Menu

Menu

Na co zwracać uwagę podczas wyboru projektu domu?

Decydując się na wybór projektu domu z oferty projektów gotowych wcielamy się nieco w rolę architekta. Sami jesteśmy odpowiedzialni za jak najlepsze dopasowanie domu do naszych potrzeb, wyznaczamy pewne priorytety, którymi kierujemy się podczas poszukiwań aby ostateczny wybór był jak najbliższy ideałowi. Jak odpowiednio dobrać kryteria wyboru projektu i na co zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o kwestie prawne?

projekt-domu-simon-g2-wrc2596Projekt domu Simon G2, źródło: extradom.pl

Układ funkcjonalny pomieszczeń

Odpowiedni układ pomieszczeń to bardzo ważna kwestia. Często znajdujemy projekty, które z zewnątrz wydają się być idealne i spełniają nasze wszelkie wymagania, jednak po dokonaniu analizy funkcjonalności komunikacji pomiędzy danymi pomieszczeniami uznajemy, że nie jest to nasze wymarzone wnętrze.

W tym przypadku musimy ściśle ustalić kryteria uwzględniające tryb życia oraz model rodziny. Zupełnie inne wymagania będzie miała młoda para a całkiem inne małżeństwo w podeszłym wieku. Dla jednych najważniejszy jest wyraźny podział na strefę nocną i część dla gości, innym będzie zależało na dobrej komunikacji pomiędzy garażem i spiżarnią, by przywiezione z marketu zakupy mogły trafić z bagażnika bezpośrednio na półki, a jeszcze innym na domu parterowym bez schodów. Wybierzmy kilka głównych kryteriów oraz mniej ważne wymagania, które będziemy w stanie rozważyć i poszukać ewentualnych kompromisów. Takie podejście znacznie ułatwi poszukiwania wymarzonego projektu.

projekt-domu-bw-49-wariant-2-jgc1132Rzut parteru – projekt domu BW-49 wariant 2 JGC1132

Parterowy, podpiwniczony czy z poddaszem użytkowym?

Wybór ilości kondygnacji odnosi się nie tylko do wymagań funkcjonalnych. Czasami prezentację bryły budynku stawiamy ponad funkcjonalność układu pomieszczeń decydując się na dom, który naszym zdaniem jest po prostu ładniejszy. Każda z wymienionych wyżej propozycji posiada swoje wady i zalety. Należy dokładnie opisać nasze oczekiwania i odpowiednio skonfrontować je z ofertą gotowych projektów domów z wybranych kategorii. Ostatecznym elementem, który wpłynie na możliwość wyboru budynku zaprojektowanego w danej technologii będą aspekty prawne wiążące się z zakupioną przez nas działką i przypisane do niej warunki zabudowy.

projekt-domu-lisandra-mala-2m-wok1066-2Projekt domu Arteo 2 BSE1104

projekt-domu-lisandra-mala-2m-wok1066-1Projekt domu Lisandra Mała 2M WOK1066

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

MPZP to dokument ściśle regulujący parametry bydynków, które mogą zostać wzniesione na danym terenie. W wielu przypadkach jest głównym aspektem utrudniającym wybór projektu, a czasami wręcz uniemożliwiającym realizację budowy domu marzeń. Odnosi się między innymi do liczby możliwych kondygnacji, maksymalnej wysokości budynku czy możliwego kąta nachylenia dachu, a w przypadku stref o szczególnych warunkach architektonicznych, gdzie występuje w pobliżu wiele zabytków, może określać nawet kolor dachówki. Dlatego warto przed zakupem działki dokonać analizy, by później nie okazało się, że będziemy zmuszeni godzić sią na ustępstwa, które oddalą nas od realizacji wymarzonego domu.

Koszty

Finanse to w budownictwie, zaraz po warunkach zabudowy, najczęstsza przyczyna konieczności pójścia na kompromis. Trzeźwe podejście do własnych możliwości finansowych niewątpliwie pozwala uniknąć sytuacji, kiedy realizacja marzenia znacznie przekracza nasz budżet, przez co budowa ciągnie się latami. To właśnie szacunkowe koszty budowy w dużym stopniu będą miały wpływ na ostateczny wybór gotowego projektu.

Duża oferta projektów gotowych z pewnością daje ogromne możliwości tworzenia listy priorytetów. To dzięki naszym wymaganiom i indywidualnym preferencjom każdy projekt staje się domem idealnym, ponadczasowym i niepowtarzalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.