Menu
 • Menu

  Zanim rozpoczniesz współpracę… sprawdź wiarygodność firmy!

  Sprawdzenie wiarygodności płatniczej potencjalnego kontrahenta jest przejawem odpowiedzialności i troski o własny biznes. Pomaga także zachować płynność finansową i uniknąć kosztownej, stresującej windykacji. Jak w szybki i łatwy sposób sprawdzić, czy firma, z którą chcesz współpracować, nie ma długów? Podpowiadamy.

  wiarygodność firmy

  Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor w przypadku działalności 19 na 100 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wiosenny lockdown nic nie zmienił. Z pandemią musiała się jednak skonfrontować zdecydowana większość przedsiębiorstw i ostatecznie 29 proc. firm osiągnęło stan sprzed kryzysu , a prawie 6 proc. poprawiło swoją sytuację  w porównaniu z czasem przed COVID-19. Wiele wskazuje jednak na to, że druga fala będzie zdecydowanie bardziej dotkliwa dla przedsiębiorców. Zwłaszcza dla tych działających w branży gastronomicznej, hotelarskiej, rozrywkowej i kulturalnej.

  Po trzech kwartałach poprawy, w czwartym kwartale tego roku ponownie niemal połowa przedsiębiorstw skarży się, że w ostatnich 6 miesiącach niektórzy z ich zleceniodawców nie płacą nawet 60 dni po terminie.  Co trzecia firma płaci z opóźnieniem motywując to pandemią – wynika z badania „Skaner MSP” przygotowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najbardziej skarżą się przedsiębiorcy reprezentujący handel i usługi. Płynność finansową MŚP podtrzymywały korzystając z rządowych tarcz, wstrzymując inwestycje, a także dokładniej sprawdzając kontrahentów przed nawiązaniem współpracy.

  Jak uniknąć ryzyka niezapłaconych faktur?

  Niestabilna sytuacja polskich firm i wynikające z niej ryzyko niewypłacalności nie powinny stać się argumentem, przemawiającym za rezygnacją ze współpracy z nowym kontrahentem. Pochopny wybór partnera biznesowego, który okaże się dłużnikiem, może jednak skutkować poważnym nadwyrężeniem płynności i pogorszeniem sytuacji finansowej. Jak znaleźć złoty środek i dobrze zabezpieczyć swoje interesy? Najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka nawiązania współpracy z niewypłacalnym podmiotem jest sprawdzenie jego wiarygodności płatniczej. Dzięki nowoczesnym narzędziom dziś zrobisz to szybko, łatwo i wygodnie – bez wychodzenia z domu.

  Jak sprawdzić wiarygodność firmy – szybko i wygodnie?

  Aby sprawdzić wiarygodność płatniczą potencjalnego kontrahenta, pobierz raport o przedsiębiorcy  w  Biurze Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

  Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne). Podstawą jej działania jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jednym z narzędzi, które udostępnia, chroniąc tym samym firmowe portfele, jest Raport o Przedsiębiorcy.

  Jakie informacje zawiera Raport o Przedsiębiorcy?

  Raport o Przedsiębiorcy z BIG InfoMonitor zawiera pozytywne i negatywne informacje gospodarcze, czyli informacje o terminowo regulowanych należnościach i długach. Oprócz nich w dokumencie znajdziesz także:

  • dane wierzycieli (jeśli ich nie zastrzegli);
  • kwoty terminowo opłaconych należności i długów.

  Jak wygenerować Raport o Przedsiębiorcy?

  Aby dowiedzieć się, czy twój potencjalny kontrahent ma długi, wejdź na stronę big.pl i dokonaj rejestracji. Potwierdź swoje dane, przesyłając skany dokumentów rejestrowych firmy (CEIDG, KRS itp.) i skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości osób upoważnionych do jej reprezentowania.

  Po weryfikacji dokumentów BIG InfoMonitor prześle ci drogą mailową potwierdzenie aktywacji usługi. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności za raport.

  Ile kosztuje sprawdzenie wiarygodności firmy?

  Jeśli jesteś konsumentem, za jednorazowy raport o przedsiębiorcy zapłacisz 30 zł.

  Jeśli reprezentujesz firmę, możesz wygenerować dokument jednorazowo (jego koszt to 29 zł netto) lub skorzystać z usługi abonamentowej (już od 149 zł netto miesięcznie). Wybierając abonament, będziesz mógł weryfikować wiarygodność kontrahentów w ramach swojego limitu. Zyskasz także kompleksowe wsparcie w zarządzaniu należnościami:

  • możliwość wpisywania dłużników do rejestru BIG InfoMonitor – bez ograniczeń;
  • możliwość używania pieczęci prewencyjnej na fakturach i rachunkach;
  • możliwość monitorowania kondycji płatniczej kontrahentów;
  • pomoc BIG-u w zakresie wysyłki wezwań do zapłaty.

  To jednak nie wszystko. W ofercie abonamentowej Raport o Przedsiębiorcy wzbogacono danymi z Biura Informacji kredytowej (BIK) i Związku Banków Polskich. Aby mieć do nich dostęp, musisz mieć pisemne upoważnienie podmiotu sprawdzanego. Ponadto do raportu o przedsiębiorcy można dokupić dane  z wywiadowni gospodarczej Prześwietl.pl współpracującej z BIG InfoMonitor. Można w nich znaleźć dane rejestrowe firmy, informacje o wynikach finansowych czy powiązaniach kapitałowych.

  Korzystając z usług w pakiecie, znacząco zmniejszysz ryzyko nawiązania współpracy z dłużnikiem. Zmotywujesz kontrahentów do terminowych płatności i będziesz mógł nieustająco monitorować ich kondycję płatniczą. Dzięki temu roztoczysz nad swoim biznesem ochronny parasol i zminimalizujesz prawdopodobieństwo utraty płynności finansowej spowodowanej nierzetelnymi kontrahentami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.