Menu

Menu

Wideorejestrator – aktualna moda czy praktyczny gadżet?

Od dłuższego czasu można zauważyć rosnącą liczbę filmików wrzucanych do sieci. Gwiazdami odcinków są kierowcy, którzy przez nieumyślność i swoją nieuwagę znaleźli się w tarapatach. Całe zajście zostało zarejestrowane dzięki kierowcy jadącemu za nim. Kamery samochodowe zyskują na popularności. Czy to nadal moda czy rozsądek kierowców?

Kompaktowe urządzenie, które zapisuje obraz znajdujący się przed maską auta – jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wiedział, czym jest wideorejestrator. Dziś słyszał o nim każdy kierowca, a coraz większy procent użytkowników ruchu drogowego ma go w swoim pojeździe.

wideorejestrator

Wideorejestratory stały się niezastąpionymi urządzeniami w kwestii kolizji i wypadków na drogach. Zapisany obraz często służy jako dowód w sprawie, rozstrzygający ostateczną winę i niewinność każdej ze stron. Materiał niejednokrotnie analizowany jest przez policję, która natychmiast po kolizji pojawia się na miejscu zdarzenia. W przypadku kierowców, którzy prezentują sprzeczne wersje, zapisany w urządzeniu obraz nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Jak wybrać kamerę do samochodu?

Wideorejestratory stanowią dziś potężny procent asortymentu samochodowego. Na sklepowych półkach stale pojawiają się nowe modele, utrudniając dokonanie właściwego wyboru.

Kamera samochodowa może mieć wiele funkcji, lecz najważniejszą jest możliwość zapisu obrazu wysokiej jakości. W tym celu należy rozejrzeć się za modelem, który nagrywa obraz w odpowiedniej rozdzielczości. Jest to kluczowe jeśli chodzi o szczegóły – a te są na drodze szalenie istotne. Krystaliczną jakość obrazu zapewni rozdzielczość HD oraz 4K. Zapisany obraz ujawni każdy drobiazg, pomagając ustalić ostatecznie przyczynę wypadku i winę któregoś z kierowców.

Kąt nagrywania

Drugą równie istotną kwestią jest kąt zapisu obrazu. Warto rozglądać się za modelami, które zapisują przynajmniej dwa pasy ruchu. Często dochodzi do zdarzenia na skrzyżowaniach i dobrze byłoby, gdyby kamera miała na tyle szeroki kąt obrazu, by bez problemu zarejestrowała cały widok. Obecnie optymalnym rozwiązaniem jest kąt 150 lub nawet 180 stopni.

Obsługa zewnętrznej karty SD

Wideorejestratory powinny być na tyle pojemne, by pomieścić obraz z przynajmniej kilkunastominutowej trasy. W wielu modelach obraz jest nadpisywany, czyli starsze filmy są zastępowane nowymi. Aby uniknąć sytuacji, w której istotne fragmenty obrazu uległy skasowaniu, warto poszukać kamery, która obsługuje zewnętrzną kartę SD. Akcesoria te mają różną pojemność, dzięki czemu kamera może stać się urządzeniem codziennego użytku.

Nagrywanie nocne

Jeśli kierowca pokonuje trasy również po zmroku, rozsądnym zakupem będzie wideorejestrator z funkcją nocnego nagrywania. Jest on wyposażony w diody podczerwieni, jest również odporny na światła reflektorów aut jadących z naprzeciwka oraz lamp.

Czujnik ruchu

To bardzo przydatna funkcja, dzięki której kierowca nie musi pamiętać o ręcznym uruchamianiu urządzenia. Wbudowany czujnik ruchu powoduje przełączenie kamery w tryb nagrywania niezwłocznie gdy samochód ruszy z miejsca.

Co więcej, urządzenie przejdzie w ten sam tryb w momencie, gdy do pojazdu zbliży się człowiek lub inny pojazd. To doskonałe zabezpieczenie przed próbą kradzieży lub uszkodzeniem auta w wyniku nieostrożności innego kierowcy. Na parkingach często dochodzi do zarysowania lakieru czy uszkodzenia karoserii. Dzięki czujnikowi ruchu kamera zarejestruje całe zdarzenie, wskazując sprawcę. Podobną funkcją jest tryb parkingowy – kamera rejestruje obraz znajdujący się przed maską pojazdu, który został na miejscu postojowym.

Wbudowany akumulator

Kierowcy w trakcie jazdy korzystają z wielu urządzeń, przez co w obrębie kokpitu pojawia się plątanina kabli. Decydując się na zakup wideorejestratora, warto pomyśleć o modelu, który będzie miał wbudowany akumulator. Pozwoli to ograniczyć wydatki związane z dodatkowym kablem. Kierowca nie będzie musiał korzystać z zewnętrznego źródła zasilania, co jest wygodniejsze i uczyni kamerę komfortową w użytkowaniu.

Łatwy montaż

To kolejna zaleta, którą cenią sobie kierowcy. Łatwy i szybki montaż na przedniej szybie, lusterku lub desce rozdzielczej nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jakość wykonania uchwytu i całego urządzenia. Może się okazać, że wystarczy dołożyć niewielką kwotę, by cieszyć się kamerą o dogodnych parametrach.

Technologia pokazała swoje – wideorejestratory od lat użytkowane są jako praktyczne urządzenia samochodowe i świetnie sprawdzają się zarówno przy rekreacyjnej jeździe, jak i podczas wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.