać tylko na dobrej jakości części. W ich przypadku nie tylko mechanik samochodowy ma pewność idealnego dopasowania, ale dodatkową korzyść otrzymuje także kierowca. Eksploatacja samochodu, w którym stosuje się dobrej jakości części podczas wymiany, staje się tańsza. Tańsza, bo takie zamienniki pozwalają na pokonanie większej liczby kilometrów.

Czas naprawy samochodu – od czego zależy?

Czas naprawy samochodu zależy od wielu czynników. Podstawowym jest jednak kolejka klientów. Im lepszy serwis samochodowy wybierze kierowca, tym dłużej będzie oczekiwał na wizytę w warsztacie. Czasami wolny termin oddania samochodu do naprawy jest na tyle odległy, że czas naprawy sięgnie nawet kilku tygodni.

Z tego punktu widzenia ogromną wygodę zapewnia serwis internetowy Motointegrator.com. – Kierowca sprawdza, jaką ofertę mają mechanicy samochodowi w jego okolicy, przegląda opinie poprzednich klientów, a do tego internetowo umawia wizytę. Za sprawą naszego serwisu, czas naprawy samochodu może się zdecydowanie skrócić – mówi ekspert internetowej wyszukiwarki warsztatów Motointegrator.com.

Przegląd techniczny samochodu – na czym polega?

Jednym z warunków dopuszczenia auta do ruchu jest ważny przegląd techniczny. To nic innego jak badanie przeprowadzone przez diagnostę, po którego przebyciu stacja kontroli pojazdów gwarantuje dobry stan samochodu. Dobry, czyli taki, który nie zagraża bezpieczeństwu. I bezpieczeństwo jest tu słowem kluczowym. Szczególnie że w czasie przeglądu technicznego sprawdzane są takie elementy jak: zawieszenie, hamulce, stan blacharski, oświetlenie czy emisja spalin. Aby bez stresu przejść badanie techniczne, warto stosować części zamienne wysokiej jakości.

Stacja kontroli pojazdów to miejsce, które każdy samochód musi odwiedzić raz w roku. Badanie techniczne jest bowiem ważne dokładnie 12 miesięcy. – Odstępstwo od tej reguły dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby prywatne jest jedno. Pierwszy przegląd w przypadku aut nowych okręgowa stacja kontroli pojazdów wykonuje po trzech latach od zakupu, następny po dwóch kolejnych latach i dopiero wtedy interwał skraca się do roku. Przy czym wyjątek ten nie dotyczy aut zasilanych LPG. W ich przypadku ważność badania to zawsze rok – mówi ekspert serwisu internetowego Motointegrator.com.

Przegląd rejestracyjny

Przegląd rejestracyjny, zwany też badaniem technicznym, wykonują stacje kontroli pojazdów. Jako że sama instytucja przeglądu oraz stacji są unormowane przepisami ustawy, ta określa również to, ile kosztuje przegląd samochodu. Cena w przypadku aut osobowych i dostawczaków do 3,5 tony to 99 zł. Kwota rośnie do 162 zł w sytuacji, w której wykonywany jest przegląd okresowy samochodu z zamontowaną instalacją LPG. W przypadku aut na gaz, cena przeglądu jest wyższa, bo diagnosta musi dodatkowo sprawdzić szczelność układu dostarczającego propan-butan do komory spalania. Jeśli diagnosta wykryje poważną usterkę, samochód może nie przejść badania technicznego. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w autach, które nie są na bieżąco serwisowane. Podobnie jest w przypadku pojazdów, w których stosowane są części zamienne słabej jakości.

części samochodowe

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie – ile kosztuje przegląd techniczny samochodu. To jednak nie koniec. Bo choć wizyta na stacji kontroli pojazdów jest kluczowa z prawnego punktu widzenia, kierowca powinien też cyklicznie zlecać warsztatowi wykonanie przeglądu. Najlepiej raz w roku. W tym przypadku będzie miał on jednak znaczenie czysto eksploatacyjne. W trakcie takiej wizyty w warsztacie, mechanik wymieni olej oraz inne płyny eksploatacyjne i filtry. Może też sprawdzić pojazd pod kątem usterek, które nie są analizowane podczas przeglądu technicznego.

