Menu

Menu

Brexit – Bank Anglii ostrzega City, że możliwy jest każdy scenariusz

Bank AngliiBank Anglii napisał do wszystkich ważniejszych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii, by planowały swoje poczynania na “wszystkie możliwe scenariusze” wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Naczelnik Banku Anglii Mark Carney stwierdził wprawdzie, że większość instytucji działających w City ma już gotowe różne plany awaryjne. Jednak niektóre z nich powinny poświęcić więcej uwagi przygotowaniu się na bardziej ekstremalne efekty Brexitu.

W jednym ze swoich przemówień Mark Carney zaapelował zarówno do Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii, by uznawały nawzajem swoje przepisy bankowa nawet po Brexicie. Już teraz niektóre banki – między innymi: Goldman Sachs, HSBC oraz UBS – zapowiedziały, że w związku z Brexitem przeniosą część swej działalności z Londynu.

Bank Anglii daje 3 miesiące na przygotowanie planów awaryjnych

Bank Anglii ostrzegł wszystkie banki, firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, lub posiadające swój oddział na Wyspach, prowadzący działalność na terenie Unii Europejskiej. Dał im 3 miesiące (do 14 lipca) na przedstawienie planów dotyczących możliwych niebezpiecznych scenariuszy wyjścia z Unii.

W swym liście brytyjski bank centralny stwierdza, że niektóre instytucje finansowe mogą być nieprzygotowane na „najgorsze możliwe efekty”. Mogą takowe wystąpić, jeśli nie zostaną podpisane umowy handlowe między Wielką Brytanią a Unia Europejską w momencie opuszczenia Wspólnoty. Jak powiedział Mark Carney: Rozważne planowanie polega na przewidywaniu zarówno skrócenia horyzontu czasowego jak i bardziej ekstremalnych skutków.

Dodał jednak, że nie spodziewa się aż tak negatywnych efektów i że byłyby one nieopłacalne zarówno dla Unii Europejskiej jak i Wielkiej Brytanii. Wiele banków amerykańskich i europejskich ma swoje siedziby, lub oddziały na Wyspach.

Podmioty te mogą obecnie działać na rynku europejskim. Dlatego Carney apeluje o porozumienie dotyczące tej kwestii. Dotyczy ona również europejskich banków działających na terenie Zjednoczonego Królestwa. Dodaje też, że obie strony są teraz w idealnej pozycji do zawarcia takiego porozumienia, ponieważ posiadają takie same regulacje bankowe.

Naczelnik Banku Anglii stwierdził, że zarówno londyńskie City jak i inne centra finansowe są na „rozstaju dróg”. Wyniki rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłyną na cały globalny system finansowy. Ostrzegł przed krajami postępującymi w sposób niemoralny zamykającymi się i łamiącymi ustalenia. Takie zachowanie spowoduje niższy wzrost gospodarczy i większe bezrobocie.

Źródło – BBC

Komentarz

Unia Europejska przygotowuje się na różne scenariusze Brexitu. Jednym z nich jest Brexit bez podpisanej umowy. Wówczas prawdopodobnie powróciłyby na przykład cła. Taki scenariusz zakłada, że wszystkie relacje obu stron regulowane są jedynie w ramach ustaleń wynikających z przynależności obu podmiotów do Światowej Organizacji Handlu.

Pojawiają się jednocześnie głosy mówiące, że część z polityków unijnych zrobi wszystko, by Brytyjczykom po Brexicie “nie żyło się lepiej”. Chodzi o to, żeby nie prowokować również innych krajów do opuszczenia zjednoczonej Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.