Menu

Menu

Cena kluczowym kryterium zakupu samochodów służbowych dla MŚP

W obecnej sytuacji rynkowej nie powinno dziwić, że jednym z wiodących czynników decydujących o zakupie jest cena. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet SA, jest ona głównym kryterium wyboru samochodów w firmach z sektora MŚP.

 

Nabywając służbowe samochody, przedstawiciele MŚP zwracają również uwagę na koszty eksploatacji oraz uniwersalność pojazdów. Jedynie niewielki odsetek badanych traktuje priorytetowo takie kwestie, jak funkcjonalność i reprezentacyjny wygląd firmowego pojazdu.

zakup floty służbowej - badanie

kryteria zakupu samochodów służbowych w sektorze MŚP

Według danych SAMAR w 2021 r. w Polsce sprzedano łącznie 520 575 nowych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t. To wynik o ponad 6,5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzednich latach, w dużej mierze za statystyki odpowiadają firmy z sektora MŚP.

Kluczowa cena samochodu

Dane z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet pokazują, że 37,3 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP wybiera firmowe samochody w oparciu o cenę. Dla 31,6 proc. respondentów ważne są koszty eksploatacji nabywanych aut, natomiast dla 23,6 proc. − ich uniwersalność (rozumiana jako możliwość dostosowania parametrów pojazdu do potrzeb firmy). − Przedsiębiorcy z sektora MŚP odczuwają ekonomiczne skutki spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, czego przejawem jest m.in. zachowawczość w kwestiach związanych z lokowaniem kapitału w środkach trwałych, takich jak samochody. Nic więc dziwnego, że obecnie cena zakupu jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze pojazdów do firmy. Warto jednak zauważyć, że kiedy w 2017 r. pytaliśmy przedstawicieli mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw o to, jakimi kryteriami kierują się, wybierając samochody flotowe, najwięcej – bo ponad połowa – wskazało koszty eksploatacji, które obecnie znalazły się na drugim miejscu – mówi Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w Carefleet.

Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu Carefleet SA

Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu Carefleet SA

Utrzymujący się stan niepewności w gospodarce oraz rosnące ceny pojazdów z dużym prawdopodobieństwem przełożą się na jeszcze większe zainteresowanie rynku outsourcingowymi modelami finansowania, takimi jak wynajem długoterminowy czy leasing z wysokim wykupem. Trend ten będzie dotyczył również oferty finansowania pojazdów używanych – ocenia Olejnik.

Nieco ponad 18 proc. przedstawicieli firm z sektora MŚ przy zakupie samochodów kieruje się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami, wybierając marki, które już posiada w swojej flocie. Tylko 8,8 proc. respondentów uważa za istotne takie aspekty, jak bezpieczeństwo i komfort użytkowania pojazdów. Jeszcze mniej ankietowanych bierze pod uwagę kwestie ekologiczne (2 proc. wskazań), reprezentacyjny wygląd (1,8 proc.) oraz funkcjonalność (1,1 proc.).

Ekologia ma znaczenie dla większych firm

Analizując dane z badania, zauważymy, że kwestie finansowe są szczególnie istotne dla średnich firm, zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Uniwersalność pojazdu jest dla nich znacznie mniej ważna niż dla mikroprzedsiębiorców. Ponadto badanie pokazuje, że im większa firma w sektorze, tym częściej zwraca uwagę na kwestie ekologiczne związane z firmowymi samochodami.

Rozwiązania ekologiczne w firmowych flotach to w Polsce wciąż domena przede wszystkim korporacji oraz dużych przedsiębiorstw. Warto jednak zaznaczyć, że kwestie te powoli stają się zauważalne także dla mniejszych podmiotów. Jak wynika z badania, 2,1 proc. małych oraz 4,4 proc. średnich firm kupując służbowe samochody, bierze pod uwagę kwestie wpływu pojazdów na środowisko. Spadek cen aut z napędami alternatywnymi, nacisk opinii publicznej, uruchomiony program rządowy, rosnąca popularność takich rozwiązań, jak wynajem długoterminowy oraz rozwój infrastruktury ładującej, powinny sprawić, że z roku na rok odsetek ten będzie dynamicznie rósł – komentuje Bartosz Olejnik.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.