Menu
 • Menu

  Zadbaj o płynność finansową firmy

  Coraz więcej przedsiębiorców myśli o zachowaniu płynności finansowej, która niewątpliwie jest zależna od tego, czy w terminie otrzymają zapłatę za wystawione faktury od klientów lub kontrahentów. Im bardziej niestabilna sytuacja na rynku, tym częściej można się spodziewać tego, że nie ze swojej winy straci się pieniądze. Coraz więcej firm decyduje się więc na  faktoring.

  faktoring

  Jak działa faktoring?

  Faktoring online jest coraz częściej oferowany przez banki oraz instytucje finansowe i pozwala zachować płynność finansową firmy. W pewien sposób pośrednik przejmuje wierzytelności od klientów czy kontrahentów, z którymi współpracujemy. Tym samym otrzymujemy zapłatę za wystawioną fakturę, a to inna firma zajmuje się ściąganiem pieniędzy od dłużnika. Warto podkreślić, że faktoring online tak naprawdę obejmuje trzy strony. Jedną z nich jest firma, która zbywa usługi lub towary, drugą – instytucja, a trzecią odbiorca. Jak widać, wszystkie muszą się zgodzić na faktoring.

  Zalety faktoringu

  Faktoring to nowoczesne i bezpieczne finansowanie przedsiębiorstw. Sprawia, że faktury są zapłacone w terminie i wszystkie są odpowiednio rozliczone. W związku z tym nie będziemy już mieć zaległości, a co istotne ściąganie wierzytelności stanie się zadaniem pośrednika i jego problemem. Choć faktoring jest prosty i bezpieczny, a w wielu przypadkach jest jedyną okazją, by zagwarantować firmie bezpieczeństwo i płynność finansową oraz organizacyjną, to jest usługą płatną. Zazwyczaj jest to procent od opłaconej faktury. Mimo tego że fizycznie dostajemy więc mniej, to i tak w praktyce niezwłocznie mamy pieniądze na koncie. Dotyczy to również tych rachunków, które wystawiliśmy z dłuższym terminem płatności.

  Kto może skorzystać z usługi?

  Faktor w pewien sposób przejmuje na siebie obowiązek rozliczenia się z naszymi klientami i pobrania od nich należności. W tej materii oczywiście mogą się zdarzać określone limity kwotowe lub te dotyczące ilości faktur w miesiącu, jakie będą w ten sposób rozliczane. Dlatego właśnie przed podjęciem takiej współpracy faktor sprawdzi, jaka odpowiedzialność finansowa będzie na nim ciążyła. W przypadku, gdy wystawimy fakturę na wyższą kwotę niż się wcześniej z pośrednikiem umówiliśmy, może się okazać, że samodzielnie trzeba będzie zabiegać o to, by została zapłacona.

  Z faktoringu mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy spełnią warunki określane przez instytucje finansowe lub banki. Najczęściej będą one dotyczyć sprzedaży z odroczonym terminem płatności lub faktu, że posiada się stały portfel należności rotujących. To o tyle istotne, że przecież faktor zarabia na obrocie firmy.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *