Jaki projekt domu, aby kwalifikował się do programu budowy domów bez pozwolenia?
Polski Ład to ustawa, która wprowadziła wiele ułatwień dla inwestorów planujących budowę domu. Od stycznia 2022 roku możliwe jest bowiem wznoszenie niewielkich obiektów mieszkalnych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia ani tradycyjnego zgłoszenia z “milczącą zgodą urzędu”. Aby nasze zgłoszenie chęci budowy spełniało wymogi najnowszych przepisów, powinniśmy starannie wybrać projekt domu, który powstanie na naszej działce. Jakie kryteria musi on spełniać oraz dlaczego warto zdecydować się na budowę domu na uproszczone zgłoszenie?
Jaki projekt domu można zrealizować w ramach Polskiego Ładu?
Przepisy programu Polski Ład, które zaczęły obowiązywać od stycznia 2022 roku, znacząco upraszczają i przyspieszają formalności przed rozpoczęciem budowy. Co więcej, decydując się na realizację inwestycji w ramach wspomnianej ustawy, nie musimy także zatrudniać kierownika ani prowadzić dziennika, przejmując odpowiedzialność za nadzorowanie przebiegu przedsięwzięcia budowlanego. Aktualne, dogodne dla wielu osób warunki skłoniły nas do podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy? W takim przypadku musimy jeszcze wybrać odpowiedni projekt domu, który będzie zgodny ze ściśle określonymi zapisami ustawy. W kolekcji pracowni architektonicznych pojawiły się już specjalne kategorie, w których możemy zapoznać się z koncepcjami zgodnymi z założeniami programu.
Podstawowym kryterium, jakie musi spełniać taki projekt architektoniczny, jest powierzchnia zabudowy – nie może ona przekraczać 70 m2. Dom na zgłoszenie powinien być budynkiem jednorodzinnym, wolnostojącym i maksymalnie dwukondygnacyjnym. Bez pozwolenia nie zbudujemy zatem bliźniaka ani szeregówki. Obszar oddziaływania takiego domu nie może wykraczać poza granice działki, dla której został zaprojektowany. Jego budowa musi natomiast służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora i jego najbliższych.
W ramach ustawy Polski Ład możemy bez pozwolenia wybudować także domek rekreacyjny. Wystarczy, że wybierzemy projekt domu parterowego, którego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 70 m2. Dodatkowo rozstaw konstrukcji jego ścian w osiach nie może wynosić więcej niż 6 metrów, natomiast wysięg konstrukcji wsporczej – balkonów i wykuszy – maksymalnie 2 metry. Domy rekreacyjne można budować w ilości 1 na każde 500m2 powierzchni działki.
Dlaczego warto wybrać budowę domu bez pozwolenia?
Mały dom do 70 m2, który wzniesiemy bez pozwolenia, to ciekawa alternatywa dla mieszkania w bloku. Taki budynek będzie tańszy w realizacji, aniżeli zakup lokalu o podobnym metrażu w budownictwie wielorodzinnym. Jednocześnie zapewni nam on znacznie wyższy poziom prywatności i niezależności, oferując przy tym dostęp do własnego ogródka oraz zawsze wolnego miejsca parkingowego.
Realizacja inwestycji na zgłoszenie wiąże się ze znaczącym uproszczeniem procedur., Nie mamy obowiązku zatrudniania kierownika ani prowadzenia dziennika. Nie bez znaczenia będzie również fakt, że do pierwszych czynności na działce możemy przystąpić bezpośrednio po dostarczeniu zgłoszenia do lokalnego urzędu oraz zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Urząd nie sprawdzi naszej dokumentacji oraz niezbędnych załączników. Pamiętajmy jednak, że zrobi to inspektorat przy zgłoszeniu naszego budynku do użytkowania.
W kolekcji pracowni architektonicznych znajdziemy niezwykle zróżnicowane projekty domów, zgodne z założeniami ustawy Polski Ład. Na ich podstawie zrealizujemy zarówno domek letniskowy z bali, jak i obiekt całoroczny w tradycyjnym lub nowoczesnym stylu. Decydując się na budowę na zgłoszenie, znacznie łatwiej i szybciej przejdziemy przez całą procedurę przed zainaugurowaniem inwestycji, mogąc w krótkim czasie od zakupu projektu rozpocząć przygodę związaną ze wznoszeniem wymarzonego domu.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: MURATOR – projekty domów w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/
Dodaj komentarz