Menu

Menu

Waterjet – Cięcie wodą na czym polega

Zwolenników technologii waterjet nieustannie przybywa, a metoda ta, stała się swego rodzaju standardem jeśli chodzi o firmy oferujące obróbkę materiałów. Maszyny za pomocą których wykonywane są takie działania okazują się być sporą konkurencją dla laserowych wycinarek i frezarek. Za pomocą tej metody możemy wykonywać obróbkę nawet takich surowców, jak stal. Na plus przemawia również innowacyjność, jaka wiąże się z tym rozwiązaniem. Na czym dokładnie polega ta metoda? Jakie stwarza możliwości?

Cięcie wodą

Cięcie strumieniem wody – na czym polega?

Waterjet jest technologią cięcia materiałów różnego rodzaju, przy pomocy strumienia wody, który uprzednio musi zostać poddany adekwatnym parametrom. W czasie procesu, obrabiany element zostaje poddany naciskowi ciśnienia i wówczas następuje jego łączenie z drobinkami ścierniwa. Dzięki temu jest w stanie przeciąć materiały osiągające nawet 30 cm.

Bezpieczeństwo?

Technologia ta od początku wejścia w produkcyjny przemysł charakteryzowała się nieustannym dążeniem do tego, aby technika ta była możliwie jak najbardziej ekonomiczna, prosta i bezpieczna. Proces cięcia strumieniem wody  polega na zastosowaniu wody ze ścierniwem bezpiecznym. Zyskujemy wówczas pewność, że obrabiany element nie będzie narażony na wpływ substancji chemicznych i wysokich temperatur. Metoda ta pozwala wyeliminować nieestetyczne zgrubienia, bądź nierówności, jakie mogą pojawić się np. stosując technikę laserową. W stosunku do innych metod, technika cięcia strumieniem wody nie przyczynia się do powstawania toksycznych substancji chemicznych i szkodliwych oparów. Pozostałe po obróbce części, stanowią odpady przyjazne środowisku, są bezpieczne dla zdrowia dlatego też mogą trafiać na komunalne wysypiska śmieci.

Cięcie wodą – jak wygląda proces?

W tej technologii woda, za pomocą której wykonuje się cięcie materiałów, jest poddawana różnym procesom, mającym na celu odpowiednie wykorzystanie jej cech naturalnych. Dostarczana do pompy woda, zostaje sprężona i wykazuje się wysokim ciśnieniem nawet do 4000 atmosfer, a następnie zostaje ukierunkowana do tnącej głowicy, którą steruje komputer. Głowica ta zbudowana jest ze szlachetnego kamienia o bardzo niewielkich rozmiarach, której zadaniem jest zamiana energii potencjalnej którą posiada woda w energię kinetycznej. Dzięki realizacji tego procesu, strumień wody zyskuje prędkość nawet do 1000 m/s i przecina materiał, który znajduje się w  obrębie rozpiętości strumienia tnącego. Nowoczesne urządzenie Flow Mach 4 pozwala na uzyskania gładkich i precyzyjnych kształtów.

obróbka materiału przy pomocy technologii waterjet

Cięcie wodą – jakich materiałów użyć?

Jak już wiemy, w technologii cięcia strumieniem wody nie ma miejsca na kontakt ze środkami chemicznymi czy też wysoką temperaturą. W sposób bezpieczny, można stosować ją do obróbki materiałów o grubości do 300 mm – np. kamień, stal, drewno, szkło, papier, ceramikę, sztuczne tworzywa, jak również łatwopalne materiały. Ze względu na to, że cięcie strumieniem wody nie wiąże się ze stosowaniem chemicznych substancji, generuje szersze możliwości, jak również wypada korzystniej pod względem ekonomicznym w porównaniu do innych tnących technologii. Wybór waterjet nie wiąże się z użyciem innej metody obrabiania materiału, gdyż obrzeża wycinanych przedmiotów nie mają styczności z wysoką temperaturą i nadal są gładkie.

Cięcie ze ścierniwem czy bez?

Cięcie wodą może dobywać się za pomocą dwóch sposobów. W każdym z nich woda zostaje poddana określonym czynnikom.

  • wersja podstawowa – polega na cięciu samą czystą wodą pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.
  • wersja rozszerzona – odbywa się za pomocą cięcia wodą zawierającą ścierające drobinki.

Jeśli chodzi o obróbkę materiałów stosunkowo miękkich, jak np. guma, drewno lub papier, zazwyczaj stosowana jest wersja podstawowa. Obrabiając jednak twardy materiał wykorzystuje się wodę wraz ze ścierniwem, dodając je do wody w prędkości końcowej. Ścierające drobinki zostają połączone z wodą w komorze i automatycznie zwiększają nacisk i tarcie strumienia wody na materiały. Poprzez takie działanie woda zyskuje większą precyzję i siłę.

cięcie wodą

Czy są jakieś słabe strony?

Waterjet posiada konstrukcyjne ograniczenia tnącej maszyny, a co za tym idzie – może być stosowany tylko do obrabiania lub przecinania obszarów płaskich o grubości stałej. Jeżeli chodzi o bardzo twarde lub grube przedmioty – czas, jaki niezbędny jest do obróbki czy cięcia, znacząco wydłuża się. Im bardziej, obrabiany element będzie stawiał opór, tym proces obróbki będzie dłuższy, co znacząco wpłynie na koszty produkcji.

Sprawdź więcej szczegółów: https://www.jafar.com.pl/pl/pdt/cty/ciecie-woda.

Podsumowanie

Cięcie wodą czyli waterjet to technologia, która wykorzystywana jest do obróbki różnego rodzaju materiałów. Technika ciśnieniowo- ścierna może być stosowana do obrabiania nawet bardzo twardych materiałów, takich jak stal, beton czy ceramika. Cięcia wodą jest coraz popularniejszą metodą obróbki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.