Menu
Menu

W Łodzi rozpoczęło się Forum Bezpieczeństwa

W Łodzi trwa dwudniowe Forum Bezpieczeństwa. Gośćmi są przedstawiciele rządu i administracji publicznej wraz z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI i energetyki. Dyskutują m.in. o obronie powszechnej, odporności infrastruktury oraz bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym.

Forum Bezpieczeństwa skupia ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. Tematem przewodnim III edycji wydarzenia są wszystkie linie frontu − od konieczności zwiększania obrony powszechnej, zapewnienia odpornej infrastruktury, bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego, po ochronę sygnalistów, kontrolę przepływów migracyjnych i społeczne koszty życia w cieniu wojny.

Gośćmi tegorocznej edycji są m.in. przedstawiciele rządu i administracji publicznej. Przybyli także zarządzający kwestiami bezpieczeństwa w firmach sektora ICT, IT, BI i energetyki. Wśród panelistów nie zabrakło też ekspertów cyberbezpieczeństwa, naukowców oraz przedstawicieli pracodawców i think tanków.

Priorytetowe bezpieczeństwo

W części otwierającej do uczestników konferencji przesłanie skierowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. − Bezpieczeństwo to temat bardzo istotny z punktu widzenia każdego z nas, również z punktu widzenia samorządów, które z utęsknieniem czekają na ustawę o ochronie ludności. To będą też nasze zobowiązania w stosunku do mieszkańców, które będziemy spełniali i które musimy spełnić jak najszybciej − zadeklarowała.

Forum Bezpieczeństwa. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Wystąpienie wprowadzające wygłosił wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, który mówił o perspektywie strategicznej oraz wadze współpracy cywilnej i wojskowej. − Kwestie bezpieczeństwa stały się priorytetem na każdej płaszczyźnie działania państwa. Zarówno jeśli chodzi o samorząd, poziom państwowy, jak i o firmy. Każdy element naszej przestrzeni jest dzisiaj podporządkowany temu priorytetowi − powiedział. − W przypadku zagrożenia nie broni się po prostu wojsko, tylko broni się państwo i każdy jego element. Mamy wspólnie dużo do zrobienia, także w szkołach, urzędach i firmach. Potrzebne jest ćwiczenie i przegląd procedur. Każdy z nas może od siebie coś dołożyć w tej sprawie − zaznaczył.

wiceminister Cezary Tomczyk

Forum Bezpieczeństwa. Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk

Konieczne zaangażowanie państwa

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie, konflikt zbrojny w Strefie Gazy, rosnący niepokój na granicy z Białorusią wywołują liczne dyskusje. Nie tylko o powszechnej obronie polskiego społeczeństwa, lecz także o, tak istotnym dla funkcjonowania państwa, bezpieczeństwie energetycznym.

O tym, jak ważne jest wzmacnianie infrastruktury krytycznej w obliczu różnych zagrożeń, rozmawiali gen. Radosław Kujawa, sekretarz stanu w KPRM, zastępca koordynatora Służb Specjalnych, oraz Witold Drożdż, członek zarządu ds. strategii i spraw korporacyjnych w Orange Polska. − Bez zbudowanego bardzo mocnego systemu immunologicznego, w czym państwo siłą rzeczy musi grać pierwsze skrzypce, nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszych realiach żadnego złożonego biznesu. Przemysł związany z nowymi technologiami, cyfryzacja w momencie jakiegoś poważnego problemu z dostawami prądu po prostu przestają istnieć. Pomimo stosowania rozwiązań mających na celu optymalizację wykorzystania energii elektrycznej, jesteśmy skazani na dość lawinowo rosnącą konsumpcję energii − powiedział Witold Drożdż. − Interwencja i zaangażowanie państwa są jak najbardziej właściwe w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy – dodał.

Witold Drożdż

Witold Drożdż,
członek zarządu Orange, podczas Forum Bezpieczeństwa

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud oraz Fundacja Forum Bezpieczeństwa. Gównymi patronami zostali prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Partnerem technologicznym jest Orange Polska.

Więcej na temat programu: www.forumbezpieczenstwa.pl

Źródło informacji: PAP Media Room

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM