Wizyta u lekarza — o czym pamiętać i co zrobić by była mniej stresująca?
Dla wielu osób wizyta w gabinecie lekarskim odbierana jest jako stresujące przeżycie, które powoduje niechęć do wizyt u specjalistów.
W wielu przypadkach łączy się to z przekonaniem, że póki wyniki badań nie są znane, to pozostajemy zdrowi. Z uwagi na to warto odpowiednio się przygotować przed każdą wizytą u lekarza — pozwoli nam to na oswojenie się z sytuacją, jak i na przemyślenie kwestii, które chcemy poruszyć.
Tym, co w pierwszej kolejności napawa lękiem pacjenta, jest wizyta u lekarza, którego chory nie zna. Wynika to z tego, że jeśli nie znamy specjalisty, nie wiemy również, czego możemy się po nim spodziewać. Niepewne jest również to, czy lekarzowi można w pełni zaufać i czy jego diagnozy będą trafne.
Tym ważniejsze jest nabranie pozytywnego nastawienia, które pozwoli na zwiększenie uczucia komfortu w gabinecie. By złagodzić napięcie związane z wizytą i dowiedzieć się więcej o męczących nas objawach, warto pod tym kątem przejrzeć dostępne w internecie serwisy medyczne. Serwis netlekarz.pl cieszy się coraz większą popularnością w sieci. Dzięki takim informacjom łatwiej przyjmiemy propozycję przyszłego leczenia — uda się zmniejszyć stres związany również z samym chorowaniem.
Nie można zapominać, że wsparciem dla lekarza jest właśnie pacjent. W końcu to o zdrowie chorego chodzi przy wizycie lekarskiej. Odpowiednia diagnoza możliwa jest jedynie wtedy, gdy lekarz otrzyma odpowiednie informacje. Czego zatem należy unikać, a o czym pamiętać?
Najczęstsze błędy
Poniżej zamieszczamy najczęściej popełniane błędy, które mogą utrudnić specjaliście właściwą diagnozę.
Po pierwsze: odpowiadanie na bieżąco
Wiele osób uważa, że na tyle zna swój stan, iż może na pytania lekarza odpowiadać na bieżąco. Zazwyczaj jednak w gabinecie wiele spraw ucieka z naszych myśli. Szczególnie jeśli chodzi o kwestie, które sami chcemy poruszyć. Dobrze jest je spisać przed wizytą, dzięki czemu uzyskamy pewność, że niczego nie przeoczymy i poruszymy każdy interesujący nas aspekt.
Po drugie: zapominanie o przyjmowanych lekach
Dość często dochodzi do tego, że pacjenci nie tyle nie pamiętają, na co chorują, ile jakie leki przyjmują, a może się to okazać kwestią kluczową przy planowaniu nowego leczenia.
Po trzecie: zapominanie o wynikach badań
Bardzo często wyniki badań są odkładane przez nas gdziekolwiek, co sprzyja zapominaniu o nich. Często też uznaje się, że jeśli nie było w nich niczego szczególnie niepokojącego, to nie są one potrzebne. Bez wyników lekarz nie będzie jednak w stanie w pełni poznać stanu zdrowia pacjenta.
Po czwarte: ukrywanie informacji
Niektórzy pacjenci ukrywają informacje, które uważają za wstydliwe dla siebie. Dotyczy to głównie nałogów i objawów, których się chory wstydzi lub uznaje je za mało ważne. Często jednak mogą być kluczowe dla podjęcia odpowiedniej diagnozy.
O tym należy pamiętać
Przygotowując się do wizyty u lekarza, warto pamiętać o paru kwestiach — pozwolą one oswoić się z myślą o czekających nas badaniach i stresie związanym z nimi.
Po pierwsze: rejestracja
Może się to wydawać oczywiste, jednak zdarza się, iż chory zapomina, jak długie mogą być terminy. O wiele łatwiej jest, jeśli pacjent chce się dostać do lekarza rodzinnego. Wizyta u niego jest również konieczna przed wizytą u specjalisty, bo to właśnie on wydaje skierowanie, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania. Nawet już po uzyskaniu odpowiedniego skierowania na wizytę u specjalistów często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jest to dobry czas na odpowiednie przygotowanie się do niej.
Po drugie: nie ma się czego wstydzić
Myśląc o wizycie w gabinecie lekarskim, często czujemy się skrępowani — szczególnie jeśli chodzi o takich specjalistów jak ginekolodzy i urolodzy. Uczucie pewnego obnażenia się może pojawić się również przy okazji wizyt wymagających zdjęcia naszej garderoby. Należy pamiętać, że wszyscy lekarze przyzwyczajeni są do nagości i zdają sobie sprawę z różnorodności ludzkich kształtów.
Nie należy również się wstydzić objawów towarzyszących chorobie, które dla lekarzy nie są niczym niezwykłym. Również kwestie nałogów nie są dla nich obce. Uświadomienie sobie tego, że nic co ludzkie nie będzie lekarzom obce, może przyczynić się do zwiększenia komfortu w trakcie wizyty.
Po trzecie: dobór lekarza
Dobry kontakt z lekarzem jest niezwykle istotny w przypadku lekarza rodzinnego — z tym właśnie specjalistą ma się najwięcej kontaktu. Dlatego też powinniśmy być z lekarza rodzinnego w pełni zadowoleni. Nie należy przy tym zbyt często zmieniać lekarza pierwszego kontaktu — jeśli ma być on w pełni pomocny, to musi znać swoich pacjentów i historię ich chorób.
Jeśli chodzi o specjalistów, zawsze można zasięgnąć opinii u lekarza rodzinnego lub zorientować się w opiniach innych pacjentów.
Po czwarte: odpowiednia higiena
O higienie osobistej zawsze należy pamiętać, zwłaszcza, że przy badaniu konieczne może być osłuchanie całego ciała. Dodatkowo trzeba pamiętać o schludnym i czystym ubraniu, dzięki czemu przy rozbieraniu się nie trzeba będzie się krępować. Kwestia higieny jest istotna zarówno z uwagi na swobodę samego chorego, jak i przez szacunek do samego lekarza.
Po piąte: pamiętaj o dokumentacji
Nigdy nie wiadomo kiedy potrzebne mogą się okazać ostatnie wyniki badań, takie jak obrazy USG i wypisy szpitalne. Warto jest więc mieć przygotowaną teczkę, w której będzie się zbierać wszystkie wyniki i informacje wiążące się z przebiegiem kuracji. Dodatkowo w teczce tej mogą znaleźć się takie informacje jak numer karty u danego specjalisty oraz dokument, który potwierdza ubezpieczenie zdrowotne.
Po szóste: pamiętaj jakie leki przyjmujesz
Istotne jest, żeby pamiętać jakie leki się przyjmuje i na co. Jest to ważne, żeby nie doszło do sytuacji, gdy poszczególne medykamenty będą miały negatywny wpływ na siebie nawzajem albo gdy dwa razy zostanie przypisany ten sam środek.
Powyższe porady mogą sprawić, że wizyta lekarska zostanie w pełni wykorzystana – w końcu trwa zaledwie kilkanaście minut, a w wielu przypadkach czeka się na nią nawet kilka miesięcy. Prawie połowa pacjentów deklaruje, że w żaden sposób nie przygotowują się do wizyty w gabinecie lekarskim. Zapominają przy tym, że taka postawa utrudnia specjaliście postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. Pamiętanie o powyższych poradach na pewno pozwoli na zmniejszenie stresu.
Ogólnie to dbając o siebie można zminimalizować ryzyko konieczności wizyty u lekarza dbając o sobie. Na rynku jest dostępnych masę ciekawych suplementów, które to suplementy mogą przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia. A i też ćwiczyć warto i jeść zdrowo też. 😉