Menu

Menu

Wady i zalety kont oszczędnościowych

Zalety konta oszczędnościowegoW dzisiejszych czasach coraz częściej powszechne staje się powiedzenie, że pieniądze powinny same zarabiać. Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, ale dzięki kontom oszczędnościowym jest to realne.

W szczególności, jeśli aktywnie wyszukujesz dobrych ofert, np. w rankingu na wktorymbanku.pl, możesz zarobić bardzo przyzwoite pieniądze.

Czy jednak opłaca się je zakładać czy lepiej wybrać tradycyjne trzymanie pieniędzy w skarpecie lub skarbonce? Konto oszczędnościowe posiada oprocentowanie – jego wysokość zależy od oferty danego banku, jednak sama jego obecność to już duży plus. Ostatecznie lepiej, żeby pieniądze zarabiały cokolwiek niż nic. Czy warto jednak zakładać konto oszczędnościowe?

Zalety konta oszczędnościowego

Najważniejszym argumentem za założeniem tego konta jest po prostu zysk. I to bez żadnego wysiłku. Pieniądze leżą spokojnie na koncie i co miesiąc kwota się zwiększa. Nic prostszego. Dodatkowo mamy pełną swobodę w korzystaniu z konta i możliwość wcześniejszego wypłacenia gotówki, jeśli nastąpi taka konieczność. To główna różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą, gdyż w przypadku tej drugiej wcześniejsza wypłata środków może się wiązać z potrąceniem zysków.

W każdej chwili możemy także wpłacić na konto oszczędnościowe kolejne środki. Pozwoli to na zwiększenie oprocentowanej kwoty. Ten typ konta charakteryzuje się więc dużą elastycznością i będzie idealnym wyborem dla ludzi, którzy dopiero uczą się oszczędzania.

Wady konta oszczędnościowego

Elastyczność często niestety kosztuje i okazuje się, że niektóre banki pobierają opłatę za wpłaty i wypłaty z konta oszczędnościowego. Bezpłatna jest zazwyczaj jedna transakcja w miesiącu, zaś większa ich ilość może być wydatkiem od kilku do kilkunastu złotych.

Ponadto wciąż oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest w większości przypadków mniejsze niż na lokatach. Nie będzie to więc dobrym wyborem dla ludzi chcących zdecydowanie pomnażać swoje środki, np. wkład własny na zakup mieszkania.

Zdarza się także, że to, co dla jednych jest zaletą dla innych jest wadą. Swobodny dostęp do gotówki może być przydatny, jeśli potrzebujemy nagle pieniędzy na niespodziewane i konieczne wydatki. Jednak taka możliwość może spowodować także, że środki z konta oszczędnościowego będziemy wypłacać zdecydowanie częściej niż faktycznie tego potrzebujemy. Może to spowodować, że oszczędzona kwota zamiast się zwiększać – będzie się kurczyć.

Czy warto?

Przed wyborem konta oszczędnościowego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Warto pomyśleć, by nie okazało się, że zamiast pomóc na w oszczędzaniu, konto to pomoże nam w uszczupleniu naszych oszczędności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.