Ile kosztuje taki przegląd samochodu? To tak naprawdę w dużej mierze zależy od tego, jaki warsztat wybierze kierowca. W ASO wizyta małego pojazdu miejskiego kosztuje około 800 zł, wraz z klasą samochodu cena wyraźnie rośnie. Jeżeli właściciel pojazdu wybierze auto warsztat spoza sieci dealerskiej, zapłaci dużo mniej za taką usługę.

Ile więc kosztuje przegląd auta? – W ASO nierzadko rachunek sięga 2 czy 3 tys. zł. Poza ASO podstawowe wymiany eksploatacyjne nie powinny kosztować więcej niż od 800 do 1000 zł. A to pierwsza z dobrych informacji. Druga jest taka, że naprawa pojazdów poza siecią autoryzowaną również oznacza wysoką jakość. Szczególnie jeżeli prowadzący wybierze warsztat, który stosuje dobrej jakości części zamienne i działa w sieci Motointegrator.com. Wizytę można umówić – w tym przypadku – przez Internet, a także sprawdzić jakie opinie ma dany auto warsztat – mówi ekspert Motointegrator.com.

Wypadek samochodowy a części zamienne

Kwestia jakości części zamiennych ma ogromne znaczenie, nie tylko w przypadku naprawy elementów eksploatacyjnych. Bo na nich pracuje także blacharz. W sytuacji, w której kierowca postanowi zaoszczędzić i naprawa blacharska zostanie wykonana przy użyciu tanich zamienników, np. błotnika czy zderzaka, kierowca powinien liczyć się z niską jakością spasowania takich elementów. A tego typu wad nie zakamufluje później nawet najlepszy blacharz i lakiernik. To jednak nie koniec. Naprawa blacharska oparta na zamiennikach może też oznaczać chociażby szybko matowiejące klosze reflektorów lub większą podatność karoserii na korozję.

Wnioski? Z powodzeniem można powiedzieć, że jakość części użytych podczas usuwania skutków, jakie spowoduje wypadek samochodowy, mocno rzutuje na dalszą eksploatację. Jeżeli blacharz wybierze elementy budżetowe, te będą mniej trwałe, a to może obniżyć wartość pojazdu na rynku wtórnym. Jeśli zatem kierowcy zdarzy się wypadek samochodowy, powinien wiedzieć o tym, że najbliższy warsztat samochodowy nie zawsze jest tym najlepszym. Bardziej solidny będzie fachowy blacharz lub lakiernik. Na przykład znaleziony w sieci Motointegrator.com.

Sprzedaż samochodu a wydatki eksploatacyjne

Sprzedaż auta to moment, w którym obecny właściciel chce jak najkorzystniej sprzedać swój samochód. A wartość pojazdu podnosi nie tylko regularny serwis, ale i stosowanie dobrych części zamiennych. To jedno. Drugą kwestią są przepisy, a konkretnie rękojmia za wady. Oznacza to mniej więcej tyle, że kupujący w razie odkrycia w pojeździe usterek, które zostały ukryte przez sprzedającego (a wynikają np. z zastosowania tanich części), może nawet wycofać się z umowy. I ma na to aż dwa lata. Co ważne, jeżeli chodzi o sprzedaż samochodu używanego, rękojmia nie obejmuje elementów eksploatacyjnych.

– Bardzo często pojawia się mylna teza mówiąca o tym, że rękojmia jest prawem przysługującym tylko w przypadku zakupu auta od firmy, czyli np. z komisu. Za wady ukryte odpowiada każdy sprzedający. Nie ważne czy jest to osoba prywatna, czy handlarz. Jednak w przypadku osoby prywatnej trudnej wycofać się z umowy i odzyskać pieniądze. Niemniej jednak, możliwe jest wyciągnięcie konsekwencji za wady ukryte samochodu od osoby prywatnej – mówi ekspert Motointegrator.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.